JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE JUŻ DOSTĘPNY!

Szósty rok z rzędu w austriackiej miejscowości Serfaus-Fiss-Ladis odbywa się festiwal rowerowy, który jest prawdziwym świętem rodzin i przyszłych gwiazd kolarstwa górskiego. W trakcie imprezy odbyły się zawody Specialized Rookies Cup oraz iXS Mistrzostwa Świata Młodzików (iXS Rookies Championships).

Serfaus-Fiss-Ladis / zdjęcie: Rick Schubert

Mistrzostwa Świata DH Młodzików po raz pierwszy odbyły się sześć lat temu, a dziś są stałym punktem wśród imprez serii wyścigowych sponsorowanych przez markę iXS. Zawody skupiają się na młodych zawodnikach, którzy mogą zasmakować ścigania się przed kamerami i kibicami. Podobnie jak Mistrzostwa Świata DH organizowane przez UCI, również i wśród młodzików wyróżnione zostały kategorie – U13, U15 oraz U17.

W trakcie festiwalu na starcie stanęło ponad 300 zawodników reprezentujących 27 krajów i z całą pewnością były to bardzo międzynarodowe zawody. To jedyna taka impreza dla młodzieży nie tylko w całej Europie, ale także na świecie.

W przeciwieństwie do tradycyjnych wyścigów, które rozpoczynają się w piątek, to festiwal zaczął się tydzień wcześniej od obozu Rookies Camp. Na obozie było dostępnych zaledwie 30 miejsc, ale Ci którym udało się na niego dostać z całą pewnością wyniosą z niego masę doświadczenia i wrażeń.

Till Alran / zdjęcie: Rick Schubert

Kwalifikacje Specialized Rookies Cup

Treningi rozpoczęły się w piątkowy poranek, a zawodnicy musieli zmierzyć się z mokrą i śliską trasą po nocnej ulewie. Na trasie dokonano kilku drobnych zmian, które niektórym sprawiły masę kłopotów. A potem wszystkie oczy zwróciły się na ponad 120 zawodników kategorii U13 i U15, którzy nie są dopuszczani (są za młodzi) do startów w innych seriach wyścigowych.

Na koniec dnia kwalifikacje chłopców U13 wygrał Francuz Till Alran (X1 Racing), który o 9 sekund wyprzedził Włocha Lorenzo Mascheriniego (Tribe team). W kategorii U15 najszybszy był Szwajcar Mike Huter (Bikecorner Baar), który pokonał Niemca Henriego Kiefera (SRAM Young Guns).

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych imprez, również i teraz pogoda miała bardzo duże znaczenie. W połowie kwalifikacji nad regionem Serfaus-Fiss-Ladis przeszła ogromna burza, która sprawiła, że organizatorzy ostatecznie odwołali resztę przejazdów i przełożyli je na sobotę.

Mike Huter / zdjęcie: Rick Schubert

Finały Specialized Rookies Cup

W sobotę pogoda była bardziej przyjazna i przywitała wszystkich przepięknym niebieskim niebem oraz słońcem. Finałowe przejazdy pokazały kawałek dobrego ścigania wśród najmłodszych, a dodatkową motywacją był fakt, że były to zarazem przejazdy rozstawiające na niedzielne Mistrzostwa Świata Młodzików.

Najszybszymi zawodnikami dnia okazali się Till Alran (chłopcy U13) oraz Henri Kiefer (chłopcy U15). Wśród dziewczynek U13/U15 najszybsza była Słowaczka Vanesa Petrovska (Deem Racing Team).

Brytyjczyk Thomas Shakespeare (Firecrest lovelo) potwierdził swoją dobrą formę wygrywając kategorię chłopców U17, a kategoria U19 padła łupem Kanadyjczyka Jacksona Goldstone’a (Trek Fox Oakley). Wśród dziewczynek U17/U19 triumfowała Bułgarka Izabela Yankova (Riders United), która pokazała się ostatnio ze świetnej strony podczas czwartej rundy iXS Pucharu Europy DH w Pila, gdzie ze swoim czasem zajęłaby 4 miejsce w kategorii elita kobiet.

Thomas Shakespeare / zdjęcie: Rick Schubert

iXS Mistrzostwa Świata Młodzików

Ostatni dzień festiwalu również przywitał wszystkich dobrą pogodą, a trasa zdążyła już praktycznie wyschnąć na wiór. Zawody rozpoczęły się od dwugodzinnej sesji treningowej z samego rana, a na starcie finałów jako pierwszy pojawiły się dziewczynki U13. Najszybszą zawodniczką w kategorii okazała się Austriaczka Rosa Zierl (Downhill Team Tirol), która o 7 sekund wyprzedziła swoją rodaczkę i koleżankę z zespołu Anouk Reiner.

Meta wyścigu / zdjęcie: Rick Schubert

Wśród chłopców U13 czas dnia ustalił Till Alran i ostatecznie to on cieszył się z tytułu. Drugie miejsce zajął Brytyjczyk Tom Westgate, a trzeci był jego rodak George Madley (Brink).

Kategoria U15 dziewczyn to zwycięstwo Słowenki Vanesy Petrovskiej, która w pokonanym polu zostawiła Austriaczkę Marię Aichner (ASV St. Lorenzen) i Niemkę Melinę Bast (Propain Talent Factory).

Vanesa Petrovska / zdjęcie: Rick Schubert

Wśród chłopców U15 doszło do sporej niespodzianki. Murowany faworyt Henri Kiefer miał świetny sezon, ale w najważniejszym wyścigu musiał uznać wyższość Mike’a Hutera, z którym wygrał dzień wcześniej.

Henri Kiefer / zdjęcie: Rick Schubert

Izabela Yankowa triumfowała w kategorii dziewczyn U17 i z całą pewnością warto zwrócić na nią uwagę w nadchodzących latach. Drugie miejsce zajęła Niemka Anastasia Thiele (BSS Youth Syndicate), a trzecia była Brytyjka Phoebe Gale (Tweedlove Collective).

Izabela Yankova / zdjęcie: Rick Schubert

Ostatnia kategoria to chłopcy U17, w której czas dnia ustalił Jackson Goldstone. Drugie miejsce zajął Portugalczyk Nuno Zuzarte Reis (Commencal), a trzeci był Francuz Loic Martin (Commencal / 100%).

Jackson Goldstone / zdjęcie: Rick Schubert

Serfaus-Fiss-Ladis jest miejscem, gdzie najmłodsi zawodnicy mogą rozpocząć swoje kariery i spróbować sił na międzynarodowych zawodach. Cały weekend poświęcony jest właśnie im i młodzież może choć przez chwilę poczuć się jak ich idole startujący w Pucharze Świata DH. iXS Mistrzostwa Świata Młodzików powrócą tu za rok w pierwszy weekend sierpnia i z całą pewnością warto będzie ponownie śledzić tutejsze zmagania!

O regionie Serfaus-Fiss-Ladis

Serfaus-Fiss-Ladis to idealne miejsce dla całych rodzin. Nieważne czy jest to lato czy zima, tu zawsze coś się dzieje. Dla rowerzystów powstała cała sieć tras, od łatwych i przyjemnych ścieżek dla całych rodzin, epickie single z niesamowitymi alpejskimi widokami, aż po napakowane akcją trasy w Bike Parku Serfaus-Fiss-Ladis. Znajduje się tu również sklep i serwis rowerowy, szkoła rowerowa, a cały region nastawiony jest na młodych adeptów kolarstwa górskiego. To właśnie tutaj odbywają się nieoficjalne Mistrzostwa Świata DH Młodzików, czyli iXS Rookies Downhill Championships.

Oficjalna strona:
serfaus-fiss-ladis.at/en
Media:
facebook, instagram, youtube

#serfausfissladis #wearefamily #weilwirsgeniessen #bikeparksfl #bikesfl #bikeschulesfl