Crankworx Whistler 2018: Sam Hill triumfuje w Garbanzo DH

Sam Hill przekroczył metę po 12 minutach i 46 sekundach wyścigu pełnego wysiłku oraz walki z trasą i samym sobą. Przy okazji został najszybszym człowiekiem w legendarnym już wyścigu Garbanzo Downhill. Tym samym powrócił na najwyższy stopień podium po 11 latach i wysoko ustawił poprzeczkę przed przyszłorocznymi zmaganiami w trakcie Crankworx Whistler 2019.

Crankworx Whistler 2018: Sam Hill triumfuje w Garbanzo DH
Sam Hill

Sam Hill:

Kilka razy udało mi się już wygrać z Marcelo [Gutierrez Villegas], ale nigdy z nim nie ścigałem się w Whistler. Wiem, że wygrał tu kilka razy z rzędu ostatnio i to wspaniałe uczucie w końcu go pokonać. Chciałem po prostu się dobrze bawić i nie byłem pewny czy dobrze mi poszło, ale ostatecznie to ja jestem najlepszy.

Dla 33-latka, który ostatnio przerzucił się na zawody Enduro World Series był to pierwszy od dawna start w downhillu. Zawody Garbanzo DH Sam Hill wygrywał dwukrotnie w 2006 i 2007 roku, rok później był drugi ulegając Gee Athertonowi, a w 2009 był trzeci za Justinem Leov’em i Chrisem Kovarikiem.

„Muszę przyjechać tu za rok i wyrównać swoje zwycięstwa” dodał Hill, odnosząc się do usterki mechanicznej Marcelo, która wyeliminowała go w tym roku z rywalizacji. Gutierrez dotarł na metę, ale z ostatnim czasem i stratą prawie trzech minut.

Crankworx Whistler 2018: Sam Hill triumfuje w Garbanzo DH
Sam Blenkinsop

Drugie miejsce zajął Jacob Dickson, który stracił zaledwie 1.67s do zwycięzcy, a na trzecim miejscu uplasował się lider rywalizacji o tytuł Króla Crankworxa Sam Blenkinsop (+3.25s). Tym samym powiększył przewagę do 75pkt nad drugim Tomasem Lemoine’em i jest na ostatniej prostej by wygrać czek na 20.000USD i końcowy tytuł.

W rywalizacji pań doszło do sporej niespodzianki, ponieważ zwyciężczynią okazała się lokalna zawodniczka. Georgia Astle przekroczyła metę z czasem 14:29.74 i przewagą aż 8.57s nad drugą lokaleską Claire Buchar. Trzecia na mecie Tracey Hannah, aktualna mistrzyni rywalizacji Crankworx Downhill straciła aż 10 sekund.

Crankworx Whistler 2018: Sam Hill triumfuje w Garbanzo DH
Georgia Astle

Georgia Astle:

Poszło mi wspaniale, pedałowałam bardzo mocno i czuję się świetnie. Moja cała rodzina tu jest i obserwuje mnie każdego roku jak się ścigam. Jestem zadowolona, że w końcu udało mi się wygrać i sprawić im mnóstwo frajdy. Moja głowa nie pracowała zbyt dobrze w zeszłym roku, ale teraz udało mi się odciąć od presji. Ciężko pracowałam przez cały rok, świetnie się bawię jeżdżąc na rowerze i wydaje mi się, że to zrobiło różnicę.

Zawody Garbanzo Downhill przez wielu uznawane są za zjazdowy maraton. Ponad kilometr przewyższenia w ramach Bike Parku Whistler, na które składają się jedne z najbardziej rozpoznawalnych tras w tym miejscu. W ich skład wchodzą m.in. słynne kamienie z Original Sin, techniczna In Deep czy ciasne zakręty Ho Chi Min.

Crankworx Whistler 2018: Sam Hill triumfuje w Garbanzo DH
Tracey Hannah

Pełne wyniki z zawodów można znaleźć w tym miejscu.

Crankworx Whistler 2018: Sam Hill triumfuje w Garbanzo DH
Podium Garbanzo DH

Następną imprezą w ramach tegorocznego festiwalu Crankworx Whistler będzie impreza Fox Air DH, która rozegrana zostanie już po raz 15 na słynnej trasie A-Line.

Poprzednio na Crankworx Whistler:


Oficjalna strona: crankworx.com
Zdjęcia: Fraser Britton