„Jeśli mam być szczera, to prawie narobiłam w gacie” – powiedziała Tracey Hannah tuż po zakończeniu zwycięskiego przejazdu w zawodach Crankworx Rotorua Downhill presented by The Professionals, które odbyły się czwartego dnia festiwalu w Nowej Zelandii.

Tracey Hannah / zdjęcie: Fraser Britton

Pierwszy wyścig w sezonie jest zawsze stresujący, bo nie wiesz czego się spodziewać. Tym razem trenowałam sama z moim trenerem i nie jeździłam z nikim innym, więc nie wiem jak wygląda moja praca. Okazało się, że chyba jednak jestem w dobrej formie, więc jestem zadowolona.

“It’s the first race of 2019,” she added after she’d had a chance to catch her breath. “You don’t know what to expect. I’ve been training completely on my own with my coach. I haven’t been riding with anyone. You just don’t know. You just know that you’ve done the work. You don’t know on paper what it’s going to look like. I’m really happy.”

– Tracey Hannah

W podobnym tonie wypowiadał się zwycięzca kategorii elita mężczyzn – Brook MacDonald.

It was a feeling echoed by the winner of the Pro Elite Men’s category, Brook MacDonald (NZL).

Zawsze jest nerwowo podczas pierwszego startu w sezonie, ale jakoś się udało. Fajnie zacząć starty od zwycięstwa.

– Brook MacDonald

Dwa dobre rezultaty w ciągu kilku dni i Brook ma powody do zadowolenia. Kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu Crankworx stanął na najwyższym stopniu podium podczas zjazdowych Mistrzostw Nowej Zelandii.

Brook MacDonald / zdjęcie: Fraser Britton

To naprawdę świetna sprawa, gdy rozpoczynasz sezon od dwóch zwycięstw. Zwłaszcza zawody w Rotorua były świetnie obstawione, mogłem powalczyć z Samem Blenkinsopem, Laurie’m Greenlandem, Finnem Iles’em czy Loic’iem Brunim. Szkoda mi zwłaszcza Loica, który złapał kapcia z przodu i było pozamiatane, ale taki jest właśnie racing.

– Brook MacDonald

MacDonald wygrał o włos z Ilesem, który dobry rezultat uzyskał w Rotorua również przed rokiem.

Jestem zadowolony z pierwszego wyścigu w sezonie. Było trochę nerwów, zwłaszcza że rok temu byłem trzeci. Teraz zająłem drugie miejsce, ale za to były kompletnie inne warunki pogodowe.

– Finn Iles

Brook MacDonald wygrał zawody z czasem 2:52.87, drugi Finn Iles stracił do niego zaledwie 0.09s. Podium uzupełnił George Brannigan, który do zwycięzcy stracił niecałe 0.3s.

Brook MacDonald / zdjęcie: Fraser Britton

W rywalizacji pań najlepsza była Tracey Hannah, która liczyła na rewanż w stosunku do bardzo nieudanego zeszłorocznego startu. Rok temu wyścig w Rotorua zakończyła ze wstrząsem mózgu i musiała wycofać się z udziału w festiwalu.

Jestem bardzo zadowolona z mojego rezultatu. Cieszę się, że tu jestem i udało mi się przejechać trasę bez większych problemów.

– Tracey Hannah

Tracey zwyciężyła z czasem 3:21.32. Drugie miejsce zajęła Kate Weatherley ze stratą 5 sekund, a podium uzupełniła ubiegłoroczna zwyciężczyni Tahnée Seagrave (+8s).

Pełne wyniki – Crankworx Rotorua Downhill presented by The Professionals

Casey Brown / zdjęcie: Fraser Britton

Dzisiejsza trasa, która czekała na zawodników była stroma i sucha. Start był zlokalizowany na szczycie góry Ngongotaha w samym sercu Bike Parku Skyline Gravity w Rotorua.

Ciężko mi to wytłumaczyć, ale dziury na trasie były tak duże, że trzeba było bardzo uważać i odchylić się maksymalnie do tyłu, aby nie przelecieć przez kierownicę. Sporo walczyłam z ustawieniem mojego amortyzatora przez cały weekend i jestem zadowolona z rezultatu.

– Tracey Hannah

Od mojego ostatniego przejazdu treningowego trasa bardzo mocno się zmieniła, niestety na gorsze. Jednak to jest element ścigania się w zjeździe i musisz być dobrze przygotowany by walczyć w zmiennych warunkach. Trasa była bardzo nierówna i wymagająca, więc łatwo było popełnić błąd.

– Brook MacDonald
Podium Crankworx Rotorua Downhill presented by The Professionals

Kolejne zawody, to impreza slopestyle, czyli Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza, która transmitowan będzie na żywo na stronach Red Bull TV oraz Crankworx.com.

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr