Sławomir  Łukasik  [Fro Pro – Wieliczka] pokazał ogromną klasę, deklasując rywali w bardzo mocno obstawionych zawodach – Downhill Contest, które w miniony weekend 27-28.04.2013 odbyły się w Wiśle na stoku góry Stożek.

1

W szranki do rywalizacji na blisko 1,5 kilometrowej trasie, stanęło 363 zawodników [Polacy, Czesi, Słowacy, Łotysze, Austriacy]. Pierwszy dzień treningów upłynął pod znakiem „wielkich rozkminek”. Mocno zmodyfikowana trasa na Stożku spowodowała, iż nawet najbardziej doświadczeni zawodnicy, znający dobrze trasę musieli zatrzymywać się i wybierać odpowiednią linię przejazdu a tych było wiele.  Treningi upłynęły w atmosferze błękitnego nieba i wysokiej temperatury. Zgoła inaczej rozpoczął się dzień zawodów….

2

Warunki pogodowe podczas niedzielnych finałów były bardzo trudne: mokra trasa, ogromna mgła zawężająca pole widzenia do kilkunastu metrów oraz jedynie 10 stopni Celsjusza. Pogoda ta nie przeszkodziła jednak Sławkowi Łukasikowi  [Fro Pro] aby pokazać wszystkim kto rządzi na Stożkowej trasie. W przejeździe eliminacyjnym jak i finałowym nie dał szans rywalom do nawiązania z nim walki. Sławek wygrał przewagą ponad 7 sekund !!! Drugi na mecie zameldował się Słowak Martin Knapec  [Novatec-CTM], na trzecim stopniu stanął  doświadczony zawodnik Maciej Jodko [RMF FM Rockstar Energy Drink].

3

A oto co powiedzieli o zawodach sami riderzy:

Sławek Łukasik „Zawody Downhill Contest w Wiśle okazały się dla mnie bardzo szczęśliwe i udane. Trasa na tegoroczne zawody była mocno zmodyfikowana przez co podniósł się mocno jej poziom, trudności ale i dawała więcej przyjemności z jazdy. Do Wisły przyjechało bardzo dużo zawodników zza granicy i wiedziałem ze jak chce wygrać to muszę dać z siebie bardzo dużo. Przejazd finałowy nie obył się bez drobnych błędów na jednym z pierwszych odcinków trasy ale później poszło wszystko zgodnie z planem i udało się uzyskać sporą przewagę nad rywalami”

Michał Śliwa „Jestem zadowolony z zawodów w Wiśle, pierwszy start jak najbardziej udany, biorąc pod uwagę fakt że nie byłem na żadnym zgrupowaniu w San Remo tylko jazda w moich rejonach z podprowadzaniem roweru. Brakuje mi na pewno rozjeżdżenia.  Nie ustrzegłem się błędów w finale i nie był to super przejazd ale każdy z nas miał jakieś przygody.

Trasa super, najbardziej zbliżona do światowych, dużo skoków, przeskoków, trzeba było bardzo precyzyjnie jechać, szkoda tylko że pogoda nie do końca dopisała, ale z drugiej strony mogło być gorzej. Imprezę uważam za udaną,  szkoda jednak że nasz  team Top Riders miał tyle przygód w ten weekend.” 

Tomas Toth [Novatec-CTM team manager, Słowacja ] “Cieszymy się że wzięliśmy udział w zawodach w Wiśle. Trasa w tym roku był bardzo dobra i szybka, nowy double usytuowany pośrodku trasy był imponujący. W kategorii Elita i Junior  poziom był wysoki, startowało mnóstwo bardzo dobrych zawodników z Polski, Czech, Słowacji i Austrii. Wielkie dzięki dla organizatora i czekamy na przyszłoroczną edycję zawodów w Wiśle „  

5

6

W kategorii Elita „nasi” spisali się na medal, pomimo bardzo mocnej obsady zawodników z Czech [Wiślańska edycja Downhill Contest  była eliminacją do kadry narodowej Czech] oraz Słowaków w top 10 znalazło się aż 6 Polaków. Poza wyżej wymienionym  Łukasikiem i  Jodko byli to:

4. Michał Śliwa [LKS Iskra Głogoczów]

5. Mikołaj Wincenciak [ Biotop Myślenice]

8. Tomasz Gagat [Rockets Crew]

10. Hubert Posmyk [ NS Bikes]

7

Zwycięzcy kolejnych kategorii to:

Junior:

 1. Lebl Martin Krupka        [Czechy]  Krabcycles Specialized
 2. Baranek Rastislav            [Słowacja]  Life4ride
 3. Czermak Wojciech          [Kalwaria Zebrzydowska]  KS Aquila Frower Power

Kobiety:

 1. Bartova Jana                     [Czechy]
 2. Chlebanova Michaela   [Słowacja] Bikemagazin riders
 3. Pialova Katarina               [Słowacja] Elitebikes racing gang

Masters I

 1. Stencel Rostislav             [Czechy] Bikeplac Racing
 2. Drabik Peter                     [Słowacja] Freeride Kosice
 3. Maciej Kucbora                               [Warszawa]  NS Bikes

Masters II

 1. Suchomel Milan              [Czechy] Brutal Team
 2. Czarnowski Grzegorz    The Old Pricks
 3. Grzegorz Góra                 Loża Szyderców

Hobby Hardtail:

 1. Smętek Mateusz            DTR Osielec
 2. Molnar Dominik              Enjoy The Ride Team
 3. Zając Piotr                          Spytkowice

Hobby Junior:

 1. Staśko Damian                                 Kraków
 2. Krinke Adam                     Zgierz
 3. Górski Kajetan                 Unlimited

Hobby Full:

 1. Bugalski Bartosz              Epicentrum
 2. Platek Lukas                      [Słowacja] TNVracing
 3. Wojtas Łukasz                  2B Eco Riders

Sponsorem cyklu Downhill Contest jest:  Monster Energy Drink, G-Shock oraz www.rowersport.pl dystrybutor marek: 661, Funn, WTB

8