Whistler jest znane każdemu zawodnikowi w kolarstwie górskim, a dzisiaj pojawił się tu nowy bohater. Jest nim lokalny wychowanek Jesse Melamed, który wygrał siódmą rundę tegorocznej serii Enduro World Series, czyli zawody Crankworx Open Enduro presented by Specialized, podczas trwającego właśnie festiwalu Crankworx Whistler.

Whistler local takes historic win at Whistler Enduro World Series
Jesse Melamed

22-letni Melamed wdał się w bardzo zaciętą walkę z obecnym liderem EWS, Samem Hillem. Hill wygrał pierwszy odcinek z nieprawdopodobną 17-sekundową przewagą, ale podczas trzeciego odcinka, miał już zaledwie pół sekundy przewagi. Następnie byliśmy świadkami najbardziej zaciętego i nieprawdopodobnego finiszu w historii – Jesse zaliczył glebę na starcie ostatniego odcinka, ale na samym dole jakimś cudem okazał się najszybszy tego dnia.

Jesse Melamed:

Wiedziałem, że czasy będą bardzo zbliżone. Miałem ogromną glebę na początku ostatniego odcinka i cieszę się, że udało mi się dojechać z dobrym wynikiem.

Jesse Melamed był bliski wygrania poprzedniej rundy EWS, wygrał odcinek, prowadził w połowie wyścigu, ale ostatecznie musiał uznać wyższość bardziej doświadczonego kolegi. W zeszłym roku w Whistler również był na najwyższym stopniu podium, ale na górze był jeszcze Richie Rude, który ostatecznie strącił go z piedestału i na rewanż musiał czekać cały rok.

Jesse Melamed:

Nikt nie nakładał na mnie dodatkowej presji, ale wszyscy patrzyli jak mi idzie. Zwłaszcza moi przyjaciele, którzy nie są blisko tego sportu i totalnie nie wiedzą co dokładnie robię. Bardzo się cieszę, że we własnym mieście mogłem im pokazać jak to wszystko wygląda i odniosłem zwycięstwo.

Whistler local takes historic win at Whistler Enduro World Series
Sam Hill

Cały stres ulotnił się, gdy na mecie wpadł w objęcia swojej mamy, a zawody ukończył z 14-sekundową przewagą nad Samem Hillem. Trzecie miejsce zajął Mark Scott, dla którego było to pierwsze podium w karierze.

Wśród pań ponownie niesamowitą formą popisała się Cecile Ravanel, która wygrała wszystkie odcinki specjalne i zarazem swoje szóste zawody w sezonie. Druga była Isabeau Courdurier, a trzecia Katy Winton, dla której było to drugie podium z rzędu.

Whistler local takes historic win at Whistler Enduro World Series
Cecile Ravanel

Cecile Ravanel:

Dla nas Crankworx jest jak Mistrzostwa Świata. Dla mnie, to najlepsze zawody w roku. Wykonałam swoją robotę, byłam skupiona na zwycięstwie i bardzo cieszyłam się jazdą. To był udany dzień!

W kategorii U21 triumfował Max Leyen, przed liderem serii Killianem Callaghanem i Rhysem Vernerem. Wśród pań podium należało z kolei do Brytyjek – Marthy Gill, Eleny Melton i Abigale Lawton.

Lokalny zawodnik Matt Ryan jest pierwszym, który pobił w tym roku Karima Amoura w kategorii masters. Podium uzupełnił aktualny Mistrz Świata Woody Hole. Wśród pań najszybsza była Chrissy Deval, druga była Mary Mcconneloug, a trzecia Penny Deck.

Whistler local takes historic win at Whistler Enduro World Series
Isabeau Courdurier

Do rozegrania został jeszcze tylko jeden wyścig. Wielki finał odbędzie się w przyszłym miesiącu we włoskim Finale Ligure. Cecile Ravanel zapewniła sobie już końcowy tytuł wśród pań, ale w kategorii mężczyzn rywalizacja rozegra się pomiędzy Samem Hillem, Adrienem Daillym oraz Gregiem Callaganem. Zapowiada się bardzo ekscytująca końcówka sezonu!

Whistler local takes historic win at Whistler Enduro World Series

Canadian Open Enduro presented by Specialized Pro Men:

1. Jesse Melamed
2. Sam Hill
3. Mark Scott

Pro Women:

1. Cecile Ravanel
2. Isabeau Courdurier
3. Katy Winton


Oficjalna strona: crankworx.com