W samym środku europejskiej zimy, na stoku austriackiej miejscowości Saalfelden Leogang, najlepsi zawodnicy slopestyle na świecie rozegrali bardzo emocjonujące zawody. Podczas White Style 2016 najlepszy okazał się nasz rodak Szymon Godziek, który wygrał te zawody drugi raz z rzędu! Drugie miejsce zajął Brytyjczyk Matt Jones, a trzeci był zwycięzca best trick’a Rosjanin Pavel Alekhin Vishneivy. Tuż przed finałem zawodów zostały rozegrane wyścigi w ramach Scott Snow Downhill Dual Race, w których najlepszy okazał się Austriak Fabio Wibmer. W ścisłym finale pokonał znanego z Pucharu Świata DH oraz serii iXS Pucharu Europy DH – Markusa Pekoll’a.

Szymon Godziek wygrywa jubileuszową dziesiątą edycję White Style!
Szymon Godziek – zwycięzca White Style 2016

Gdy kibice zbierali się wokół ogromnego śnieżnego toru w Saalfelden Leogang, nie mieli zielonego pojęcia co ich czeka tego wieczoru. Dwudziestu zawodników zostało zaproszonych do udziału w jubileuszowej dziesiątej edycji, która w tym roku miała rangę srebrnego eventu FMB World Tour. Pięciu z nich było zakwalifikowanych do finału z racji wysokiego miejsca w rankingu FMB, a kolejnych siedmiu wyłonionych zostało z rundy kwalifikacyjnej, która odbyła się po południu.

Pełne wyniki White Style 2016

Pavel Alekhin wygrał tutaj w 2013 roku, a w tej edycji objął prowadzenie po niesamowitym przejeździe zawierającym takie triki jak backflip barspin to tailwhip czy backflip double tailwhip.

Pavel Alekhin Vishneivy:

Jestem super szczęśliwy, że udało mi się ukończyć mój przejazd. Strasznie się bałem, że nie wyjdzie mi flip barspin do tailwhipa, ale udało mi się go czysto wylądować. Jednak Godziek i Jones byli niesamowici tego wieczora, respekt!!

Pavel Alekhin Vishneviy – zwycięzca best trick’a

Następnie na trasie pojawił się Matt Jones, który miał ogromną ochotę na zwycięstwo. Jego przejazd składał się m.in. z podwójnego backflipa czy 360 no hand.

Matt Jones:

Jestem niesamowicie dumny, że znalazłem się tuż za Szymonem. Wykonał wspaniałe triki, które na co dzień widzimy w FMX, MTB i BMX, wygrał tu w zeszłym roku, a teraz ten wyczyn powtórzył. Bardzo się z tego cieszę! White Style to świetna impreza, zresztą zawsze dobrze się bawię w Leogangu. Wrócę tu na 26TRIX i postaram się wygrać!

Matt Jones – White Style 2016, drugie miejsce

Nie mając pojęcia jak pobić świetny przejazd Matt’a, Szymon wzbił się na wyżyny swoich umiejętności i wykonał perfekcyjny przejazd. Frontflip barspin, backflip cliffhanger oraz cork 720 dały mu drugie zwycięstwo z rzędu i niesamowitą notę 98.33 pkt!

Szymon Godziek:

Byłem pierwszy po moim przejeździe, ale w drugiej rundzie spadłem na czwarte miejsce, więc pomyślałem, że idę na całość i muszę tu wygrać. Pozostali zawodnicy wywarli na mnie ogromną presję, więc musiałem pokazać swoje najlepsze triki i jestem bardzo szczęśliwy, że mi się udało.

Podium White Style 2016

Krótko po finałach został rozegrany Best Trick. Ponad dwa i pół tysiąca widzów zebrało się przy najwiekszej hopie i mogli obserwować naprawdę szalone triki. Szwed Elof Lindh wylądował potrójnego tailwhipa, Anton Thelander pokazywał dlaczego nazywają go „cleanlander”, a Lukas Knopf chciał się odegrać za kraksę w finałach. Ostatecznie najlepszą sztuczką okazał się backflip barspin to barspin to tailwhip w wykonaniu Alekhina. Drugi był Szymon Godziek z cork 720 can can, a trzeci Diego Caverzasi z backflip cliffhanger’em.

Zawody White Style tradycyjnie rozpoczynają sezon w Europie i po raz kolejny okazały się ogromnym sukcesem.

Kornel Grundner, Bike Park Leogang:

Dziesiąta edycja imprezy zostanie zapamiętana ze względu na niesamowity show. Myślę, że gdy zawodnicy osiągają wyniki ponad 90pkt, to poziom jest bardzo wysoki. Świetnie się bawiliśmy na naszej urodzinowej imprezie i mam nadzieję, że wszystkim się podobało tak bardzo jak nam.

Fabio Wibmer – Zwycięzca Scott Snow Downhill Dual Race

W przerwie między kwalifikacjami i finałami, zostały rozegrane zawody Scott Snow Downhill Dual Race, w którym wzięło udział ponad 30 zawodników. Najszybszy okazał się znany z trialowych i downhillowych wyczynów Fabio Wibmer, który niespodziewanie pokonał Markusa Pekoll’a, dla którego trasy Pucharu Świata DH nie są obce.

Zapraszamy do śledzenia naszego oficjalnego profilu na facebook’u: facebook.com/White.Style.Leogang

Zdjęcia: Christoph Laue christophlaue.com