Pierwsze tegoroczne zawody Enduro World Series odbyły się w ten weekend i zgodnie z obecnymi „trendami” roku 2020 nie było łatwo. W trakcie imprezy pogoda nie rozpieszczała i balansowała pomiędzy jasnym niebem z pocztówkowymi widokami, a mocnym deszczem, burzami i nawet opadami śniegu.

Takie warunki nie zrobiły na zawodnikach większego wrażenia, w przeciwieństwie do organizatorów, którzy podjęli decyzję o skróceniu imprezy do zaledwie dwóch odcinków specjalnych. To oznaczało, że każda pomyłka będzie bardzo drogo kosztować i zawodnicy będą musieli minimalizować ryzyko, a zarazem jechać na 110% możliwości.

Wśród panów zwycięstwo na pierwszym odcinku zgarnął Jesse Melamed (Rocky Mountain Race Face Enduro Team). Po piętach deptali mu Robin Wallner (Ibis Enduro Team), Elliot Heap (Chain Reaction Cycles Pro Team) oraz Martin Maes (GT Factory Racing). Wszyscy mieli mniej niż sekundę straty i zajęli odpowiednio drugie, trzecie i czwarte miejsce.

Jesse Melamed

Drugi etap padł łupem Maesa, ale w końcowym rozrachunku nie udało mu się wyprzedzić Melameda i to on ostatecznie wygrał zawody z przewagą 4 sekund nad Maesem. Na trzecim miejscu uplasował się Theo Galy (Sunn Enduro Factory Team), który po raz pierwszy pojawił się na zawodach Enduro World Series.

Najszybszą kobietą na trasie była zwyciężczyni całego cyklu EWS z sezonu 2019 Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective), która ponownie nie dała szans rywalkom i z dużą przewagą wygrała obydwa etapy. Na drugim miejscu uplasowała się Morgane Charre (Pivot Factory Racing), która zaliczyła bardzo udany debiut w nowym zespole, a trzecia była szkocka zawodniczka Ella Conolly.

Isabeau Courdurier

W kategorii Masters na najwyższym stopniu podium stanął Nigel Page (Chain Reaction Cycles Pro Team), który w pokonanym polu zostawił reprezentanta Włoch Bruno Zanchi’ego oraz Brytyjczyka Daniela Bishopa. Wśród pań najszybsza była Louise Paulin przed Albą Wunderlin i Daniele Michel.

Antoine Vidal (Commencal Enduro Team) pokazał kto rządzi w kategorii U21 i pewnie wygrał zawody przed Brady’m Stonem (Theory Global Enduro Team) oraz Jamie’m Edmondsonem. Wśród pań triumfowała Harriet Harnden (Trek Factory Racing) przed Anną Newkirk.

Nigel Page

W sezonie 2020 nie będzie prowadzona indywidualna klasyfikacja generalna, ale rywalizacja zespołowa zostaje bez zmian. Po pierwszej rundzie prowadzenie objął zespół Ibis Enduro Team w składzie Robin Wallner, Bex Baraona i Cole Lucas. Na drugim miejscu znajduje się ekipa Pivot Factory Racing, a na trzecim Trek Factory Racing.

Kolejna runda odbędzie się w Pietra Ligure we Włoszech. W dniach 19-20 września zawodnicy powalczą o kolejne punkty dla swoich zespołów i podobnie jak w Zermatt, również we Włoszech zobaczymy rywalizację w formule EWS-E.

Pełne wyniki EWS Zermatt 2020

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.