Puchar Europy FIS: wielkie widowisko w Białce Tatrzańskiej

Zakończyła się 17. Edycja Garmin Winter Sports Festival. W ramach wydarzenia rozegrane zostały narciarskie i snowboardowe zawody Pucharu Europy FIS w konkurencji Big Air. W rywalizacji narciarzy najlepsi byli Dmitrii Mulendeev i Lena Prusakova z Rosji. Motiejus Morauskas z Litwy i reprezentantka Polski Katarzyna Rusin triumfowali w rywalizacji snowboardzistów. Dawid Godziek stanął na najwyższym stopniu podium w niezwykle widowiskowych zawodach rowerowego FMB World Tour.

Zdjęcie: Tomasz Gola

Na dwa dni Ośrodkek Narciarski Kotelnica Białczańska stał się prawdziwą europejską stolicą sportów akcji. Na wielkiej skoczni rywalizowali narciarze, snowboardziści i rowerzyści z Austrii, Algierii, Białorusi, Czech, Chorwacji, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji, Serbii, Słowenii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Włoch. Sobotnim finałom towarzyszyła piękna pogoda, która sprawiła, że Garmin Winter Sports Festival 2020 był bez wątpienia najbardziej widowiskowym wydarzeniem sportowym tej zimy w Polsce.

Zdjęcie: Tomasz Gola

Wśród snowboardzistów triumfował Litwin Motiejus Morauskas. Zwycięstwo zapewnił sobie pokazując frontside 1080 indy (trzy obroty wokół własnej osi) i backside 720 mute. Czech Kristian Salac, zwycięzca piątkowych kwalifikacji pokazał co prawda trudniejsze technicznie backside duble cork 1080 i frontside 900 tailgrab, jednak brak graba (chwytu deski w czasie lotu wpływającego na ocenie za styl) w pierwszym skoku i podparte lądowanie zdecydowały od drugiej lokacie. Trzeci był Dante Brcic z Chorwacji. Katarzyna Rusin, jedyna spośród wszystkich reprezentantów Polski, która awansowała do finału zawodów Pucharu Europy FIS w Białce Tatrzańskiej, była najlepsza wśród snowboardzistek.

Zdjęcie: Tomasz Gola

Niezwykle wysoki był poziom finałowej rywalizacji narciarzy. Double cork 1080 (trzy obroty wokół własnej osi) to najłatwiejszy trick jaki należało pokazać, by myśleć o pierwszej dziesiątce zawodów. Walka o najwyższe miejsce na podium rozegrała się ostatecznie pomiędzy Dmitriiem Mulendeevem z Rosji i Emilem Granbomem z Szwecji. Pierwszy zaprezentował double cork 1440 mute w lewo i double cork 1260 mute w prawo (rotacje w dwie różne strony). Mistrz Szwecji w konkurencji Big Air i aktualny lider klasyfikacji generalnej Pucharu Europy FIS w konkurencji slopestyle pokazał z kolei switch left double cork 1440 safety (najazd na skocznię tyłem i cztery rotacje wokół włansnej osi) i left double cork 1260 tail. Ostatecznie o zwycięstwie gościa zza wschodniej granicy zdecydowały 0,34 pkt. Trzeci był Fin Miika Virkki, a wśród kobiet triumfowała Lena Prusakova z Rosji.

Zdjęcie: Tomasz Gola

W ramach Garmin Winter Sports Festival rozegrane zostały także Mistrzostwa Polskie we Freeskiingu. W tym roku tytuł powędrował do Janka Burkiewicza, który zwycięstwo zapewnił sobie skacząc double cork 1260.

Zdjęcie: Tomasz Gola

Na koniec dnia na skoczni pojawili się rowerzyści. Podobnie jak w poprzednich latach stworzyli niesamowite widowisko, udowadniając wszystkim, że rowerowy freestyle to także sport zimowy. Dawid Godziek zapewnił sobie zwycięstwo prezentując twister no hander. Paweł Stachak zapewnił sobie drugie miejsce pokazując fronflip triple barspin. Trzeci był Austriak Dorian Macher, który na dużej skoczni wykonał backflipa z podwójnym tailwhipem. Aleksandra Ciupak, jedyna startująca w zawodach rowerzystka, wylądowała backflipa, czym wzbudziła głośny aplauz zgromadzonej pod skocznią publiczności.

Zdjęcie: Tomasz Gola

Powtórkę relacji na żywo z zawodów obejrzeć można na kanale YouTube wydarzenia oraz profilu @ski2die na Facebooku.

Więcej informacji i pełne wyniki znaleźć można na stronie wsfest.pl

Garmin Winter Sports Festival 2020

Działo się działo !Gratulujemy zwodnikom, wysokich lotów i ogromengo poziomu sportowego ! Garmin Winter Sports Festival 2020 m/Tu zapowiedź tego co się stalo.https://43ride.com/events/2020/ponad-100-zawodnikow-z-18-panstw-zmierzy-sie-bialce-tatrzanskiej/

Opublikowany przez 43RIDE Piątek, 21 lutego 2020