Ostatnie dni października miną nam pod znakiem zakończenia tegorocznego sezonu Pucharu Świata DH. Areną zmagań dwóch ostatnich rund, a konkretnie trzeciej i czwartej, będzie portugalska Lousa, czyli miejsce dobrze znane zawodnikom z przedsezonowych testów.

Puchar Świata DH 2020 #3 i #4

Lousa to małe miasteczko w górach Serra da Lousa, które leży zaledwie 25 kilometrów na południowy wschód od trzeciego największego miasta w Portugalii, Coimbry. Tutejsze trasy będą gościć zawodników najważniejszej zjazdowej serii na świecie po raz pierwszy w historii, więc zapowiada się dość spektakularny debiut.

Trasa

Miejscowa trasa przygotowana do rozegrania Pucharu Świata DH nosi po prostu nazwę DH2 i mierzy ona 2.1km. Składa się głównie z naturalnych przeszkód z kilkoma technicznymi sekcjami. W górnej części prowadzi przez otwarte tereny i dopiero później wpada do lasu, gdzie można znaleźć mnóstwo ciasnych nawrotów, płaskich zakrętów oraz licznych skoków. Podobnie jak w Mariborze, organizatorzy przygotowali kilka zmian pomiędzy dwoma rundami, a sama trasa będzie inaczej poprowadzona w trzech sekcjach.

Faworyci

Główną faworytką do zwycięstwa wśród pań wydaje się być 23-letnia Marine Cabirou (Scott Downhill Factory), która wygrała pierwszą rundę w Mariborze, a w drugiej zajęła drugie miejsce. Przeszkodzić w odniesieniu zwycięstwa z całą pewnością będzie chciała Tracey Hannah (Polygon UR), która w ten sposób pięknie pożegnałaby się ze ściganiem – będą to jej dwa ostatnie wyścigi w Pucharze Świata DH w karierze. Nie można też zapominać o Myriam Nicole (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction) czy sensacyjnej Mistrzyni Świata DH Camille Balanche (Dorval AM Pro Race Team).

Marine Cabirou / zdjęcie: Bartek Woliński

Wśród panów z doskonałej strony w Mariborze zaprezentował się Loris Vergier (Santa Cruz Syndicate), który wygrał obydwie rundy w Mariborze. O zwycięstwo z całą pewnością będą chcieli powalczyć również zajmujący drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, Matt Walker (Madison Saracen Factory Team) czy Thibaut Daprela (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction).

Loris Vergier / zdjęcie: Bartek Woliński

Transmisja

Transmisję z imprezy tradycyjnie zapewnia Red Bull TV, a rozkład jazdy wygląda następująco:

  • piątek 30.10, godz. 13:30 – #3 finały elity kobiet
  • piątek 30.10, godz. 14:45 – #3 finały elity mężczyzn
  • niedziela 1.11, godz. 13:30 – #4 finały elity kobiet
  • niedziela 1.11, godz. 14:45 – #4 finały elity mężczyzn

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com