Sezon startowy 2018 rozpocznie się już za kilka tygodni, a organizator Enduro World Series jest dumny, że w końcu może zaprezentować składy 30 ekip, które będą rywalizowały w tegorocznej serii. Przerwa zimowa była bardzo pracowita i sporo zawodników zmieniło barwy, a także powstało kilka nowych zespołów. Zobaczmy więc co piszczy w EWS.

Enduro World Series announces 2018 teams
Sam Hill, EWS Finale Ligure 2017

Tegoroczne platynowe ekipy to Chain Reaction Cycles Mavic, Cube Action Team, Santa Cruz SRAM oraz Specialized.

 • Chain Reaction Cycles Mavic powita w tym roku w składzie Irlandczyka Kelana Grant’a, który dołączy do obecnego Mistrza Świata EWS Sama Hill’a oraz Elliotta Heap’a. W tym roku punkty do klasyfikacji zespołowej będą mogli zdobywać także mastersi, więc będziemy mogli zobaczyć podczas rywalizacji również team managera Nigela Page’a.

 • Ekipa Cube’a oprócz dobrze znanego Grega Callaghan’a powiększyła się o Zakariasa Bloma Johansen’a, Mistrza Świata Juniorów DH Matta Walker’a oraz Gustiego Wildhaber’a.

 • Santa Cruz – to dobrze znany już skład w postaci: Josh Lewis, Iago Garay oraz Mark Scott. W ubiegłym roku najlepszym rezultatem mógł pochwalić się Mark Scott (3 miejsce w Whistler), więc z pewnością w tym sezonie będą chcieli więcej.

 • Specialized po raz kolejny jest jednym z najbardziej doświadczonych zespołów w stawce, a do rywalizacji przystąpią Jared Graves, Curtis Keene oraz obecna Mistrzyni Świata DH Miranda Miller.

Enduro World Series announces 2018 teams
Greg Callaghan, EWS County Wicklow 2017

Zespoły rangi złotej to w tym roku ekipy Canyon Factory Enduro Team, Ibis Cycles Enduro Race Team, Orbea Enduro Team oraz Unior Devinci Factory Racing.

 • W tej dywizji odnotowano znaczne zmiany. I tak Francuz Florian Nicolai od tego roku dołączy do Joe Barnes’a Ines Thomy, Fabiena Barel’a i Dimirtiego Tordo w ekipie Canyon. Z kolei Brytyjczycy Lewis Buchanan i Bex Baraona dołączyli do ekipy Ibisa i zostali nowymi kolegami Robina Wallner’a, Dillona Santos’a oraz Julie Duvert.

 • Nowy zespół w stawce to Unior Devinci Factory Racing, który zgarnął Damiena Oton’a, Keegana Wright’a oraz Rachel Pageau. Również Orbea Enduro Team to debiutanci w stawce i w tym roku wystartują w składzie Thomas Lapeyrie, Becky Cook, Javier San Roman oraz Gabriel Torralba.

Enduro World Series announces 2018 teams
Wyn Masters, EWS Rotorua 2017

Zespoły fabryczne to najliczniej reprezentowana grupa: Alchemy Factory Racing, Cannondale, Commencal Vallnord Enduro Racing Team, Giant Factory Off-Road Team, GT Factory Racing, Intense Mavic Collective, BH Miranda Racing Team, Norco Twins Racing, Rocky Mountain Race Face Enduro Team, SUNN, Lapierre, Trek Factory Racing oraz Yeti/Fox Shox Factory Racing.

 • Odkrycie zeszłego sezonu, Izraelka Noga Korem, rozpocznie w tym roku swój pierwszy sezon w profesjonalnym teamie i dołączyła do Martina Maes’a i Wyna Masters’a w ekipie GT. Z kolei Isabeau Courdurier dołączyła do Intense Mavic Collective, w którym będzie jeździć również Kilian Bron. Ekipę SUNNa tworzyć będą natomiast Theo Galy i Kevin Miquel.

 • Giant Factory Off-Road Team nie zmienił swojego składu i tym samym Rae Morrison, Josh Carlson oraz Mckay Vezina wciąż będą jeździć na sprzęcie Gianta. Z kolei w ekipie Commencal Vallnord Enduro Race Team powstała silna francuska reprezentacja w postaci: Yoanna Barelli’ego oraz Cecile i Cedrica Ravanel.

 • Do zespołu Lapierre dołączyła Chloe Gallean, która stanie do walki obok Adriena Dailly’ego. Czysto amerykański będzie za to zespół Yeti/Fox Shox Factory Race Team, który postawił na Duncana Nason’a, Shawna Neer’a, Jubala Davis’a, którzy dołączą do Richiego Rude’a.

 • Na starcie pojawią się również nowe twarze. Ruaridh Cunningham dołączył do zespołu Trek Factory Racing i będzie to jego pierwszy pełny sezon startów w EWS. Do ekipy Cannondale przyszli debiutant Matt Simmonds oraz Marco Osborne. Amerykanin Peter Ostroski zadebiutuje w EWS w ekipie Rocky Mountain Race Face Enduro Team i będzie startował wraz z Kanadyjczykami Jesse Melamed’em, Remim Gauvin’em oraz Andreane Lanthier-Nadeau. Melanie Pugin dołączyła do Mistrza Świata Mastersów EWS, Karima Amour’a, Alexandra Cure’a i Jose Borges’a w ekipie Miranda Racing Team.

 • Alchemy Factory Racing jako zespół wystartuje po raz pierwszy w historii EWS i w składzie mają w tym roku Anneke Beerten oraz Cody Kelley. Siostry Anita i Caro Gehrig stworzyły z kolei nowy zespół Norco Twins Racing i z pewnością będą walczyły o najwyższe stopnie w kategorii kobiet.

 • Enduro World Series announces 2018 teams
  Anita Gehrig, EWS Whistler 2016

  Do serii dołączą również zespoły rozwojowe, takie jak: Accous VTT-Trek Enduro Team, Chamrousse URGE bp Enduro Team, CMC Cycling Experience, DSB Comes Fristads Airoh Ion, Hope Factory Racing, Norco Enduro Racing Team, Polygon UR, Scott SR Suntour Enduro Team czy Team Dorrong Enduro.

  Chris Ball, Dyrektor Generalny Enduro World Series, said:

  Początek sezonu to zawsze bardzo ekscytujący okres. Zwłaszcza, gdy pojawia się tyle nowych zespołów i zawodników, a do tego dochodzą ciekawe transfery. Poziom zebranego talentu na starcie pierwszej rundy sprawia, że boli mnie głowa i nie mogę doczekać się, aby zobaczyć kto stanie na podium w Chile.

  Pełna lista zespołów i zawodników: kliknij tutaj.


  Oficjalna strona: enduroworldseries.com