Aktualnie panująca Królowa Crankworxa Amerykanka Jill Kintner ponownie potwierdziła swoją dominację w dual slalomie i po raz kolejny wygrała zawody 100% Dual Slalom Rotorua podczas Crankworx Rotorua. Było to już jej szóste zwycięstwo z rzędu w wyścigach równoległych podczas festiwali Crankworx. Wśród panów zwyciężył Czech Tomas Slavik.

Crankworx Rotorua 2018: Jill Kintner wygrywa Dual Slalom po raz szósty z rzędu
Jill Kintner

Wieczorne zwycięstwo Kintner oznaczało już szóste z rzędu w dual slalomie podczas Crankworx. To oznacza, że jest niepokonana od imprezy w Whistler w 2013 roku. Jeśli chodzi o Slavika, to triumfował on w Whistler w 2016 i 2017 roku, a teraz odniósł swoje trzecie zwycięstwo w historii.

Jednak zwycięstwo Jill Kintner nie przyszło łatwo. Walka była bardzo zacięta do ostatnich metrów. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Kialani Hines, która była godnym przeciwnikiem dla Królowej. W pierwszym przejeździe finałowym przegrała o zaledwie 0.28s, by w drugim ulec o 0.85s.

Jill Kintner:

To była wspaniała rywalizacja. Bardzo się cieszę, że tyle utalentowanych dziewczyn z różnych dyscyplin wzięło udział i zobaczyliśmy kilka nowych twarzy.

Jedną z nich była dobrze znana z tras Pucharu Świata DH, Brytyjka Tahnée Seagrave.

Tahnée Seagrave:

W półfinałach zerwałam łańcuch i to mnie pogrążyło. Bardzo chciałam zmierzyć sie w finale z Jill, ponieważ to był zawsze osoba, na której się wzorowałam w mojej karierze. To byłaby świetna sprawa stanąć do rywalizacji naprzeciw niej, no ale cóż… może następnym razem.

Ostatecznie Seagrave zajęła najniższy stopień podium po tym jak w małym finale pokonała Australijkę Danielle Beecroft.

Tahnée Seagrave:

Dzisiejszy dzień był świetny. Byłam bardzo wyluzowana, wszyscy byli uśmiechnięci i atmosfera również była dobra. Bardzo mi się to podobało.

Dla młodej Brytyjki był to pierwszy start w ogóle w historii Crankworxa, a także pierwsza wizyta w Nowej Zelandii.

Crankworx Rotorua 2018: Jill Kintner wygrywa Dual Slalom po raz szósty z rzędu
Tomas Slavik

Rywalizacja mężczyzn była jeszcze bardziej zacięta niż w przypadku pań. A to nie tylko dlatego, że na starcie stanęli tacy zawodnicy jak Mick Hannah, Kaos Seagrave, Barry Nobles, Darren Berrecloth, Adrien Loron czy Bas van Steenbergen.

Tomas Slavik:

To jest właśnie to co lubię w Crankworxie. Jest to miejsce gdzie spotykasz wszystkich i ścigacie się między sobą. To bardzo unikalne i specjalne uczucie. Wyścigi były świetne, spotkało się tu naprawdę mnóstwo bardzo szybkich gości.

Finałowe przejazdy zostały rozegrane pomiędzy Slavikiem oraz Amerykaninem Kyle’m Strait’em. Strait wygrał wszystkie swoje biegi w drodze do finału, a w półfinale pokonał Nowozelandczyka Matta Walkera. Jednak w najważniejszym wyścigu dnia dwukrotnie szybszy był Slavik.

Walka o trzecie miejsce również była zacięta. Ostatecznie Amerykanin Luca Cometti pokonał reprezentanta gospodarzy Matta Walkera o zaledwie 0.09s.

Sama trasa dual slalomu składała się z czterech różnych części: bandy, rollery, sekcja rytmu oraz płaskie zakręty. Slavik tuż po wyścigu powiedział, że specyficzny układ trasy w Rotorua jeszcze bardziej podkręcił poziom rywalizacji.

Tomas Slavik:

Na tej trasie musiałeś jechać na 110% i nie zrobić żadnych błędów. Ale taki właśnie jest dual slalom i za to go uwielbiam.

Wokół trasy zebrało się ponad 1500 widzów, którzy podziwiali rywalizację na nowo zbudowanej trasie, której wykonawcą była lokalna ekipa Empire of Dirt.

Tomas Slavik:

Jestem bardzo zadowolony, że podczas festiwali Crankworx pojawia się co raz więcej imprez wyścigów równoległych. To jak połączenie starej szkoły z nową, które naprawdę działa. Ludziom i zawodnikom taki sposób rywalizacji bardzo się podoba.

Dzięki wygranej Tomas Slavik zdobył swoje pierwsze punkty w rywalizacji o tytuł Króla Crankworxa. Dla Kintner była to z kolei druga zdobycz punktowa i obecnie z dorobkiem 225pkt zajmuje ona trzecie miejsce. W rywalizacji o tytuł Królowej Crankworxa prowadzą Kanadyjki Casey Brown (325pkt) oraz Vaea Verbeeck (265pkt).

Dzięki zdobyciu 50pkt za czwarte miejsce, Matt Walker wskoczył na trzecią lokatę w rywalizacji o tytuł Króla Crankworxa. W sumie zdobył już 205pkt. Na prowadzeniu są natomiast Nowozelandczycy – Sam Blenkinsop (300pkt) i Keegan Wright (275pkt).

Crankworx Rotorua 2018: Jill Kintner wygrywa Dual Slalom po raz szósty z rzędu
Podium Crankworx Rotorua 2018: 100% Dual Slalom Rotorua

Na kolejne pięć dni rywalizacji festiwal Crankworx Rotorua przenosi się do Skyline Rotorua MTB Gravity Park.

Poprzednio na Crankworx Rotorua 2018:


Oficjalna strona: crankworx.com
Zdjęcia: Fraser Britton