Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) poinformowała właśnie o planach na nadchodzący sezon 2021. Tym samym poznaliśmy właśnie daty oraz miejsca rozegrania przyszłorocznego cyklu Pucharu Świata DH.

Puchar Świata DH 2021

Przyszłoroczny sezon składać się będzie z sześciu rund i wygląda na to, że wracamy do normalności. Oczywiście czas pokaże jak dalej będzie się rozwijać światowa pandemia koronawirusa, ale założenie jest takie, by wszystko rozegrać „po staremu”. W kalendarzu próżno szukać nowych miejsc, więc zawody zostaną rozegrane na dobrze znanych nam trasach.

Valentina Höll, Puchar Świata DH Maribor 2019 / zdjecie: Bartek Woliński

Tym samym inauguracja przyszłego sezonu odbędzie się pod koniec kwietnia w słoweńskim Mariborze. Następnie będzie czekać na nas intensywny początek czerwca, gdy światowy tour zawita wpierw do austriackiego Leogangu, a tydzień później przeniesie się do Szkocji by rozegrać zawody w Fort William. Niecały miesiąc później odbędą się zawody czwartej rundy, które zostaną rozegrane we francuskim Les Gets.

Brook MacDonald, Puchar Świata DH Lenzerheide 2019 / zdjęcie: Bartek Woliński

Koniec sierpnia to czas przewidziany na rozegranie Mistrzostw Świata. Włoska miejscowość Val di Sole po raz trzeci w historii zorganizuje najważniejsze zawody sezonu (poprzednio w 2008 i 2016 roku). Zaledwie tydzień później na początku września odbędzie się piąta runda, która będzie miała miejsce w szwajcarskim Lenzerheide, a za dwa kolejne tygodnie sezon zakończy się w Snowshoe w USA.

Charlie Harrison, Puchar Świata DH Snowshoe 2019 / zdjęcie: Bartek Woliński

Kalendarz Pucharu Świata DH 2021:

 1. runda: 24-25 kwiecień – Maribor, Słowenia
 2. runda: 5-6 czerwiec – Leogang, Austria
 3. runda: 12-13 czerwiec – Fort William, Szkocja
 4. runda: 3-4 lipiec – Les Gets, Francja
 5. runda: 4-5 wrzesień – Lenzerheide, Szwajcaria
 6. runda: 18-19 wrzesień – Snowshoe, USA
Loic Bruni, Puchar Świata DH Val di Sole 2019 / zdjęcie: Bartek Woliński

Mistrzostwa Świata DH 2021-2026

Przy okazji komunikatu o terminarzu przyszłorocznego cyklu Pucharu Świata DH, UCI poinformowała gdzie zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata w następnych latach.

 • 2021 – Val di Sole, Włochy
 • 2022 – Les Gets, Francja
 • 2023 – Glasgow, Szkocja
 • 2024 – Vallnord, Andora
 • 2025 – Region Valais, Szwajcaria
 • 2026 – Val di Sole, Włochy
Troy Brosnan, Puchar Świata DH Vallnord 2019 / zdjęcie: Bartek Woliński

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com