4X Pro Tour 2013 w Szczawnie Zdroju

W najbliższą sobotę (4 maja) zapraszamy wszystkich do Szczawna-Zdroju na pierwszą rundę tegorocznego 4X Pro Tour – Pucharu Świata w four crossie w nowej formule. Udział w zawodach potwierdzili m.in. trzykrotny mistrz świata Michal Prokop, mistrz świata 2010 Tomas Slavik oraz mistrzowie Europy 2012 – Felix Beckeman i Katy Curd.

Już siódmy rok z rzędu – a drugi pod szyldem 4X Pro Tour – na Słonecznej Polanie odbędą się zawody 4X Festina Night Race o Puchar Burmistrza Szczawna-Zdroju. Tak jak w roku ubiegłym będzie to jednocześnie edycja Pucharu Polski w four crossie. Tym razem Polska będzie pierwszym przystankiem na trasie Pro Tour – kolejne zawody odbędą się 8 czerwca w Fort William (Wielka Brytania), 15 czerwca w Val di Sole (Włochy), 4 sierpnia w Jabloncu nad Nisou (Czechy). Finał cyklu zaplanowany jest na 15 września – ostatnie zawody odbędą się w austriackim Leogangu.

szczawno-plakat

PROGRAM ZAWODÓW NA SŁONECZNEJ POLANIE

PIĄTEK – 03.05.2013
16:00 – 19:00 – zapisy zawodników, odbiór akredytacji dziennikarskich*
18:30 – 20:00 – tor udostępniony do treningu zapoznawczego
20:30 – 21:30 – trening z bramką w warunkach nocnych z zabezpieczeniem medycznym
* Hotel Lorien, ul. Sienkiewicza 13 (więcej informacji pod adresem pensjonatlorien.pl)
SOBOTA – 04.05.2013
14:00 – 15:30 – trening Elity oraz Juniorów
15:35 – 15:45 – odprawa techniczna dla Juniorów
15:50 – 16:20 – kwalifikacje Juniorów w ramach Pucharu Polski
16:30 – 17:15 – finały Pucharu Polski Juniorów
17:15 – 18:00 – trening Elity
18:10 – 18:20 – odprawa techniczna (obok sceny z podium)
18:30 – 19:30 – kwalifikacje
20:00 – wyścigi finałowe

Afterparty: restauracja „Pod Lwami” (wstęp: zawodnicy z licencją – za darmo, pozostali – 5 PLN). Wydarzenie na Facebooku: facebook.com. Na Słonecznej Polanie warto pojawić się z wielu powodów. Na pewno pasjonujący będzie pojedynek Czechów – Slavika i Prokopa. W zeszłym roku, w tragicznych wręcz warunkach pogodowych (oberwanie chmury i błoto na trasie), Prokop zaliczył bolesny upadek już w kwalifikacjach i nie dostał się do biegów finałowych. Slavik te zawody wygrał, ale z kolei w Mistrzostwach Europy 2012 w Szczawnie miał ogromnego pecha. W finale, gdy było niemal pewne, że sięgnie po tytuł, miał „glebę”, przez co zakończył zawody na czwartej pozycji. Tytuł wywalczył wówczas Szwed Felix Beckeman, który od tego sezonu jest teamowym kolegą Slavika (R.S.P.). Na pewno warto przyjść, żeby się przekonać jak w tym roku zaprezentują się Polacy – gorąco zachęcamy do przyniesienia flag i innych gadżetów, które naszym reprezentantom dodadzą skrzydeł.

Wielu zawodników, w tym siedmiu z Wielkiej Brytanii, przyjedzie do Szczawna już w czwartek, więc kibice będą mieli okazję zobaczyć ich na trasie jeszcze przed imprezą. Piątkowe treningi w zeszłym roku przyciągnęły dużą liczbę widzów i w tym roku zapewne będzie podobnie. Jeśli chodzi o światową czołówkę to – poza Prokopem, Slavikiem, Beckemanem i Curd – na pewno możemy spodziewać się Scotta Beaumonta, Lucii Oetjen, Celine Gros, Quentina Derbiera, Hannesa Slavika czy Michala Marosiego. Niestety już teraz wiemy, że zabraknie kilku kontuzjowanych zawodników, m.in. świetnego Marka Pesko (Słowacja) czy Davida Grafa (Szwajcaria) – obaj są po operacjach. Nie będzie też mistrza świata 2012, Szwajcara Rogera Rinderknechta, który definitywnie zakończył karierę (widzieliśmy go na Słonecznej Polanie w 2004 roku podczas Mistrzostw Europy).

Polskę reprezentować będą m.in. najlepsi zawodnicy naszego kraju, członkowie klubu MTB Wieża Anna Szczawno-Zdrój: Mariusz Jarek (aktualnie 13. zawodnik świata), Piotr Paradowski (Mistrz Polski, 19. zawodnik świata), Robert Kulesza (31. zawodnik świata) i Gustaw Dądela (Mistrz Polski Juniorów, aktualnie nr 1 na świecie w tej kategorii).

Żadna impreza tej rangi nie mogłaby się odbyć bez pomocy i wsparcia ludzi dobrej woli. Organizatorzy dziękują burmistrzowi Szczawna-Zdroju, panu Tadeuszowi Wlaźlakowi, oraz sponsorom: FESTINA, TAURON Dystrybucja, Infra Invest, Mercedes-Benz, Mirosław Wróbel, Ronal, Motorrad Wałbrzych i Red Bull.

Oficjalna strona zawodów: mtb-anna.eu
Facebook: facebook.com/sunnymeadow4xtrack
Twitter: twitter.com/4X_Poland