REKLAMA

Pierwszy tegoroczny przystanek serii Crankworx World Tour wystartuje już za kilka dni w Nowej Zelandii. W dniach 1-8 marca najlepsi zawodnicy i zawodniczki świata zmierzą się na trasach w Rotorua i tym samym rozpoczną tegoroczną walkę o tytuł Króla i Królowej Crankworxa w sezonie 2020.

Zdjęcie: Clint Trahan

Rotorua to bardzo specjalne miejsce w Nowej Zelandii. Jest to pierwsze miasto, które oficjalnie posługuje się dwoma językami. Oprócz angielskiego jest to język Maori, czyli język rdzennych mieszkańców wyspy. Również sam festiwal został nazwany zgodnie z tradycją – Tere Panuku.

Maori to język metaforyczny, więc nie da się go bezpośrednio przetłumaczyć. „Pa” to fortyfikacja, ale oznacza również atak. „Nuku” to odniesienie do poruszania się, a „Tere” do szybkości. Idąc tym tropem nazwa idealnie odnosi się do zawodników, którzy zawsze dają z siebie wszystko i przekraczają swoje limity w trakcie rywalizacji.

– Ariki Tibble, Dyrektor Crankworx Rotorua
Kingi Biddle / zdjęcie: Clint Trahan

Każdy przystanek festiwalu Crankworx ma mocne lokalne wpływy i szanuje lokalne tradycje. W ciągu minionych pięciu lat Rotorua dała się poznać z ciepłego przyjęcia, niesamowitego ducha oraz pasji dla kolarstwa górskiego i otoczenia. To wyjątkowe miejsce idealnie nadaje się do rozpoczęcia sezonu.

W trakcie festiwalu odbędzie się dziewięć wyścigów i imprez, które rozłożone zostaną na osiem dni. Zobaczmy więc jakie nowości przygotowali organizatorzy na sezon 2020.

Barry Nobles, Crankworx Rotorua 2019 / zdjęcie: Fraser Britton

Nowa trasa Dual Slalom

W tym roku w Rotorua kompletnie nowa trasa do Dual Slalomu, na której zmierzą się zarówno zawodowcy jak i amatorzy. Nowością będzie także start kategorii CWNEXT, która stworzona została z myślą o wschodzących talentach. Zawody 100% Dual Slalom Rotorua przeniosą się na główny plac Skyline Rotorua, a to oznacza, że będą w samym centrum festiwalu.

Za budowę toru odpowiedzialni będą słynni Adam King i Chris Martin z Empire of Dirt, którzy z całą pewnością dadzą z siebie wszystko, aby wybudować stromy, techniczny i bardziej zacięty tor.

Bas van Steenbergen, Crankworx Rotorua 2019 / zdjęcie: Fraser Britton

Odświeżone trasy Speed & Style oraz Slopestyle

Również trasy do Speed & Style czy Slopestyle’u przejdą małe modyfikacje, choć tutaj lepszym słowem będzie odświeżenie. Główna część będzie podobna jak w ubiegłym roku, ale wprowadzonych zostanie kilka zmian na głównych przeszkodach.

Walczyliśmy na trasie Dual Speed & Style od kilku dni i zmiany wyglądają imponująco. Przenieśliśmy pierwszą hopę trochę niżej, więc będzie więcej miejsca dla zawodników, a dodatkowo zrobiliśmy z niej stepup’a, co powinno zachęcić ich do robienia trudniejszych trików. Dodaliśmy również nowy rytm tuż po starcie oraz wydłużyliśmy środkową prostą. Odświeżyliśmy bandy i hopy, dodaliśmy kilka klasycznych slalomowych zakrętów i nie możemy doczekać się efektu, gdy zawodnicy staną na starcie.

– Tom Hey, Elevate Trail Building
Tom Hey, Crankworx Rotorua 2019 / zdjęcie: Fraser Britton

W tym roku w zawodach CLIF Dual Speed & Style presented by Mons Royale po raz pierwszy w historii do rywalizacji staną panie, których do zawodów zgłosiło się aż 15.

Również trasa na zawody Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza doczekała się kilku zmian. Została ona wymyślona, zaprojektowana i wybudowana przez Toma Hey’a oraz Kelly’ego McGarry’ego.

Trasa działa tak dobrze, że ciężko jest w niej coś zmienić, by nie popsuć ogólnej płynności. Jednak postanowiliśmy zmienić trochę cannon log, aby był bardziej techniczny i umożliwiał więcej kombinacji zawodnikom, żeby mogli pokazać bardziej interesujące triki.

– Tom Hey, Elevate Trail Building
Tomas Lemoine, Crankworx Rotorua 2019 / zdjęcie: Fraser Britton

Przebudowa tras na sezon zjazdowy 

Pierwsze międzynarodowe zawody zjazdowe na świecie zawsze przyciągają najlepszych zawodników, którzy chcą pokazać się z dobrej strony po zimowej przerwie. Trasa na zawody Crankworx Rotorua Downhill presented by Gull również doczekała się kilku zmian.

Zawodnicy będą musieli zmierzyć z kilkoma nowymi sekcjami na trasie. Na górnej polanie stworzyliśmy strefę, która przypominać będzie słynne szybkie trawiaste sekcje z Les Gets. Z kolei nasze słynne sekcje w Larches zostały przecięte stromiznami z technicznymi zakrętami. Na koniec przenieśliśmy ostatnią hopę, która teraz będzie spektakularnym shark finem z lądowaniem tuż przed metą.

– Dave Hamilton, Dyrektor Wyścigu
Sam Blenkinsop, Crankworx Rotorua 2019 / zdjęcie: Fraser Britton

Jeśli chcecie być na bieżąco z festiwalem, to zapraszamy do odwiedzenia strony crankworx.com, gdzie znajdziecie wszystkie informacje o transmisjach LIVE, harmonogramie, szczegółach imprez oraz ich wynikach.

Casey Brown, Crankworx Rotorua 2019 / zdjęcie: Fraser Britton

Transmisje LIVE będą dostępne także na stronie RedBull.com/Crankworx, a transmitowane będą imprezy:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr