Minął ponad miesiąc przerwy w cyklu iXS Pucharu Europy DH, ale w końcu doczekaliśmy się kolejnego wyścigu. Przedostatni wyścig sezonu przyciągnął ponad 300 zawodników z 25 krajów, a areną zmagań był czeski Spicak. Na koniec weekendu najlepsi okazali się Johannes Fischbach oraz Veronika Widmann.

Wydaje się, że od ostatniej rundy minęły wieki, ale odkąd zawodnicy rywalizowali na trasie trzeciej rundy podczas Crankworx Les Deux Alpes, minął ledwie miesiąc. Po przerwie wróciliśmy z powrotem do ścigania, do czeskiego Spicaka. Ten bike park zlokalizowany jest niedaleko niemieckiej granicy i posiada bardzo trudną trasę: ponad 2 kilometry długości oraz 320m przewyższenia, a do tego mnóstwo kamieni, korzeni oraz śliskich sekcji. Kluczem do sukcesu w wyścigu było ostrożne dobranie idealnej linii oraz perfekcyjna prędkość, zwłaszcza że ta trasa nie była tak stroma jak w pozostałych rundach.

iXS European Downhill Cup #4: Fischbach and Widmann succeed in Spicak
Veronika Widmann

Piątkowe treningi pokazały kto będzie walczył o zwycięstwo. Warunki pogodowe były ciężkie, ponad 30 stopni temperatury oraz sucha jak pieprz trasa. Nawet po deszczu w piątkową noc, na trasie bardzo mocno kurzyło się. Sobotnie popołudnie upłynęło na kwalifikacjach, które były bardzo ważne zwłaszcza dla elity mężczyzn. W końcu tylko 30 najlepszych może walczyć o zwycięstwo w niedzielnym super finale. Obecny Mistrz Niemiec Johannes Fischbach (Ghost RRP) był najszybszy podczas kwalifikacji i o włos wygrał z Jure Zabjek’iem (Unior Tools Team). Wśród pań kwalifikacje zdominowała Veronika Widmann (Bike Club Egna Neumarkt), która o ponad 4 sekundy wyprzedziła Janę Bartovą (Ghost RRP). Faworytka wyścigu Carina Cappellari (Radon Magura Factory) zajęła dopiero 12 miejsce.

iXS European Downhill Cup #4: Fischbach and Widmann succeed in Spicak
Sławomir Łukasik

Niedziela przywitała wszystkich mgłą i deszczem. Podczas sesji treningowych zawodnicy musieli zmagać się z silnym deszczem, który zamienił trasę w jeden wielki potok błota. Tym samym warunki były dalekie od łatwych – od suszy w piątek, aż po błotny potok podczas głównego wyścigu.

W związku z burzą, wyścig musiał zostać przełożony o ponad pół godziny, ale jak tylko się przejaśniło, zawodnicy mogli wystartować. Najszybszym mastersem okazał się Mads Weidemann (madsweidemann), który uzyskał czas 3:24.120. Drugie miejsce zajął Michał Śliwa (Myślenice – Top Riders).

iXS European Downhill Cup #4: Fischbach and Widmann succeed in Spicak
Jana Bartova

W juniorach U17 najszybszy był Max Hartenstern (MTB-Bande Schatzki), a jedyną dziewczyną, która wystartowała w tej kategorii była Alessia Missiaggia (Jump DH Team). W przyszłym roku z pewnością będzie miała z kim powalczyć w starszej kategorii U19.

Wśród juniorów U19 wygrał Loris Revelli (Argentina Bike), który tym samym zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Gratulacje!

W elicie pań początkowo najlepszy czas ustaliła Carina Cappellari (Radon Magura Factory), jednak nie utrzymała się długo na fotelu liderki. Wpierw Harriet Rücknagel (Rad-Art Ilmenau) uzyskała lepszy czas o setne sekundy, by następnie ustąpić miejsca Mistrzyni Włoch Veronice Widmann (Bike Club Egna Neumarkt). Drugie miejsce zajęła Eleonora Farina (Mangusta Bike Team), która tym samym objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej, a trzecia była Mistrzyni Niemiec Sandra Rübesam (Rose Factory Racing).

iXS European Downhill Cup #4: Fischbach and Widmann succeed in Spicak
Johannes Fischbach

W super finale elity mężczyzn zwycięstwo zgarnął Johannes Fischbach (Ghost RRP), który tym samym objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajął jego rodak Jasper Jauch (Team Liteville), a trzeci był Mistrz Słowenii Jure Zabjek (Unior Tools Team). Tuż za podium uplasował się Sławomir Łukasik (NS Bikes Fro Pro), który w generalce jest tuż za Fischbach’em. Kolejnym kandydatem do końcowego zwycięstwa jest także Loic Bruni (Lapierre Gravity Republic).

W małym finale również było kilka niespodzianek. Wyścig zdominowali Ales Virtic (Supertrail79) oraz Lukás Studnicka (101undergroundriders), którzy odskoczyli reszcie stawki na ponad 10 sekund. Jednak na koniec okazało się, że ostatni na trasie Jakub Riha (cyklošvec) przeskoczył ich i tym samym wygrał mały finał.

iXS European Downhill Cup #4: Fischbach and Widmann succeed in Spicak
Women’s podium

Kolejny wyścig odbędzie się już niedługo. Będzie to wielki finał tegorocznego cyklu i odbędzie się on w austriackim Leogangu. Więcej informacji znajdziecie na stronie: ixsdownhillcup.com.

Wyniki: ixsdownhillcup.com


Zdjęcia: Thomas Dietze extreme-pics.de