Czwary i niestety zarazem ostatni dzień festiwalu iXS Dirt Masters w Winterbergu skupił się wyłącznie na pierwszej rundzie Pucharu Niemiec DH iXS. W finałowych przejazdach najszybsi byli Nick Beer oraz Kim Schwemmer, którzy wygrali całe zawody w swoich kategoriach.

To była już dziewiąta edycja festiwalu i dzięki dobrej pogodzie panującej przez cały czas trwania imprezy, zostanie zapamiętany jako jeden z najlepszych. Ostatniego dnia nawet lekki deszcze nie przeszkadzał. No może dał się trochę we znaki zawodnikom, ponieważ suchutka trasa zamieniła się w śliskie błotniste tereny, a przynajmniej w leśnej części trasy. Dzięki temu wyścig stał się jeszcze bardziej interesujący.

iXS Dirt Masters Festival: dzień czwarty - iXS Puchar Niemiec DH

Rano zawodnicy mieli ostatnią szansę, aby potrenować na trasie i przyzwyczaić się do panujących warunków pogodowych. Dzięki temu w ostatnim przejeździe fani mieli doświadczyli mnóstwa emocji kibicując zawodnikom walczącym z trasą. Pomimo tego, że pogoda popsuła się, to na trasie zjawiło się wielu kibiców, którzy żywiołowo dopingowali swoich ulubieńców.

W kategorii masters najszybszy był Niemiec Martin Schneider (Bikepark Albstadt), drugi był Holender Wilfred Van De Haterd (Nicolai Factory Team), a trzeci był Niemiec Benjamin Herold (Team NRG).

Niemiec Max Hartenstern (MTB-Bande Schatzki) wygrał rywalizację w kategorii U17. Podium uzupełnili Austriak Moritz Ribarich (Sports Nut DH Team) oraz Niemiec Felix Krüger (MRC Young Guns). W kategorii U19 najszybszy był Austriak Max Warshawsky (Bergamont Hayes Components Factory Team), drugie miejsce zajął Niemiec Jonas Mucha (RSV Elxleben e.V.), a trzeci był jego rodak Simon Weber (MRC Young Guns).

Najszybszą zawodniczką była Niemka Kim Schwemmer, która wygrała swoje pierwsze zawody. Z czasem 2:16.018 była sporo szybsza od Szwajcarki Cariny Cappellari (Radon Magura Factory Team), która była druga także w kwalifikacjach. Trzecie miejsce zajęła Niemka Maria Franke (Next Racing Generation), która bardziej znana jest ze ścigania się na motocrossie. Jak widać udowodniła, że nie potrzebuje silnika, aby jeździć szybko po trasie. Zwyciężczyni kwalifikacji, Kanadyjka Casey Brown (Bergamont Hayes World Team), miała trochę problemów na trasie i zakończyła rywalizację na ósmej pozycji.

Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Szwajcar Nick Beer (Radon Magura Factory), który wygrał także kwalifikacje. Z czasem 1:57.688 wyprzedził drugiego na mecie Nowozelandczyka Ruperta Chapman’a (Bergamont Hayes) o zaledwie 1.5 sekundy. Trzecie miejsce zajął Austriak Manuel Gruber (Radon Magura Factory).

Ostatni wyścig weekendu odhaczony i dzięki temu cała ekipa organizująca festiwal iXS Dirt Masters może w końcu odpocząć. Ten weekend zostanie zapamiętany dzięki idealnemu miksowi utalentowanych, ambitnych oraz zmotywowanych zawodników, najlepszym markom rowerowym oraz wspaniałym kibicom. Festiwal odwiedziło ponad 35.000 osób, 1200 zawodników, a na 180 stoiskach zaprezentowało się 100 firm rowerowych – a to wszystko w ciągu tylko czterech dni.

Przygotowania do kolejnej, jubileuszowej, edycji festiwalu iXS Dirt Masters już się rozpoczęły. To będzie już dziesiąta edycja, więc z pewnością powinniście zapisać sobie datę 13-16 maj 2016 w swoich kalendarzach. Do zobaczenia za rok!