Zaledwie tydzień temu zawodnicy dostarczyli nam mnóstwa emocji podczas zawodów drugiej rundy Pucharu Świata DH w Fort William, a wczoraj mieliśmy powtórkę z rozrywki. Tracey Hannah (Polygon UR) oraz Loic Bruni (Specialized Gravity) okazali się najszybsi podczas trzeciej rundy, która odbyła się w austriackim Leogangu.

Loic Bruni / zdjęcie: Bartek Woliński

Trasa w Bike Parku Leogang znana jest z tego, że rywalizacja jest bardzo zacięta, a różnice czasowe są minimalne. Wiele osób krytykuje również tą trasę za brak trudnych i technicznych odcinków, ale organizatorzy co roku przygotowują coś nowego i zmieniają przebieg trasy.

Tracey Hannah / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita kobiet

W wyścigu pań na dłużej na fotelu liderki zadomowiła się Kate Weatherly. Bardzo blisko pokonania jej była Marine Cabirou (Scott Downhill Factory), ale ostatecznie przegrała podium o 0.2s. Drugie miejsce zajęła Nina Hoffmann, która zaledwie tydzień temu w Fort William osiągnęła swoje pierwsze podium w karierze. Najszybsza tego dnia była Tracey Hannah (Polygon UR), która z czasem 3:42.107 była szybsza od Hoffmann o 2.435s i 9.360s od Weatherly. Faworytka do zwycięstwa, Rachel Atherton (Atherton Bikes), zaliczyła upadek w górnej części trasy i dojechała na metę dopiero na 15 pozycji.

Wygrałam do tej pory trzy rundy Pucharu Świata DH w karierze, ale nigdy nie udało mi się tego zrobić, gdy startowała w nich Rachel. W końcu jestem mocna i w formie, aby rywalizować z nią na tym samym poziomie. Mam nadzieję, że uda mi się to ponownie w dalszej części sezonu i w końcu będę lepsza.

– Tracey Hannah, Polygon UR

W klasyfikacji generalnej po trzech rundach na prowadzeniu znajduje się Tracey Hannah z 650pkt. Drugie miejsce zajmuje Rachel Atherton z 500pkt, a trzecia jest Nina Hoffmann z 475pkt. Pełne wyniki trzeciej rundy: kliknij tutaj.

Greg Minnaar / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita mężczyzn

W rywalizacji mężczyzn wszyscy zadawali sobie pytanie czy zwycięzca kwalifikacji Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate) jest w stanie odnieść swoje 22 zwycięstwo w karierze? Jako pierwszy na dłużej na fotelu lidera zasiadł Charlie Harrison (Trek Factory Racing DH), ale ostatecznie ukończył zawody na 7 lokacie. Na szóstym miejscu znalazł się zwycięzca drugiej rundy w Fort William, Amaury Pierron (Commencal / Vallnord), a tuż przed nim uplasowali się Aaron Gwin (Intense Factory Racing) i Danny Hart (Madison Saracen Factory Team).

Danny Hart / zdjęcie: Bartek Woliński

Na najniższym stopniu podium zawody ukończył Troy Brosnan (Canyon Factory Downhill Team) ze stratą 0.746s do zwycięzcy. Drugie miejsce ostatecznie zajął Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate, +0.324s), któremu w walce o zwycięstwo przeszkodziła mocno zniszczona początkowa część trasy. Najlepszym zawodnikiem dnia, podobnie jak na inaugurację sezonu w Mariborze, został aktualny Mistrz Świata Loic Bruni (Specialized Gravity), który przejechał trasę w czasie 3:16.132.

Troy Brosnan / zdjęcie: Bartek Woliński

Bardzo mocno walczyłem z górną sekcją przez cały weekend, a wczoraj z kolei ciężko mi było na końcu. Dziś wydaje mi się, że znalazłem idealny balans pomiędzy. Rozpocząłem bardzo uważnie, ponieważ nie mogłem wyczuć przyczepności, bo trasa bardzo mocno wyschła. Starałem się utrzymać na rowerze i dałem z siebie wszystko – w końcu każdy detal się liczy.

– Loic Bruni, Specialized Gravity

Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej znajduje się Troy Brosnan z 520pkt, ale po piętach depcze mu Loic Bruni, który ma zaledwie 5pkt mniej. Na trzecim miejscu aktualnie znajduje się Amaury Pierron z 450pkt. Pełne wyniki trzeciej rundy: kliknij tutaj.

Aaron Gwin / zdjęcie: Bartek Woliński

Juniorzy i juniorki

Wśród juniorów trzecie zwycięstwo z rzędu odniósł Thibaut Daprela (Commencal / Vallnord), który wygrał z czasem 3:25.950. Drugie miejsce zajął Kye A’Hern (Canyon Factory Downhill Team, +1.963s), a trzeci był Matteo Iniguez (+3.125s). Pełne wyniki: kliknij tutaj.

Valentina Höll / zdjęcie: Stefan Voitl

Najszybszą juniorką była Valentina Höll (SRAM TLD Racing), która wzięła rewanż za nieudaną drugą rundę i pewnie wygrała na swojej domowej trasie z czasem 3:49.363. Drugie miejsce ze stratą ponad 18 sekund zajęła Anna Newkirk (SRAM Young Guns Racing), a trzecia była Mille Johnset (Atherton Bikes, +19.266s). Pełne wyniki: kliknij tutaj.

Po dwóch intensywnych tygodniach pora na małą przerwę. Czwarta runda tegorocznego Pucharu Świata DH odbędzie się w dniach 6-7 lipca w Vallnord w Andorze. A już tydzień później przeniesiemy się do Francji by 13-14 lipca rozegrać piątą rundę w Les Gets.

O Pucharze Świata

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.