Po raz pierwszy w 11-letniej historii serii Superenduro organizatorzy byli zmuszeni do odwołania zawodów z powodu warunków pogodowych. Na szczęście z perspektywy rywalizacji walka została tylko odłożona w czasie, jednak zawodnicy stracili szansę na ściganie się w niesamowitym miejscu.

Na starcie pierwszej rundy Superenduro, która jest zarazem eliminacją kwalifikacyjną Enduro World Series, stanęło ponad 400 zawodników reprezentujących 16 krajów. Region Pietra Ligure jest unikalny i posiada niesamowite trasy, które zlokalizowane są wśród bukowych i kasztanowych lasów oraz śródziemnomorskich zarośli. Dwa odcinki specjalne miały długość ponad 10 minut i miały kończyć się w środku starego miasta Pietra Ligure na placu Piazza S.Nicolo.

Niestety pogoda miała własne plany na ten weekend i skutecznie obniżyła poziom ekscytacji zawodników oraz organizatorów. Deszcz, śnieg oraz niskie temperatury sprawiły, że ekipy medyczne zabezpieczające zawody mogłyby mieć naprawdę duże problemy z dotarciem do ewentualnych kontuzjowanych zawodników i ostatecznie przekonali organizatorów, że ryzyko jest zbyt wielkie.

Za organizację imprezy odpowiadały władze miasta Pietra Ligure oraz mnóstwo organizacji takich jak Pietra Ligure Outdoor, Visit Pietra Ligure, Sea Stone Riviera czy Finale Outdoor Resort. Razem przygotowali świetne trasy oraz zabezpieczyli strefę zawodników na najwyższym poziomie. Po prostu wszystko miało być idealnie dla zawodników rowerowego enduro.

To, czego pogodzie nie udało się popsuć, to nowe zasady umożliwiające otwarte treningi dla wszystkich zawodników. W piątek strefa serwisowa nie była jeszcze w pełni gotowa, ale to nie przeszkadzało mechanikom w ustawianiu rowerów pod sobotnie treningi.

Część zawodników skupiła się na zrobieniu jak największej ilości przejazdów, część na znalezieniu najlepszej linii, a jeszcze inni po prostu odpoczywali czy skupiali się na konkretnych sekcjach poszczególnych odcinków. Mimo wszystko czasu było zbyt mało, aby zapamiętać lub nauczyć się wszystkich detali odcinków specjalnych i dojazdów.

Z całą pewnością nowe zasady dotyczące treningów zdecydowanie podniosły atrakcyjność zawodów dla uczestników i pozwolą im lepiej przygotować się do konkretnych rund. Tym bardziej szkoda, że pogoda pokrzyżowała plany i zawody musiały zostać odwołane.

Wnioski

Gdy kilka lat temu pojawiło się rowerowe enduro można było usłyszeć opinie, że to najbardziej kompletna dyscyplina kolarstwa górskiego i dlatego jest taka ekscytująca. Polega nie tylko na perfekcyjnym przygotowaniu fizycznym, ale również psychicznym.

Podczas pierwszej rundy Superenduro w Pietra Ligure okazało się jednak, że nie wszyscy są przygotowani. Wręcz przeciwnie, sporo osób okazało się totalnie nieprzygotowanych na drastyczną zmianę pogody i mogłoby to sprawić im ogromne problemy, zwłaszcza na dużych wysokościach w niskiej temperaturze.

Od samego poranka wiadomo było, że będzie to ciężki dzień i nikt nie spodziewał się takiej ilości śniegu. Było wiadomo, że niskie temperatury dadzą w kość i może to być argument ostateczny dla wielu osób o rezygnacji ze startu.

Jednak sporo zawodników podjęło wyzwanie i stawiło się na starcie w odzieży niedostosowanej do panujących warunków, bez plecaka, w krótkich spodenkach, a niektórzy nawet w krótkich koszulkach.

O ile lekka odzież jest świetna do jazdy i pomaga podczas pedałowania na dojazdówkach, to trzeba zastanowić się w co się pakujemy. Zawody miały odbyć się w regionie, który ma ponad 1000 metrów przewyższenia między morzem, a górami.

W regulaminie nie ma nic o posiadaniu odpowiedniego ubrania, ale może powinniśmy się nad tym zastanowić? Żałujemy, że trzeba było odwołać zawody, ale zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo zawodników zawsze muszą być na pierwszym miejscu.

O serii Superenduro

Superenduro to rowerowe zawody enduro, których głównym celem jest stworzenie uniwersalnego formatu ścigania dostępnego dla każdego kolarza górskiego bez konieczności kupowania specjalnego ubrania czy sprzętu, a zarazem wymagającego na tyle, że będzie to wyzwanie dla zawodowców. Imprezy Superenduro tworzone są przez grupę przyjaciół, którzy starają się stworzyć miłą i rodzinną atmosferę oraz zaszczepić ducha rywalizacji i fair play.

Oficjalna strona: superenduromtb.com
Media:
facebook, instagram, youtube, flickr