Co to był za wyścig w Lenzerheide! Brytyjczyk Danny Hart napisał wspaniały rozdział historii na oczach tysięcy widzów, gdy przekroczył linię mety zaledwie setne sekundy przed Amerykaninem Aaronem Gwinem. Przez cały weekend wszystko wskazywało na to, że to właśnie Aaron po raz kolejny zakończy zawody na najwyższym stopniu podium, ale rewelacyjna jazda na ostatnim odcinku sprawiła, że to Danny Hart odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w historii startów w Pucharze Świata DH. To był w ogóle bardzo udany wyścig dla Brytyjczyków ponieważ Rachel Atherton świętowała swoje historyczne jedenaste zwycięstwo z rzędu. Z kolei Francuzka Myriam Nicole zaliczyła wspaniały powrót po kontuzji i ostatecznie uplasowała się na trzeciej pozycji.

Puchar Świata DH 2016 #5: Danny Hart i Rachel Atherton wygrywają w Lenzerheide
Rachel Atherton

Dzień do zapamiętania: Danny Hart wygrywa o mrugnięcie okiem

To zdecydowanie mogło być lepsze niż jest. Druga edycja Pucharu Świata DH w historii Lenzerheide trzymała w napięciu do ostatnich sekund. Trasa była szybka i śliska z powodu ogromnej ilości kurzu. Zawodnicy jechali na swoim maksymalnym poziomie, a publiczność dopingowała ich do jeszcze większego wysiłku. Aaron Gwin wykonał fantastyczny przejazd i to pomimo kraksy w kwalifikacjach. Kalifornijczyk rozsiadł się wygodnie na fotelu lidera tuż po tym jak o 5 sekund pobił czas Brendana Fairclougha. Ubiegłoroczny zwycięzca Greg Minnaar sprawił, że Aaron trochę się postresował, ale ostatecznie na ostatnich sekcjach stracił sporo czasu i nie udało mu się pokonać Gwina. Na trasie pozostał wtedy już tylko Danny Hart, który wygrał kwalifikacje dzień wcześniej. Nic jednak nie wskazywało na to, że powtórzy rewelacyjny przejazd, ponieważ tracił czas na kolejnych sekcjach.. aż do ostatniej. Tysiące fanów eksplodowało z radości gdy na sam koniec okazało się, że Danny wpadł na metę z czasem lepszym o zaledwie 0.096s! Tym samym było to pierwsze w historii zwycięstwo w Pucharze Świata DH dla Mistrza Świata DH z 2011 roku.

W zawodach wziął także udział nasz najlepszy zawodnik, czyli Sławek Łukasik. Po bardzo dobrym wyniku w kwalifikacjach mieliśmy ogromne apetyty na dobry wynik i Sławek nas nie rozczarował! Ostatecznie zajął dobre 23 miejsce, a do zwycięzcy stracił 8.088s.

Puchar Świata DH 2016 #5: Danny Hart i Rachel Atherton wygrywają w Lenzerheide
Podium mężczyzn

Danny Hart:

Zobaczcie jak blisko było! Zabrało mi to kilka lat, ale w końcu się udało. Chciałbym, żeby moi rodzice tu byli, żeby mogli to zobaczyć na żywo. To wspaniałe uczucie!

Puchar Świata DH 2016 #5: Danny Hart i Rachel Atherton wygrywają w Lenzerheide
Danny Hart

Final Results – Elite Men, World Cup Round 5, Lenzerheide 2016 by lauren1224 on Scribd

Atherton wygrywa po raz jedenasty – Siegenthaler sprawia, że Szwajcaria może być dumna

W wyścigu pań również nie brakowało emocji. Szwajcarka Emilie Siegenthaler dojechała na metę z czasem 3:42.461 i została powitana ogromnymi brawami przez domową publiczność. Dotarcie na dół w jednym kawałku było sporym osiągnięciem dla tej doświadczonej zawodniczki, która w poprzednich latach delikatnie mówiąc, nie miała szczęścia. Jej czas również pokazał, że trasa była bardzo trudna, a Emilie radzi sobie co raz lepiej. Ostatecznie jednak Manon Carpenter pokonała jej czas po świetnym przejeździe i tym samym objęła prowadzenie. Następnie po kraksie Tracey Hannah okazało się, że jest tylko jedna zawodniczka, która może sprawić, że podium nie padnie łupem Brytyjek. Jej pierwszy start w tegorocznym Pucharze Świata DH pokazał, że spokojnie radzi sobie z presją i tym samym Tracey Hannah wskoczyła na świetne trzecie miejsce.

Puchar Świata DH 2016 #5: Danny Hart i Rachel Atherton wygrywają w Lenzerheide
Rachel Atherton i Tahnee Seagrave

Myriam Nicole:

Powrót i od razu podium, to świetny wyścig. Pozostały jeszcze dwa, trzy ważne wyścigi, więc liczę na lepszy wynik.

Na starcie zostały już tylko dwie Brytyjki – Rachel Atherton i Tahnee Seagrave – które zrobiły świetny show. Seagrave zaryzykowała wszystko, ale ostatecznie przegrała z Rachel o zaledwie 0.707s i tym samym jedenaste zwycięstwo z rzędu w wykonaniu Rachel stało się faktem.

Puchar Świata DH 2016 #5: Danny Hart i Rachel Atherton wygrywają w Lenzerheide
Podium kobiet

Rachel Atherton:

Trasa w Lenzerheide jest dla mnie bardzo trudna, po prostu mi nie leży. Wiedziałam, że muszę znaleźć dobre linie i mieć dobre przejazdy podczas treningów. Zdecydowanie były to świetne zawody, a kibice dopingowali nas do samego końca. Tahnee była bardzo blisko, ale ostatecznie udało mi się przejść do historii.

Elite Women Final Results Lenzerheide 2016 by lauren1224 on Scribd

Puchar Świata DH 2016 #5: Danny Hart i Rachel Atherton wygrywają w Lenzerheide
Podium juniorów

Kanadyjczyk Finnley Iles wygrywa w Lenzerheide

Zaledwie 16 lat na karku, ale to nie przeszkodziło Finnleyowi Iles’owi w odniesieniu kolejnego zwycięstwa. Na trasie liczącej 2.2km był najszybszym juniorem i po raz kolejny udowodnił, że przyszłość i wielka kariera stoją przed nim otworem. Tym samym było to jego trzecie zwycięstwo w tym sezonie. Podium uzupełnili Elliott Heap oraz Gaetan Vige.

Junior Men Final Results Lenzerheide 2016 by lauren1224 on Scribd


Więcej informacji: mtbworldcup-lenzerheide.ch
Informacje o regionie: lenzerheide.com/en
Zdjęcia: Dave Trumpore