Trzecia runda Pucharu Świata DH za nami. W szkockim Fort William jak nigdy dopisała pogoda i zawodnicy ścigali się w ekstremalnie suchych warunkach. Na koniec weekendu najlepsi okazali się Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate) oraz Rachel Atherton (Trek Factory Racing DH). W juniorach triumfował natomiast Finn Iles (Specialized Gravity powered by SRAM).

Zawody w Fort William były szczególne z powodu dwóch wydarzeń. Pierwszym z nich było pożegnanie z wyścigami legendy światowego zjazdu, Steve Peat’a (Santa Cruz Syndicate). W swoim ostatnim wyścigu zajął 29 miejsce. Drugim wydarzeniem było uhonorowanie zmarłego niedawno Stevie’go Smith’a. W trakcie sesji treningowej odbył się upamiętniający przejazd, w którym wzięło udział 70 zawodników jadących jeden za drugim. Natomiast w czasie sesji finałowej odbył się tzw. ghost lap. Wydarzenie zainspirowane przez jednego z użytkowników portalu Pinkbike – Red Bull transmitujący zawody pokazywał kolejne odcinki trasy, a zawodnicy dopingowali tak, jakby Stevie faktycznie był na trasie.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata DH 2016 po trzech rundach
Greg Minnaar

Najszybszym zawodnikiem dnia okazał się Greg Minnaar, który po bardzo nieudanych kwalifikacjach (złapał kapcia i zakończył kwalifikacje prawie na końcu stawki), z nawiązką odbił sobie niepowodzenie i po raz drugi z rzędu stanął na najwyższym stopniu podium w Fort William. Jego czas to 4:35.601s. Drugie miejsce zajął Aaron Gwin (YT MOB), który stracił do zwycięzcy 3.357s. Na miejscu trzecim ze stratą 3.995s uplasował się Danny Hart (MS Mondraker Team). Zwycięzca kwalifikacji Gee Atherton (Trek Gravity Racing DH) niestety miał problemy na trasie i ukończył zawody na odległej 61 pozycji. W zawodach wziął także udział Sławomir Łukasik (NS Bikes Fro Pro), który zajął 49 miejsce (+20.006s).

Results Elite Men – Fort William 2016 by lauren1224

Wśród pań dziewiąte (!!) zwycięstwo z rzędu oraz czwarte z kolei w Fort William, odniosła Rachel Atherton. Jej dominacja w ostatnim czasie nie podlega absolutnie żadnej dyskusji, a z czasem 5:11.219s odniosła bezproblemowe zwycięstwo. Drugie miejsce zajęła Tracey Hannah (Polygon UR), która straciła do Brytyjki aż 12.049s. Na trzecim miejscu uplasowała się zwyciężczyni sobotnich kwalifikacji Manon Carpenter (Madison Saracen Factory Team). Jej strata do pierwszego miejsca to aż 20.889s.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata DH 2016 po trzech rundach
Rachel Atherton

Elite Women Final Results – Fort William DH World CUp 2016 by lauren1224

Po jednej rundzie przerwy spowodowanej kontuzją, do walki o Puchar Świata DH powrócił debiutant, Finnley Iles. I zrobił to w świetnym stylu! To już jego drugie zwycięstwo w tym roku, a z czasem 4:52.075s nie dał większych szans swoim rywalom. Drugie miejsce zajął Gaetan Vige (Commencal Vallnord), który do młodego Kanadyjczyka stracił 3.53s. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Jackson Frew (GT Factory Racing, +5.138s).

Junior Men Final Results – Fort William Downhill World Cup 2016 by lauren1224


Zdjęcia: Bartek Woliński /RedBullContentPool