Tegoroczny sezon Enduro World Series dobiegł końca, a finałowymi zawodami sezonu była impreza Bluegrass EWS Finale Ligure.

Zaledwie tydzień wcześniej rozegrana została druga runda w sąsiednim Pietra Ligure, co sprawiło, że był to bardzo emocjonujący finisz sezonu. Tym razem zawodnicy mieli do pokonania prawie 60 kilometrów na czterech odcinkach specjalnych.

Morgane Charre

Wśród pań na stracie nie pojawiła się Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective), która odpuściła zawody z powodu kontuzji kostki. Pod nieobecność faworytki na najwyższym stopniu podium stanęła Morgane Charre (Pivot Factory Racing), która od samego początku wyścigu pewnie prowadziła w klasyfikacji. Drugie miejsce zajęła zwyciężczyni poprzedniej rundy Melanie Pugin. Pomimo wygranych na dwóch ostatnich odcinkach, awaria roweru na drugim etapie pogrzebała jej szanse na powtórkę z zeszłego tygodnia. Na trzecim miejscu uplasowała się Estelle Charles, dla której był to najlepszy wynik w karierze.

Jesse Melamed

W rywalizacji panów na najwyższym stopniu podium stanął Jesse Melamed (Rocky Mountain Race Face Enduro Team), który również objął prowadzenie od samego początku. Zwycięzca drugiej rundy w Pietra Ligure, Adrien Dailly (Lapierre Zipp Collective) zajął drugie miejsce, a jego szanse na lepszy rezultat pogrzebały gleba i kapeć na drugim etapie. Melamed wygrał również drugi i trzeci etap, a ostatni odcinek dnia padł łupem Jacka Moira (Canyon Collective). Podium uzupełnił Florian Nicolai (Trek Factory Racing).

Warto zwrócić uwagę na rewelacyjny wynik Sławka Łukasika, który ukończył zawody na 9 miejscu, co jest najlepszym rezultatem polskiego zawodnika w historii startów w Enduro World Series. Znany na co dzień z tras zjazdowych Łukasik na trzecim odcinku był nawet czwarty! Czyżby nadchodziła zmiana dyscypliny?

Sławomir Łukasik / zdjęcie: Matej Mervinsky

Kategoria U21 to triumf Brady’ego Stone’a (Theory Global Enduro Team), który w pokonanym polu zostawił Luke’a Meier-Smith’a oraz Jamiego Edmondsona. Wśród pań U21 triumfowała Harriet Harnden (Trek Factory Racing) przed Sophie Rivą.

Zwycięstwo wśród mastersów zgarnął Martino Fruet, który wyprzedził Cedrica Ravanela (Commencal Enduro Team) oraz Karima Amoura. Wśród pań najszybsza była Daniela Michel.

Eddie Masters (Pivot Factory Racing)

W związku ze skróconym sezonem w tym roku organizatorzy postanowili nie przyznawać indywidualnych tytułów, ale rywalizacja zespołowa pozostała bez zmian. Tym samym najlepszą ekipą sezonu 2020 została drużyna Pivot Factory Racing, która wyprzedziła zespoły Trek Factory Racing oraz Rocky Mountain Race Face Enduro Team.

To by było na tyle w kwestii sezonu 2020 Enduro World Series. Organizatorzy pragną podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w organizację imprez oraz liczą na lepszy 2021 rok.

Pełne wyniki: Bluegrass EWS Finale Ligure

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.