Minęło już kilka miesięcy od momentu, gdy Tracy Moseley i Jared Graves zdobyli tytuły Mistrzów Świata Enduro 2014. Koronacja odbyła się we Włoszech, a teraz jesteśmy po drugiej stronie świata, w Nowej Zelandii, aby rozpocząć poszukiwania ich następców.

Pierwsza runda Enduro World Series 2015 startuje w Nowej Zelandii
Chris Ball

Pierwsza runda nowego sezonu Enduro World Series wylądowała w mieście Rotoura, gdzie odbędą się zawody Giant Toa Enduro, które z kolei są częścią pierwszego Crankworx’a w Nowej Zelandii. Zawody zapowiadają się bardzo spektakularnie, ponieważ na starcie w pobliżu gejzera Pohutu stawiło się 15 Mistrzów Świata z różnych dyscyplin rowerowych.

W sobotnim wyścigu wystartują największe gwiazdy enduro: Jerome Clementz, Fabien Barel, Damien Oton, Justin Leov, Tracy Moseley, Anne Caroline Chausson oraz Cecile Ravanel. Oprócz nich znalazło się także kilka znanych nazwisk ze świata DH, wymieńmy choćby takie sławy jak Sam Hill, Wyn Masters, Brook Macdonald, Sam Blenkinsop czy Greg Minnaar.

Pierwsza runda Enduro World Series 2015 startuje w Nowej Zelandii

Jednak nie wszyscy znani i lubiani wystartują w imprezie rozpoczynającej sezon. Obrońca tytułu Jared Graves nie weźmie udziału w zawodach, ponieważ wciąż przechodzi rehabilitację po kontuzji barku, której nabawił się podczas treningów i do rywalizacji powróci dopiero podczas zawodów w Irlandii w maju.

Jared Graves: „Kiedy trenowałem koło domu miałem porządną glebę i owinąłem się wokół drzewa. Finalnie przemieściłem obydwa barki oraz konkretnej kontuzji mięśni pleców. Mogę jeździć powoli i delikatnie, ale zdecydowanie ta kontuzja wyklucza mnie ze startu w Nowej Zelandii. To były ciężkie dwa tygodnie i jestem bardzo niepocieszony, że nie będę mógł wystartować jako obrońca tytułu na starcie sezonu.”

Pierwsza runda Enduro World Series 2015 startuje w Nowej Zelandii

W imprezie weźmie 400 zawodników, zarówno prosów jak i amatorów. Trasy znajdują się na terenie lasu Whakarewarewa i zmierzy się na nich rekordowa ilość pań. W sumie w zawodach wystartować ma 80 kobiet, co jest rekordem EWS. Także w kategorii do lat 21 jest całkiem spora grupka zawodników co z pewnością jest dobrym prognostykiem na przyszłość.

Neil Gellatly, organizator Giant Toa Enduro: „Rotoura jest znana ze swoich tras i w końcu udało nam się ściągnąć najlepszych zawodników na świecie. Jest tutaj naprawdę świetna atmosfera oraz lokalna rowerowa społeczność, która nie może się doczekać pierwszego wyścigu.”

Chris Ball, dyrektor Enduro World Series: „Wszystko zapowiada się tu wspaniale. Trasy są nieprawdopodobne, wyścig będzie sporym wyzwaniem, a duża ilość zgłoszeń od amatorów i pań sprawia, że będzie to naprawdę ekscytujący wyścig.”

Pierwsza runda Enduro World Series 2015 startuje w Nowej Zelandii
Damien Oton

Jeżeli chcecie być na bieżąco z wynikami pierwszej rundy EWS, organizator przygotował wyniki na żywo, które można będzie znaleźć na stronie enduroworldseries.com. Start w sobotę 28-go marca od 7.00 NZDT (18.00 UTC w piątek 27-go marca).