Pierwsza tegoroczna runda Pucharu Świata DH zakończona! Najlepsi zawodnicy i zawodniczki na świecie wrócili do ścigania się po zimowej przerwie, a areną pierwszych zmagań było francuskie Lourdes. Na bardzo trudnej i stromej trasie, z niesprzyjającą deszczową aurą, najszybsi okazali się Aaron Gwin (YT MOB) oraz Rachel Atherton (Trek Factory Racing DH).

Pierwsza runda Pucharu Świata DH 2016 w Lourdes
Loic Bruni / fot. Bartek Woliński /RedBull

Najszybszym zawodnikiem w kategorii Elita Mężczyzn okazał się, podobnie jak przed rokiem, Aaron Gwin (YT MOB) – 3:09.131s. Drugie miejsce zajął Steve Smith (Devinci Global Racing), a do Gwina stracił 2.741s. Podium uzupełnił Danny Hart (MS Mondraker Team, +2.686s). Aktualny Mistrz Świata oraz zwycięzca kwalifikacji, Loic Bruni (Specialized Gravity powered by SRAM) był dopiero czternasty, a do zwycięzcy stracił 7.329s. W zawodach wziął także udział nasz rodak, Sławomir Łukasik (NS Bikes FroPro). Zajął 71 miejsce ze stratą 30.513s do zwycięzcy.

W rywalizacji kobiet najszybsza okazała się zwyciężczyni klasyfikacji generalnej z zeszłego roku – Rachel Atherton (Trek Factory Racing DH). Warto wspomnieć, że w ubiegłym sezonie tylko zawody w Lourdes nie padły jej łupem. Z czasem 3:50.383 nie dała większych szans rywalkom. Drugie miejsce zajęła zwyciężczyni kwalifikacji, Tahnee Seagrave (Transition Factory Racing/FMD), która straciła do Rachel 4.472s. W pełni brytyjskie podium uzupełniła Manon Carpenter (Madison Saracen Factory Team), ze stratą 10.258s.

Zwycięstwo w kategorii Junior padło łupem Finna Iles’a (Specialized Gravity powered by SRAM), który z czasem 3:32.269 wyprzedził o 1.559s Matta Walker’a (Madison Saracen Factory Team) oraz o 3.180s Nikolasa Nestoroff’a (Intense Factory Racing). W zawodach wziął udział także Jakub Żbikowski, który zakończył rywalizację na 26 miejscu (+32.729s).

Pierwsza runda Pucharu Świata DH 2016 w Lourdes
Tahnee Seagrave / fot. Bartek Woliński /RedBull

Druga runda odbędzie się już za dwa tygodnie. W dniach 23-24 kwietnia zawodnicy będą rywalizować na trasie w australijskim Cairns.

Elita mężczyźni

Elite Men Final Results, UCI Downhill World Cup, Round One, Lourdes 2016 by lauren1224

Elita kobiety

Elite Women Final Results, Lourdes UCI Downhill World Cup 2016 by lauren1224

Juniorzy

Junior Men Final Results, Lourdes Downhill World Cup 2016 by lauren1224


Zdjęcia: Bartek Woliński wolisphoto.com /RedBullContentPool