Wielu rowerzystów w momencie wyboru obuwia na rower trzyma się swoich sprawdzonych marek i nic ich nie przekona do zmiany. Jednak gdy na rynku pojawia się coś nowego, to osobiście staram się to sprawdzić i zrobić rozeznanie czy gra jest warta świeczki. W tym sezonie nadarzyła się okazja, aby przetestować najnowsze modele butów od włoskiej marki fi’zi:k, która w naszym kraju doskonale znana jest głównie wśród rowerzystów szosowych.

Obuwie fi’zi:k do grawitacji

Do tej pory redakcja 43RIDE miała styczność tylko z zimowymi butami Fizik Terra Artica GTX, które przeznaczone były do jazdy w najtrudniejszych zimowych warunkach i pedałach SPD. Redaktorka Ania określiła je wręcz jako „idealne buty do zimowej jazdy”. Jak jednak wygląda oferta włoskiej marki do normalnej jazdy w ciepłym sezonie?

Wybór ograniczony jest do dwóch modeli: Gravita Tensor oraz Gravita Versor, i kilku ich odmian. Każdy z modeli występuje zarówno w opcji SPD jak i płaskich butów, a także kilku wersjach kolorystycznych. Wyższy model Gravita Tensor posiada również możliwość opcji „malowania” w czarno-białej edycji teamowej.

Fizik Gravita Tensor to obuwie nakierowane na jazdę DH/enduro i jest bardziej zabudowane niż model Gravita Versor, na który padł mój wybór do niniejszego testu. Dlaczego tak? Otóż Versor wydawał się butem bardziej cywilnym i ukierunkowanym w klimaty enduro/trail. Jak więc buty sprawowały się w tym sezonie?

fi’zi:k Gravita Versor Flat

Wszechstronne, lekkie, sznurowane buty do kolarstwa górskiego, idealne dla rowerzystów używających płaskich pedałów podczas łączenia jazdy bike parkowej z jazdą po naturalnych szlakach.

fi’zi:k

Szczerze mówiąc nie mogę narzekać, choć początkowo obawiałem się delikatności Fizików. Buty są bardzo lekkie i cienkie, co sprawia, że perfekcyjnie nadają się do luźnych wypadów, a trochę mniej do typowego bike parkowego haratania. Jednak największą niewiadomą była dla mnie podeszwa oparta o gumę Vibram, z którą miałem już wcześniej styczność, ale nie zrobiła na mnie zbyt dobrego wrażenia.

Nie wiem co zmienili inżynierowie włoskiej marki, ale muszę przyznać, że podczas jazdy na naturalnych szlakach w Dolomitach nie narzekałem na brak przyczepności. Obuwie Fizika trzyma pewnie zarówno na suchym, jak i w mokrych warunkach. Z kolei podczas latania na lokalnych hopkach, dość łatwo oderwać nogi od pedałów, aby zrobić sztuczkę czy po prostu skorygować ustawienie podeszwy. Z kolei dzięki materiałowi Ripstop, z którego wykonana jest cholewka, komfort jazdy w najgorsze upały jest na bardzo zadowalającym poziomie.

Minusy? Z racji lżejszej konstrukcji buta, profil jest niski, a but bardzo smukły, nie chroni on przed uderzeniami jak typowe zjazdowe obuwie. Pięta i palce posiadają dodatkowe gumowane wzmocnienie, lecz da się odczuć, że można by tu dołożyć materiału. Jednak nie o to w tym bucie tu chodzi i przy typowym zastosowaniu trail/enduro, będzie to doskonały wybór na całodzienne górskie wycieczki.

Specyfikacja

  • cholewka z tkaniny Ripstop
  • klasyczne sznurowanie
  • podeszwa środkowa z pianki EVA, zewnętrzna z gumy Vibram Megagrip
  • indeks sztywności podeszwy: 2
  • waga: 663g (rozmiar 43, para)
  • dostępne rozmiary: 36-48 (37-47 również w połówkach)
  • dostępne kolory: black, black/purple, grey/mud (testowany)
  • zastosowanie: downhill, enduro, trail

Podsumowanie

Obuwie fi’zi:k (lub prościej Fizik) zaskoczyło mnie swoją jakością wykonania, która stoi na najwyższym poziomie. Wybierając buty tylko na podstawie strony internetowej nie wiedziałem czego się spodziewać, ale niższy model Gravita Versor w pełni pokrył moje oczekiwania. Miał to być lekki i cywilny but do jazdy na co dzień.

Pewną ciekawostką jest przesunięte do boku sznurowanie, które sprawia, że but wygląda dużo ciekawiej, ale czy przekłada się to na większy komfort i wygodę użytkowania? Szczerze mówiąc nie wiem, ot taka ciekawostka projektowa. W kwestii trzymania nie mogę niczego zarzucić, testowałem zarówno na flow’owych jumpline’ach i w naturalnym, wyboistym i mokrym terenie. Podeszwa oparta o gumę Vibram dobrze trzymała w każdych warunkach.

Tomasz Profic, 43RIDE

O marce fi’zi:k

Marka założona została w 1996 roku przez grupę Selle Royal. Misją fi’zi:k jest tworzenie najbardziej wyrafinowanego, inspirującego i pięknego sprzętu dla najbardziej wymagających rowerzystów z całego świata. Pasja do projektowania oraz wydajności sprawia, że marka posiada różnorodną ofertę dla każdego typu kolarstwa. Ta włoska marka z siedzibą w prowincji Vincenza jest zaangażowana w dostarczanie najlepszych projektów siodełek, butów, kierownic i komponentów – łącząc wygodę i lekkość z technologią i innowacjami.

Oficjalna strona: fizik.com
Media: facebook, instagram, youtube