Wszechstronny plecak to nieodłączny towarzysz rowerowych wypraw po górach. Jeżeli plecak dodatkowo wyposażony jest w ochraniacz to śmiało możemy atakować trudniejsze trasy z poczuciem bezpieczeństwa. Gdy plecak jest wygodny, pojemny i podnosi poziom zabezpieczenia to pozostaje nam tylko planować wyjazdy. Znana w świecie marka Evoc ma w swojej ofercie wiele plecaków rowerowych wyposażonych w ochraniacz. Jedną z propozycji firmy do szeroko rozumianego MTB jest plecak Evoc Trail PRO 16 – jeden z najwszechstronniejszych w ofercie Evoc.

BUDOWA plecaka Evoc Trail PRO 16 z ochraniaczem pleców

Plecak Evoc Trail PRO 16 wyposażono w ochraniacz pleców LITESHIELD PLUS BACK PROTECTOR z systemem wentylacji panelu tylnego AIR CIRCULATION. Posiada bardzo obszerny pas biodrowy AIRO FLEX oraz anatomiczne szelki BRACE LINK. Wewnętrzny ochraniacz LITESHIELD PLUS BACK PROTECTOR jest lekki i elastyczny, spełnia normę EN 1621-2 i posiada certyfikat CE Level II, dodatkowo objęty jest programem EVOC FREE PROTECTOR CRASH REPLACEMENT, polegającym na darmowej wymianie uszkodzonego ochraniacza (wystarczy wypełnić formularz umieszczony na stronie producenta) .

Plecak posiada przestrzeń załadunkową o łącznej pojemności 16 litrów, która pozwala spakować wyposażenie i akcesoria niezbędne podczas krótszych wypadów rowerowych. Bardzo szeroki, dwukierunkowy zamek zabezpiecza dostęp do komory głównej i ułatwia zarówno pakowanie jak i wyjmowanie elementów ekwipunku dzięki maksymalnemu otwarciu klap. Specjalna przegroda umieszczona wewnątrz umożliwia zainstalowanie bukłaka o maksymalnej pojemności 3 litrów. Mniejsza zewnętrzna komora to tzw. „organizer z szybkim dostępem”, który przeznaczony jest na narzędzia i osprzęt rowerowy: dętki, pompkę i inne akcesoria, które są wg Ciebie niezbędne. Zewnętrzna górna przegroda, miękko wyściełana, idealnie sprawdzi się do przechowywania np. okularów czy gogli. Dwie obszerne kieszenie na pasie biodrowym zapewniają odpowiednią ilość miejsca na telefon, pokrowiec przeciwdeszczowy lub inne drobiazgi, które powinny być zawsze pod ręką. Chowany uchwyt umożliwia przypięcie kasku MTB (nie fullface).

AIRO FLEX

AIRO FLEX to oddychający materiał, który jest zarówno elastyczny, jak i niezwykle wytrzymały. W produktach marki EVOC używany jest do pasów biodrowych. Zapewnia optymalne dopasowanie poprzez przenoszenie obciążenia na biodra i jego idealne rozłożenie, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego komfortu i wysokiego poziomu wentylacji. Dodatkowo pas biodrowy AIRO FLEX zapinamy klamrą z zatrzaskiem.

AIR CIRCULATION

AIR CIRCULATION zapewnia wentylację, podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, w trakcie którego dochodzi do intensywnego pocenia pleców. Zapobiega jednocześnie nadmiernemu wychłodzeniu szczególnie wrażliwej okolicy nerek. Umieszczony centralnie, pionowy kanał wentylacyjny w połączeniu z znajdującymi się po bokach dodatkowymi „dolotami” zapewniają swobodną cyrkulację powietrza. System AIR CIRCULATION stosowany jest w większości plecakach rowerowych marki EVOC.

BODY HUGGING

System dopasowania EVOC „Body Hugging” polega na umieszczeniu środka ciężkości plecaka jak najbliżej ciała użytkownika, aby obciążenie było rozłożone na możliwie dużej powierzchni i przenoszone na biodra. Zoptymalizowane połączenie szelek uprzęży i szerokich płetw pasa biodrowego, które zintegrowano z tylną częścią plecaka, zapobiegają jego niekontrolowanemu przemieszczaniu się i zapewniają stabilną pozycję na plecach podczas każdego rodzaju jazdy MTB.

BRACE LINK

BRACE LINK to sposób mocowania szelek uprzęży, który umożliwia ich idealnie dopasowanie do szerokości ramion użytkownika. Takie samoregulujące się rozwiązanie zapewnia przenoszenie obciążenia na środek ciężkości ciała, jednocześnie minimalizując obszary styku z plecami i ramionami. 

System Brace Link pozwala dostosować szelki plecaka do ramion każdego użytkownika.

LITESHIELD PLUS SYSTEM

LITESHIELD PLUS BACK PROTECTOR to lekki i elastyczny ochraniacz pleców wykonany przy użyciu najnowszych technologii i materiałów, dzięki czemu ma lepsze właściwości amortyzacyjne przy zachowaniu pełnego komfortu użytkownika. Został zaprojektowany w konstrukcji warstwowej, składającej się z połączenia spienionego polipropylenu (EPP) i warstwy nośnej wykonanej z TPU. Wysoko skompresowana pianka EPP doskonale chroni piersiowy i lędźwiowy odcinek kręgosłupa oraz okolice kości ogonowej. Zewnętrzna strona protektora składa się z mniejszych elementów w kształcie plusa (SEGMENTED PLUS DESIGN) tworząc liczne kanały wentylacyjne, które zapewniają lepszą cyrkulację powietrza. Takie rozwiązanie zapewnia szeroki zakres ruchu we wszystkich kierunkach, pojedyncze elementy ochronne mogą poruszać się niezależnie i dopasowywać do kształtu pleców użytkownika. Duży stopień elastyczności pozwala ochraniaczowi dostosować się w dowolnej pozycji i idealnie przylega do pleców w każdej sytuacji, zapewniając najwyższy stopień ochrony i maksymalny komfort, bez ograniczania zakresu ruchów.

Zewnętrzna strona protektora składa się z mniejszych elementów w kształcie plusa (SEGMENTED PLUS DESIGN) tworząc liczne kanały wentylacyjne, które zapewniają lepszą cyrkulację powietrza.

Ochraniacz LITESHIELD PLUS BACK PROTECTOR spełnia normę EN 1621-2 i posiada certyfikat CE Level II, dodatkowo objęty jest programem EVOC FREE PROTECTOR CRASH REPLACEMENT, polegającym na darmowej wymianie uszkodzonego ochraniacza.

Duży stopień elastyczności pozwala ochraniaczowi dostosować się w dowolnej pozycji, idealnie przylega do pleców w każdej sytuacji, zapewniając wyższy stopień ochrony i maksymalny komfort, bez ograniczania zakresu ruchów.

Plecak jest ze mną od sezonu 2021. Od tamtego czasu trochę ze mną zaliczył trochę jazd, upadków, codziennego życia. Jakość użytych materiałów jest pierwszorzędna. Odporność na ścieranie i zużycie plecaka jest wysoka. Ergonomia jest taka jak to opisują foldery. Plecak jest wygodny, dobrze wyważony, a jazda z nim to jak jazda bez plecaka, choć wentylacja na plecach jest dostateczna – jak to bywa z plecakami. Dzięki temu, że mój plecak jest w kolorze szarym, to nie widać na nim zabrudzeń, a to duży plus jak dla mnie. Bardzo ważnym elementem plecaka jest wewnętrzny ochraniacz (spełnia normę EN 1621-2) odpowiedzialny za ochronę pleców podczas uderzenia. Jest lekki, dobrze układa się do pleców i nie zajmuje dużo przestrzeni wewnątrz plecaka. Gdyby doszło do wypadku/upadku i ochraniacz pochłaniając energię uderzania zużyłby się, to w programie EVOC FREE PROTECTOR CRASH REPLACEMENT można otrzymać nowy (nie sprawdzałem). W wyposażeniu nie miałem bukłaka oraz „holdera” do przewozu kasku, te elementy musisz zdobyć we własnym zakresie – to mogłoby być już w cenie… Z Evoc Trail PRO 16 mam tylko dobre skojarzenia, i mogę to podsumować tak: doskonały plecak rowerowy, wygodny, trwały i bezpieczny. Polecam!

Zbigniew Nowicki, 43RIDE
Evoc Trail PRO jest jak na swoje 16 litrów jest mega pojemny. Zapewne to zasługa dobrze zorganizowanej przestrzeni wewnątrz i kieszeni zewnętrznych.
Duży stopień elastyczności pozwala ochraniaczowi dostosować się do kształtu pleców w dowolnej pozycji kolarza.
Plecak dostępny jest w trzech pojemnościach 10 ,16, 26, dzięki temu wybierzesz wielkość idealnie do swoich potrzeb.

Poniżej film w którym możecie zobaczy to o czym pisałem, plecak Evoc Trail PRO:

YouTube player

O marce EVOC

Oficjalna strona: evocsports.com
Dystrybucja: evoc.pl
Media: facebook, instagram, youtube