W ten weekend iXS Puchar Europy DH zabrał zawodników do włoskiego Abetone by po raz pierwszy w historii rozegrać tam zawody najważniejszej europejskiej serii. Na starcie stanęło ponad 270 zawodników z 29 krajów, a najszybsi w ten weekend okazali się Bryn Dickerson i Monika Hrastnik.

Zaledwie dwa tygodnie temu w Kranjskiej Gorze odbyła się druga runda iXS Pucharu Europy DH, a tydzień temu w Klinovcu miała miejsce trzecia runda europejskiej serii iXS. Zawody w Abetone odbyły się po raz pierwszy w historii i zastąpiły włoską miejscowość Pila.

iXS Puchar Europy DH 2018 #3: Dickerson i Hrastnik wygrywają w Abetone
Bryn Dickerson

Trasa

Dla większości zawodników była to najdłuższa wycieczka w sezonie. Każdy kto miał okazję kiedykolwiek wcześniej brać udział we włoskich zawodach, wiedział że są one wyjątkowe. Tutejsze trasy zawsze są bardzo wymagające i przeważnie dłuższe niż zwykle, a tegoroczna trasa w Abetone została specjalnie zmodyfikowana na potrzeby zawodów. Jej długość to 2500m, a przewyższenie 450m. Na trasie znajduje się absolutnie wszystko: kamienie i korzenie, drewniane i naturalne przeszkody, mnóstwo zakrętów i czasem jakaś hopka. Po ponad pięciu minutach zjazdu zawodnicy w końcu osiągają metę czując absolutnie każdy mięsień i kość.

Harry Molloy

Treningi

Piątkowa sesja treningowa tradycyjnie rozpoczęła się od pieszego zapoznania z trasą. Stawili się wszyscy zawodnicy i dało się wyczuć atmosferę napięcia i koncentracji. Następnie odbyła się 6-godzinna sesja treningowa, podczas której zawodnicy pokonali trasę zaledwie kilkukrotnie. Ogólne warunki były perfekcyjne i w pełni oddawały włoskie lato.

Kwalifikacje

Sobotni poranek to sesja treningowa oraz kwalifikacje. Wśród elity mężczyzn walka rozpoczęła się na dobre, ponieważ 30 najlepszych zawodników awansowało do super finału. Najszybszym zawodnikiem dnia okazał się Bryn Dickerson (FS Funn Factory Team), który uzyskał czas 4:52.534. Wśród pań najlepsza była Monika Hrastnik (Blackthorn) z wynikiem 5:32.046.

Nina Hoffmann

Finały

Niedziela ponownie powitała zawodników przepiękną pogodą – na niebie nie było żadnej chmury, a słońce świeciło z pełną mocą. Zapowiadał się bardzo ekscytujący dzień, a po ostatnich treningach w końcu ruszyły przejazdy finałowe.

Masters, Juniorzy U17 i Juniorki U19

Jak zawsze wyścig rozpoczął się od rywalizacji mastersów. Zwycięzca kwalifikacji Benjamin Herold (Giant Germany Off-Road Team) wygrał również główny wyścig. W ostatnich latach był on rzadkim gościem na iXS Pucharze Europy DH, ale po sukcesie w Pile wygląda na to, że wrócił na dobre. Ze stratą 4s do zwycięzcy na mecie zameldował się Rowan Sorrell (Bike Park Wales), a trzecie miejsce zajął Fabian Buschor (RSF).

W kategorii U17 zwyciężył Goncalo Bandeira (Miranda Factory Team), młody zawodnik z Portugalii, który zaliczył już świetny występ w Mariborze, gdzie otarł się o podium. Na drugim miejscu zameldował się Antoine Rogge (Us Cagnes), a trzecie miejsce zajął Blake Ross (Hibike-Gravity). Wśród pań U19 zwycięstwo odniosła Lauryne Gozzi (Us Cagnes VTT).

Monika Hrastnik

Elita kobiet

Zapowiadał się bardzo ekscytujący finał, jako że do Moniki Hrastnik i Eleonory Fariny (GB Rifar Mondraker) dołączyła Nina Hoffmann (Santa Cruz Bicycles). Podczas drugiej rundy w Kranjskiej Gorze zajęła drugie miejsce i wciąż ma ochotę na końcowy triumf w serii.

Podczas wyścigu było mnóstwo emocji, ale podobnie jak w kwalifikacjach to aktualna Mistrzyni Europy DH okazała się najszybsza. Zwyciężyła Hrastnik przed Hoffmann i Fariną.

Eleonora Farina

Juniorzy U19

Tuż przed rozegraniem super finału elity mężczyzn na starcie pojawili się juniorzy U19. Po świetnym występie w drugiej rundzie, gdzie czas z kwalifikacji był lepszy nawet od elity, wszystkie oczy skierowane były na Tristana Botterama (Bombshell).

Niestety tym razem nie poszło mu tak jak sobie zaplanował i wylądował poza podium. Tym samym stracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej. W ten weekend triumfował nowy lider generalki Elia Sauer (Hot-Trail Racing) przed Zakiem Gomilscek’iem (Sinter Brakes Team) oraz Stefano Introzzim (Scout/Nukeproof).

Joshua Barth

Super Finał Elity Mężczyzn

Po raz kolejny super finał był ekstremalnie ekscytujący. Pierwszym zawodnikiem, który złamał barierę 5 minut był Adam Rojcek (CTM Racing Team). Jednak ledwo zdążył usiąść w fotelu lidera i musiał go zwolnić na rzecz Luki Berginca (KK Crn Trn / Blackthorn). Kolejnym liderem zdawał się być Ondrej Stepanek (CTM Racing Team), ale nie udało mu się uzyskać lepszego rezultatu. Następnie prowadzenie objął zwycięzca drugiej rundy Joshua Barth (Carbocage Factory), ale aż o trzy sekundy poprawił jego rezultat Harry Molloy (FS Funn Factory Racing).

Ostatnim zawodnikiem na trasie był jego kolega z teamu i zwycięzca kwalifikacji Bryn Dickerson. Ostatecznie uzyskał czas 4:50.048 i zepchnął Molloy’a na drugie miejsce. Trzecią lokatą musiał zadowolić się Barth, który wciąż prowadzi w klasyfikacji generalnej.

Podium Elity Mężczyzn

Rezultaty Polaków

W zawodach wzięła udział również mocna ekipa z Polski. Wśród mastersów 9 miejsce zajął Artur Miśkiewicz (Go Ride Racing Team), 14-ty był Aleksander Wieczorkiewicz (3Racing Downhill Group), a 19 miejsce padło łupem Mateusza Jasińskiego (Go Ride Racing Team). Wśród juniorów U17 19 miejsce zajął Alex Kaszycki (Go Ride Racing Team), a w kategorii U19 9 miejsce zajął Krzysztof Kaczmarczyk (Go Ride Racing Team). W super finale elity mężczyzn wziął udział Wojciech Czermak (Go Ride Racing Team), który zakończył zawody na 10 miejscu.

Podsumowanie

To był bardzo udany debiut Abetone, a organizatorzy po raz kolejny potwierdzili, że włoskie wyścigi i atmosfera są po prostu niesamowite. Następna runda iXS Pucharu Europy DH odbędzie się w czeskim Spicaku już za trzy tygodnie!

Oficjalna strona: ixsdownhillcup.com
Zdjęcia: Rick Schubert