„Wydaje mi się, że jakbym wygrał, to zrobiłbym sobie fajny urodzinowy prezent” – powiedział Finn Iles przed startem imprezy Fox Air Downhill podczas festiwalu Crankworx Whistler.

Crankworx Whistler 2018: Jill Kintner wygrywa Air DH po raz szósty z rzędu!
Sam Blenkinsop

„I udało się! To był wspaniały dzień!” Finn Iles z czasem 3:58.06 pokonał świeżo upieczonego Mistrza Kanady DH Magnusa Mansona, który przekroczył linię mety z wynikiem 4:00.35. Dosłownie o włos drugie miejsce przegrał Bas van Steenbergen, który do Mansona stracił zaledwie 0.27s. Wśród pań triumfowała legenda MTB, czyli Jill Kintner, która wygrała zawody Fox Air Downhill już po raz szósty z rzędu! Jill wygrała z czasem 4:23.52.

Jill Kintner:

Czuję się świetnie! Byłam na to gotowa i jak tylko wystartowałam po raz pierwszy, to wiedziałam, że chcę więcej. Dużo więcej! Gdy wygrywasz po raz pierwszy, to musisz przyjechać obronić tytuł i tak to się kręci. Mam ogromne doświadczenie i wiem jak jechać na tej trasie. Trudno tu utrzymać maksymalną prędkość, jest dużo miejsc do pedałowania i musisz pamiętać, gdzie są jakie dziury by się utrzymać na trasie.

Podobnie jak u panów, na drugim miejscu wśród pań uplasowała się obecna Mistrzyni Kanady DH, Vaea Verbeeck. Do zwyciężczyni straciła niecałe pół sekundy. Podium uzupełniła Casey Brown.

Jill Kintner

Trasą, na której rozegrane zostały dzisiejsze zawody była słynna A-Line. Finn Iles określił ją jako „prawdopodobnie najpopularniejsza trasa na świecie”. A-Line składa się z 37 hopek, mnóstwa band i wiedzie na sam dół przez 2866m opadając o 347m.

Finn Iles:

Zawodnicy często zbyt dużo myślą przed startem, analizują i kombinują. Tu wystarczy po prostu wsiąść na rower i dobrze się bawić, a przy tym utrzymać maksymalną prędkość.

Iles po raz pierwszy wziął udział w zawodach Crankworx, gdy miał 14 lat. W 2014 roku wkroczył na scenę po burzliwej kampanii w mediach społecznościowych #LetFinnIn. Finn był wtedy zbyt młody, aby wziąć udział w zawodach, ale ogromne wsparcie rowerowej społeczności oraz jego nietuzinkowe umiejętności sprawiły, że został warunkowo dopuszczony do udziału. Przez te wszystkie lata jego umiejętności wzrosły, a Iles stał się jednym z najlepszych zawodników na świecie. Rok później wygrał swoje pierwsze zawody, którymi była impreza Official Whip-Off World Championships presented by Spank, gdzie pokonał legendy tego sportu oraz zawodników prawie dwukrotnie starszych.

Finn Iles

Walka o tytuł Króla i Królowej Crankworxa również trwa w najlepsze. W trakcie czterech przystanków Crankworx World Tour zawodnicy zbierają cenne punkty, które na koniec zadecydują o przyznaniu tytułów. Wśród pań na najlepszej drodze do obrony tytułu jest Jill Kintner, która może już sobie zapewnić zwycięstwo podczas nadchodzących zawodów pump track. Wśród panów prowadzenie powiększył Sam Blenkinsop dzięki zajęciu czwartego miejsca w Fox Air DH.

Casey Brown

Pełne wyniki można znaleźć w tym miejscu.

Kolejny dzień festiwalu Crankworx Whistler przyniesie dwie imprezy. Późnym popołudniem rozegrane zostaną zawody na najlepszy lot bokiem, czyli Official Whip-Off World Championships presented by Spank, a wieczorem odbędą się zawody pump track RockShox Ultimate Pump Track Challenge.