Majówka 2017 już za nami i choć nie rozpieszczała nas pogodowo, to w stolicy Podkarpacia podczas tegorocznego festiwalu Bike Town Przemyśl nie spadła ani kropla deszczu. Imprezę będzie można wspominać jeszcze długo, bo działo się naprawdę sporo…

W tym roku festiwal powrócił do poszerzonej, trzydniowej formuły. Zgodnie z obietnicami, organizatorzy przywrócili zawody downtown, dla których riderzy z całej Polski przyjeżdżają w tak odległy zakątek naszego kraju. Ten, kto tu był choć raz wie, że Majówka w tak urokliwym miejscu jak Przemyśl, jest warta pokonywania każdego dystansu. Rowerowe święto w stolicy Podkarpacia oprócz możliwości pościgania się po uliczkach zabytkowego miasta, zachwyca także gościnnością swoich mieszkańców i niespotykaną architekturą.

Dla amatorów, miłośników dwóch kółek lub też „drugich połówek“ czekały wycieczki rowerowe zorganizowane przez przewodników z Projekt: w 80 rowerów dookoła Europy, na rowerach testowych firmy Kellys. W niedzielę rowerzyści wybrali się na ok. godzinną trasę, a kolejnego dnia podróżowali szlakiem Twierdzy Przemyśl przez ponad 5 godzin. Była też możliwość pokręcenia pedałami na spinningu zorganizowanym na platformie przemyskiego Rynku pod opieką lokalnego klubu Hot‘n Ride. Sporo pokazów rowerowych wykonał też Bartek Ćwik, jeden z czołowych polskich zawodników trialowych.

Bike Town Przemyśl dla zawodowców i miłośników

Dla tych, którzy wybrali się do Przemyśla z maluchami, nie brakowało okazji do wspólnych zabaw w Strefie Malucha zorganizowanej przez Fundacje Kult. Przez dwa dni festiwalu dzieci bawiły się pod okiem animatorów.

Bike Town Przemyśl dla zawodowców i miłośników

Jako partner technologiczny festiwalu, Orange wciągnął uczestników festiwalu do różnorodnych konkursów, w których można było wygrać wiele atrakcyjnych nagród. Dla zwolenników aktywności fizycznych odbyły się zawody na energorowerach, a dla miłośników zabaw językowych konkurs kreatywny na ułożenie hasła promocyjnego.

Bike Town Przemyśl dla zawodowców i miłośników Bike Town Przemyśl dla zawodowców i miłośników

Pierwszy dzień festiwalowych zmagań należał do 500 zawodników, którzy startowali w maratonie rowerowym Kellys Cyklokarpaty, na trasie przygotowanej przez Przemyskie Towarzystwo Cyklistów.

Z kolei dla downhillowców Szymek Tasz przygotował w tym roku bardzo przyjemną trasę zjazdową. W niedzielę można było się pościgać na odnowionej trasie na stoku narciarskim, który – co wprawdzie mało spotykane – leży w centrum miasta, w niedalekim sąsiedztwie przemyskiego Rynku.

Bike Town Przemyśl dla zawodowców i miłośników

Tradycyjnie już, gwoździem programu Bike Town Przemyśl były zawody Pucharu Świata FMB World Tour w dircie. W tym roku trasa były nie lada wyzwaniem dla przyjezdnych skoczków. Najbardziej widowiskowe tricki wykonał Loek Quadflieg z Holandii, drugie i trzecie miejsce należało do Polaków – kolejno do Pawła Stachaka i Marka Łebka. Oprócz nich na starcie ustawili się Austriacy, Ukraiński, Rosjanie i Czesi. Ciekawa sytuacja wydarzyła się podczas konkursu best tricka, podczas którego jednakowo ogromne wrażenie na sędziach wywarły sztuczki Loeka Quadfliega i Ukraińca Yury Starosty. Wygrana pieniężna została podzielona pomiędzy zawodników.

Bike Town Przemyśl dla zawodowców i miłośników

Drugi dzień festiwalu to klasyczny przemyski downtown. Trasę przygotowała w tym roku Fundacja Kult, organizatora cyklu zawodów Downtown City Tour. Po raz pierwszy była tak długa, miejscami wymagająca, naszpikowana dużymi skokami i przez to tak bardzo widowiskowa. Zawody w kategorii elita wygrał Mateusz Kostusiak, przed Kamilem Gładyszem i Arturem Hryszko. Popołudniu festiwal zakończyły zawody na pumptracku, w których wystartowała spora grupa najmłodszych riderów.

Bike Town Przemyśl dla zawodowców i miłośników

Dzięki sporej grupie partnerów i sponsorów, organizatorzy: Waldek Hryniszyn i Maciek Kucbora przygotowali imprezę, która z roku na rok zyskuje coraz więcej miłośników oraz riderów. Majówka w Przemyślu to sposób na spędzenie czasu całą rodziną. Miejski festiwal Bike Town Przemyśl to pakiet najbardziej widowiskowych dyscyplin rowerowych i coraz więcej atrakcji zarówno dla małych jak i tych dużych fanów dwóch kółek. To po prostu doskonała okazja, by na kolejną Majówkę 2018 przyjechać w jeszcze większym gronie!

Relacja wideo z wydarzenia dostępna tu:

SPONSORZY: Orange Polska, Fundacja PGNiG, Monster Energy, Hotel Arłamów, Hot’n Ride, Dom Handlowy Szpak, DOKA, Mitko, MPEC, ZUK, PGM, PWiK, Nowbud, Twoje oko
DOFINANSOWANIE: Ministerstwo Sportu i Turystyki
HONOROWY PATRONAT: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
PATRONI MEDIALNI: Czwórka Polskie Radio, TV Podkarpacka, Grupa Medialna INFO, Extreme Sport Channel, 43RIDE, Downhill24.pl, Bikeworld, Magazyn BIKE, Magazyn rowerowy, Pinkbike, MTB.pl, BikeBoard, Życie Podkarpackie
ORGANIZATORZY: Fundacja Azymut, Veloprojekt, Urzad Miejski w Przemyślu
ORGANIZATORZY MARATONU: Przemyskie Towarzystwo Cyklistów, Kellys Cyklokarpaty
PARTNERZY: RADICAL.sm, Fundacja Kult, Projekt 80 rowerów dookoła Europy, ASBike

Informacje na temat Bike Town Przemyśl 2016 można znaleźć na: facebook.com/biketownprzemysl oraz biketown.pl


Zdjęcia: Przemek Kita