W dniach 31 maj – 2 czerwiec w niemieckim Winterbergu odbędzie się największy festiwal kolarstwa górskiego w tej części Europy. Już po raz 13 w swojej historii iXS Dirt Masters Festival przyciągnie ponad 1600 zawodników z całego świata, którzy będą rywalizować w dziewięciu dyscyplinach. Dopingować ich będzie ponad 36 tysięcy kibiców, którzy tłumnie przyjeżdżają każdego roku do Winterbergu.

Sezon rowerowy dopiero się zaczyna, ale odliczanie do kolejnego festiwalu iXS Dirt Masters Bike Festival oficjalnie się rozpoczęło. Po raz kolejny impreza odbędzie się w Bike Parku Winterberg co zapowiada cztery dni napakowane rowerowymi emocjami, wysokim poziomem jazdy oraz mnóstwem rozrywki.

iXS Dirt Masters Festival

Ogromne ilości kibiców i odwiedzających są spodziewane w regionie, który dosłownie żyje i oddycha kolarstwem górskim. Znajduje się tutaj mnóstwo tras rowerowych oraz wspaniała infrastruktura hoteli i noclegów przystosowanych do przyjazdu z rowerem. To idealne warunki dla tysięcy fanów kolarstwa górskiego, amatorów i zawodowców, młodych i starych, oraz całych rodzin.

Pełen harmonogram zawierający dokładne godziny i daty poszczególnych imprez oraz listy zawodników, a także imprez towarzyszących, dostępny będzie w najbliższych dniach.

iXS Rookies DH Cup

Wśród imprez i zawodów, które będą miały miejsce w trakcie trwania festiwalu znajdują się takie pozycje jak:

  • pierwsza runda Specialized Rookies Cup
  • druga runda iXS Downhill Cup
  • Continental Slopestyle
  • Mountainbike Rider Magazine Bunny Hop Battle
  • Kenda Enduro One

Oczywiście to nie wszystkie imprezy, które będą miały miejsce w Bike Parku Winterberg w czasie trwania festiwalu.

Zawody slopestyle

Swój udział potwierdził m.in. Fabio Wibmer. Austriacki gwiazdor youtube’a weźmie udział w zawodach iXS Downhill Cup oraz Warsteiner Whip Offs. Znając jego umiejętności można będzie spodziewać się niezłego show.

Nowością będą zawody Rose Best of Ten, których oficjalnymi ambasadorami zostali Erik Fedko oraz Lukas Knopf. Impreza ta kontynuuje długą tradycję wspierania i rozwoju amatorskiej sceny rowerzystów. Rejestracja została otwarta i każdy będzie mógł wziąć udział w zawodach, w których trzeba pokazać swój najlepszy trik z listy zapewnionej przez Erika i Lukasa.

Erik Fedko – Cash for Tricks

13 rok festiwalu iXS Dirt Masters

Czas leci bardzo szybko, a festiwal dotarł już do swojego 13 roku istnienia. W lecie 2006 roku Frank „Lippe” Weckert miał pomysł, a raczej marzenie. Jako właściciel MTB Rider Magazine chciał stworzyć unikalny festiwal rowerowy w samym sercu Niemiec. Ambicje były ogromne, a celem nie było tylko stworzenie kolejnej imprezy. Inspirował się festiwalem Crankworx Whistler, który uznawany jest za największy i najważniejszy na całym świecie, a Frank chciał stworzyć coś specjalnego.

Zawody Whip Off

Frank chciał stworzyć format od zawodników dla zawodników, gdzie profesjonaliści i amatorzy wspólnie mogą walczyć bark w bark. Gdzie fani nie tylko z Niemiec, ale z całej Europy, mogą ekscytować się rywalizacją swoich idoli oraz zobaczyć najwyższy poziom jazdy na żywo.

Rok później marzenie stało się rzeczywistością w Winterbergu. Tutejszy bike park był już jednym z bardziej znanych w Niemczech, a jego centralna lokalizacja oraz infrastruktura turystyczna sprawiły, że było to idealne miejsce. W dniach 18-20 maja 2007 roku ponad 20 tysięcy kibiców zjawiło się na miejscu, a ogromny odzew był jasnym znakiem, że scena czekała właśnie na taką imprezę. Oprócz rowerów odbyły się różne koncerty i imprezy towarzyszące.

iXS Downhill Cup

To był tylko początek, a festiwal Dirt Masters szybko zbudował sobie dobrą reputację wokół zawodów zjazdowych czy slopestyle. Od pierwszego dnia głównym partnerem jest firma iXS Sports Division, która znana jest z produkcji odzieży ochronnej oraz dużego zaangażowania w Bike Park Winterberg.

W 2013 roku odbyły się zawody Red Bull Bergline Slopestyle, które znacznie podniosły poprzeczkę i zostawiły swój niezapomniany ślad w historii festiwalu. Dzięki tej imprezie w Winterbergu zjawiły się gwiazdy światowego formatu i potwierdziły tym samym wysokie znaczenie samego festiwalu.

Zawody Four Cross

Więcej informacji o festiwalu iXS Dirt Masters czy Bike Parku Winterberg można znaleźć na stronach: