Początek tegorocznego sezonu zjazdowego, to zarazem najważniejsza impreza na starym kontynencie – Mistrzostwa Europy DH. Zawody odbyły się w ubiegły weekend w portugalskiej miejscowości Lousã i przyniosły wiele emocji. Przyczyniła się do tego również pogoda, która sprawiła, że trasa była mokra i błotnista, co z całą pewnością nie ułatwiało przejazdów.

Wyniki Mistrzostw Europy DH 2018
Podium elity mężczyzn

Elita

W najważniejszej kategorii elita mężczyzn nowym Mistrzem Europy DH został lokalny zawodnik z Portugalii – Francisco Pardal. Z czasem 4:11.306 nie dał większych szans rywalom, wyprzedzając drugiego na mecie Francuza Benoita Coulanges’a o 0.11 s. Trzecie miejsce ze stratą 1.709 sekund zajął Włoch – Johannes Von Klebelsberg. V-ce Mistrz Europy DH 2017, czyli Sławomir Łukasik, nie zaliczy tej imprezy do udanych. Zajął dopiero 15 miejsce ze stratą prawie 9 sekund (4:20.217). Był to zarazem jedyny Polak startujący w tegorocznych Mistrzostwach.

Wyniki Mistrzostw Europy DH 2018
Sławomir Łukasik

Kategoria elita kobiet, to triumf Słowenki Moniki Hrastnik (4:46.855), która jest zarazem obecną mistrzynią iXS Pucharu Europy DH. Tuż za nią ze stratą prawie 3 sekund uplasowała się Francuzka Morgane Charre. Trzecia na mecie, Szwajcarka Camille Balanche, dojechała z czasem gorszym o ponad osiemnaście sekund (5:05.514).

Wyniki Mistrzostw Europy DH 2018
Carina Cappellari

Juniorzy

Wśród juniorów najszybszy tego dnia okazał się Portugalczyk Tiago Ladeira (4:19.009), który o 1.238 s wyprzedził Niemca Mika Hopp’a. Podium uzupełnił Włoch Stefano Introzzi. Najszybszą juniorką okazała się Francuzka Nastasia Gimenez. Co ciekawe, jej czas 4:57.256, dałby jej brązowy medal w elicie kobiet! Srebrny medal zdobyła Austriaczka Valentina Höll, a brązowy krążek padł łupem Włoszki Lelii Tasso.

Wyniki Mistrzostw Europy DH 2018
Zwycięzcy wszystkich kategorii masters

Masters

Wśród pań w kategorii masters wystartowała tylko jedna zawodniczka. Była to reprezentantka Portugalii Ana Martins, która podjęła rękawicę w kategorii Masters 35+. Kategoria panów Masters 30+ to triumf Brytyjczyka Bretta Wheeler’a. Podium uzupełnili Portugalczycy Rui Cabrita i Albert Barilaro. Masters 35+ to zwycięstwo Portugalczyka Márcio Ferreira, drugie miejsce dla jego rodaka – Helder’a Padilha, a trzecie dla Francuza Julien’a Collet’a.

Rywalizacja w kategorii Masters 40+ to zwycięstwo Włocha Paolo Alleva. Drugie miejsce zajął Irlandczyk Michael Cowan, a trzeci był Francuz Raymonda Orre. Z kolei Włoch Oscar Colombo zdobył złoty medal w kategorii Masters 45+. Podium uzupełnili  Francuz Stephene Routin i Irlandczyk Joe Ward. Masters 50+ to triumf Szwajcara Thomasa Weber’a. Drugie miejsce zajął Włoch Stephane Fia, a trzecie Portugalczyk João Estévão. W rywalizacji w kategorii Masters 55+ wystartowało tylko trzech zawodników – kolejność na mecie to: Portugalczyk José Salgueiro, Francuz Bruno Rizzo i Niemiec Ulrich Ellwart. Z kolei najstarszym i jedynym zawodnikiem w kategorii Masters 60+ był Portugalczyk Rui Portela.


Oficjalna strona: eurodhi.com
Pełne wyniki: kliknij tutaj
Zdjęcia: eurodhi.com