Manuel Gruber oraz Tahnée Seagrave zdominowali szóstą rundę Pucharu Europy DH iXS, która została rozegrana we włoskiej miejscowości Pila. Drugie miejsce w elicie zajął nasz rodak Sławek Łukasik! Pogoda dopisała i we Włoszech byliśmy świadkami idealnego wyścigu, w którym wzięło udział ponad 300 zawodników z 24 krajów.

ixs-downhill-cup-logo

Sezon dopiero się zaczął, ale seria Pucharu Europy DH iXS chyli się już ku końcowi. Rozegrano już sześć rund, a do końca została już tylko jedna. Pila, to włoska wioska położona na wysokości 1800 metrów nad poziomem morza. Rozciąga się z niej absolutnie wspaniały widok na dolinę Aosta czy góry Monterosa, Matterhorn i Mont Blanc – i to wszystko w jednym miejscu! Ale nie tylko wspaniałe widoki sprawiają, że przyjechało tu mnóstwo ludzi. Ponad 300 zawodników reprezentujących 24 kraje zjechało tu, by wziąć udział w wyścigu zjazdowym i walczyć o najwyższe lokaty na trasie, która kiedyś gościła Puchar Świata DH.

Trasa nie jest łatwa. 2600 metrów długości i 520 metrów przewyższenia oferują sporo, ale także sporo wymagają. Były zawodnik startujący w Pucharze Świata DH Corrado Herin ponownie zaprojektował trasę i z pewnością spełniała ona wszystkie wymagania imprezy rangi Pucharu Europy: mnóstwo skrętów, korzeni, kamieni, hopek i trawersów – trasa idealna!


Tahnée Seagrave

W weekend pogoda była idealna, a słońce świeciło cały czas. Dzięki temu warunki podczas sobotnich kwalifikacji były idealne. Wśród pań najszybsza była Brytyjka Tahnée Seagrave (FMD Racing), która uzyskała czas 4:28.432 i ogromną 17-sekundową przewagę nad resztą stawki. Wśród panów sytuacja była bardziej zagmatwana. Niemiec Benny Strasser (Solid Bikes) wykręcił czas 4:02.264, na drugim miejscu był nasz rodak Sławomir Łukasik (NS Bikes FroPro), a trzeci Austriak Manuel Gruber (Radon Factory DH).

Niedziela nie przyniosła żadnych nowości jeśli chodzi o warunki na trasie i pogodę. Wciąż świeciło słońce i było wręcz idealnie, a zawodnicy skupiali się na wyszukiwaniu najszybszych linii.


Francisco Marques Pardal

W kategorii masters po raz kolejny wygrał Niemiec Benjamin Herold (NRG-Foes Racing Factory Team). Zdominował kategorię w tym roku, zgarnął tytuł przed finałowa rundą i zapewnił sobie mnóstwo punktów. Drugie miejsce zajął Belg Kristfo Lenssens (Kona Barracuda Fox), a trzeci był Włoch Paolo Alleva (Scout/Nukeproof).

Kategoria U17 zdominowana została przez Brytyjczyków. Z 6-sekundową przewagą wygrał Matt Walker (Madison Saracen Development Team), drugi był Jack Tennyson (Madison Saracen Development Team), a trzeci Kaos Seagrave (FMD Racing). Zespół Madison Saracen Development Team pod wodzą Willa Londgen’a obiecuje, że w najbliższej przyszłości jego zawodnicy walczyć będą na najwyższym światowym poziomie i z pewnością wyciągną brytyjski downhill na wyższy poziom.

W kategorii pań można było zobaczyć efekt déja-vu: Tahnée Seagrave osiągnęła identyczny czas co w kwalifikacjach, z identyczną 17-sekundową przewagą nad tymi samymi rywalkami. Druga była Włoszka Alia Marcellini (LeeCougan Dirty Factory Team), a trzecia Szwajcarka Carina Cappellari (Suspension Center).

Ale emocje podczas weekendu nie skończyły się tak szybko, ponieważ wszyscy czekali na elitę mężczyzn i zastanawiali się czy ktokolwiek zejdzie poniżej bariery czterech minut?


Manuel Gruber

Pierwszym zawodnikiem, który okupował fotel lidera przez dłuższy czas był Niemiec Jaques Bouvet (Team Bulls), który w pokonanym polu pozostawił vice-mistrza RPA Tiaana Odendaal’a (Green Team) i ustalił najszybszy czas na 4:02.222. Pierwszym zawodnikiem, któremu udało się uzyskać lepszy czas niż w kwalifikacjach był Brytyjczyk Harry Molly (RRP Ghost). Jednak kiedy na trasie pojawił się Portugalczyk Francisco Marques Pardal (Penacova DH), który objął prowadzenie, ale nie udało mu się zejść poniżej 4 minut. Pierwszą osobą, której się to udało był Austriak Manuel Gruber (Radon Factory DH), który ustalił czas dnia na 3:59.523, a na trasie pozostało tylko dwóch zawodników. Sławek Łukasik (NS Bikes Fro Pro) oraz Benny Strasser nie byli szybsi i tym samym Gruber zwyciężył w imprezie. Drugi był Łukasik, a trzecie miejsce zajął Pardal.

Kolejna runda Pucharu Europy DH iXS za nami, kolejne punkty zostały dodane, a w klasyfikacji generalnej robi się co raz ciaśniej. Prowadzi Austriak David Trummer (RRP Ghost), który we Włoszech był dopiero 24, ale po piętach depcze mu Manuel Gruber. Wśród pań prowadzi Czeszka Jana Bartova (Bikeplac Racing) oraz Słowenka Zarja Cernilogar (Blackthorn GT), które nie startowały we Włoszech i cieszyły się wolnym weekendem. Z kolei Tahnée Seagrave wskoczyła na trzecie miejsce. Po szóstej rundzie wciąż nie ma zwycięzcy w dwóch najważniejszych kategoriach, co sprawia, że podczas finału w Leogangu będzie naprawdę interesująco. Więcej informacji znajdziecie na: ixsdownhillcup.com.


Zdjęcia: Thomas Dietze
Pełne wyniki: kliknij tutaj