16 kwiecień 2014, Edynburg, Wielka Brytania – sezon rowerowy wystartował, a społeczność enduro wyrusza na południe. Pierwsza runda nowego sezonu Enduro World Series odbędzie się 19-20 kwietnia w Chile. Tor zawodów Santa Cruz Montenbaik Enduro by MTBLab 2014 jest położony na tle wulkanu Nevados de Chillan, gdzie jest rzadkie i gorące powietrze, a meta znajduje się w gęsto zalesionej dolinie na terenie Bike Parku Nevados de Chillan.


Photo credit – Sven Martin

Wielu zawodników startujących w EWS przyleciało do Chile kilka dni wcześniej, by zaaklimatyzować się i przy okazji wziąć udział w pierwszym wyścigu Montenbaik Enduro w La Parva w zeszłym tygodniu. Zwycięstwo przypadło tam dla Jérôme Clementz’a (Cannondale Overmountain), a drugie miejsce zajął Nico Lau (Cube Action Team).

Organizatorzy Montenbaik Enduro bardzo wspierali rozwój enduro w Południowej Ameryce w ciągu ostatnich sześciu lat. Jeden z organizatorów, Eduaro de Solminihac, jest przekonany, że „doświadczenie ekipy Montenbaik da zawodnikom i mediom z całego świata jedne z najlepszych doznań rowerowych w ten weekend. Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, że światowa seria enduro będzie gościć w Chile po raz pierwszy i chcemy zarazem pokazać nasze najlepsze trasy.”

W odpowiedzi na liczne pytania dotyczące debiutanckiego sezonu Enduro World Series, EMBA 8 kwietnia opublikowała zaktualizowany regulamin (enduroworldseries.com/rules). „Wsparcie naszych zawodników, ich uwagi oraz sugestie miały bardzo duży wpływ na ostateczny kształt zawodów i mamy nadzieję, że obecne rozwiązania pomogą rozwijać się zawodom enduro w przyszłości.” – Chris Ball, dyrektor zarządzający EWS. Najważniejsze zmiany dotyczą ochrony środowiska poprzez zakazanie używania zrywek na goglach oraz używania produktów spożywczych podczas zawodów.


Photo credit – Sven Martin

Pierwsze zawody w sezonie będą kombinacją sześciu etapów połączonych z wjazdami wyciągami, podchodzeniem pod górę oraz mniej więcej 1000-metrowym przewyższeniem każdego dnia, a szacowane czasy zwycięzcy mają oscylować wokół 40-45 minut. Mapa etapów dostępna jest na stronie montenbaik.com.

Jeśli dodamy do tego zwycięzcę zawodów w La Parva Jerome Clementz’a oraz podium EWS 2013 – Jared’a Graves’a (Yeti Fox Shox) oraz Fabien’a Barel’a (Canyon Factory Enduro Team), to walka o zwycięstwo w pierwszej rundzie Enduro World Series zapowiada się bardzo ekscytująco.

W kategorii juniorów wszystko może się zdarzyć. Nie zobaczymy zwycięzcy klasyfikacji generalnej z ubiegłego roku Martin’a Maes’a (GT Factory Racing), ponieważ od tego roku będzie ścigać się w elicie (skończył 17 lat w styczniu). Z kolei 19-latek Richie Rude (Yeti Fox Shox), który jest Mistrzem Świata DH Juniorów z 2013 roku, doda kolejną porcję młodej świeżej krwi do rywalizacji.

Z kolei broniąca tytułu Mistrzyni Świata Tracy Moseley (Trek Factory Racing) przyjeżdża do Chile w bardzo dobrej formie potwierdzonej na zawodach Pucharu Świata Cross Country w Pietermaritzburgu w RPA. Jej największa rywalka Anne Caroline Chausson (Ibis Cycles), która zaliczyła nieudany debiut w zeszłym roku z powodu kontuzji, rozpoczęła sezon od zwycięstwa w La Parva.


Photo credit – Sven Martin

Siedem wspaniałych lokalizacji oraz transmisja przez Dirt TV pod wodzą Richard’a Cunynghame’a sprawiają, że zapowiada się wspaniały sezon. Chris Ball: „Wciąż jestem pod wrażeniem inauguracją z zeszłego roku, a w tym roku rozpoczynamy w epickiej miejscowości pod wulkanem Nevados de Chillan. Ekipa Montenbaik wykonała nieprawdopodobną pracę przez ostatnich sześć lat tworząc scenę enduro w Chile, a sama społeczność jest niesamowita. Nie mogę sobie wyobrazić lepszej lokalizacji na start całej serii. W nowym sezonie będzie kilka zmian zasad, trochę mniejszych różnic w punktacji, a następne siedem miesięcy zapowiada się bardzo emocjonująco i nie mogę się doczekać co przyniosą kolejne dni.”

Wszystkie informacje na temat zawodów Enduro World Series dostępne są na stronie enduroworldseries.com/official-resources


Photo credit – Sven Martin

O Enduro World Series:

Seria Enduro World Series (EWS) została stworzona w październiku 2012 roku w odpowiedzi na rosnącą grupę raiderów enduro, którzy chcą się ścigać we własnych zawodach. Enduro World Series to największa seria zawodów na świecie, która organizowana jest na najlepszych trasach do ścigania się, a zarazem posiada najbardziej relaksacyjną i skupioną na zawodnikach atmosferę. Zespół stojący za organizacją serii EWS ma tylko jeden cel – rozwijać dyscyplinę na całym świecie dla zawodników, dyscypliny i dla całego przemysłu rowerowego. Dzięki współpracy z takimi organizatorami jak Italian Super Enduro, French Enduro Series, Crankworx oraz organizatorami Pucharu Świata, EWS oferuje możliwość międzynarodowego ścigania się na światowym poziomie.

Organizacja Enduro Mountain Bike Association (EMBA) jest wspierana przez przemysł rowerowy, aby lepiej odzwierciedlać potrzeby rowerowej społeczności, a wśród nich są takie postaci jak Rob Roskopp (Santa Cruz), Jeremiah Boobar (SRAM), Mark Fitzsimmons (Fox Shox), Tracy Moseley, Jerome Clementz oraz Curtis Keene.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnym fanpage na facebooku facebook.com/EnduroWorldSeries, na twitterze i instagramie @World_Enduro, lub pod mailem głównego managera, Chrisa Ball’a: chris@enduroworldseries.com.