Druga runda tegorocznego iXS Pucharu Europy DH za nami! Miniony weekned pełen był emocji, a najszybszymi zawodnikami weekendu okazali się Tuhoto-Ariki Pene oraz Veronika Widmann.

Davide Palazzari / zdjęcie: Rick Schubert

Połowa lipca to dla większości europejskich krajów środek wakacji i czas płynnie jakby trochę wolniej. Podobnie życie toczy się w tegorocznym iXS Pucharze Europy DH i rozegrana została dopiero druga runda. Na starcie we włoskiej miejscowości Pila, stanęło prawie 300 zawodników reprezentujących 27 krajów. To oznaczało, że walka o zwycięstwo będzie bardzo emocjonująca.

Rae Morrison / zdjęcie: Rick Schubert

Trasa

Tutejsza trasa niegdyś była używana podczas Pucharu Świata DH, a teraz po lekkiej modyfikacji, ma wielkie ambicje, aby na tą najważniejszą arenę znów powrócić. Jeśli doliczyć do tego niesamowite widoki na najwyższe szczyty Europy, to mamy gwarantowaną ucztę dla oczu.

Anna Newkirk / zdjęcie: Rick Schubert

Trasa liczyła 2700 metrów długości i pokonywała przewyższenie 460 metrów. Znajdziemy na niej mnóstwo szybkich sekcji z korzennymi czy kamienistymi przesmykami. W dalszej części trasy robi się naprawdę stromo i z tego właśnie Pila jest znana.

Piątek

Jak zwykle wszystko rozpoczęło się w piątek od oficjalnego track walk’u i treningów. Po pierwszych wrażeniach na nogach rozpoczęły się wybory linii oraz 6-godzinne pierwsze zmagania z trasą. Pogoda dopisywała i wszyscy z optymizmem patrzyli na nadchodzące ściganie.

Onni Rainio / zdjęcie: Rick Schubert

Kwalifikacje

Sobota rozpoczęła się od porannych treningów, a następnie zrobiło się już poważniej, gdy wystartowały kwalifikacje. Dla większości kategorii jest to odpowiednie ustawienie przed finałem, ale nie dla Elity Mężczyzn. W tej kategorii kilka lat temu wprowadzony został Super Finał, do którego awansuje tylko 30 najlepszych zawodników kwalifikacji i to oni walczą o zwycięstwo w całym wyścigu.

Przez bardzo długi czas na prowadzeniu był Nowozelandczyk Tuhoto-Ariki Pene (The Union), który pokonany został dopiero przez ostatniego zawodnika kwalifikacji, Brytyjczyka Matta Walkera (Madison Saracen Factory Racing). Wśród pań najszybsza w kwalifikacjach była Włoszka Veronika Widmann (Madison Saracen Factory Racing), która wyprzedziła Bułgarkę Izabelę Yankovą (Riders United).

Izabela Yankova / zdjęcie: Rick Schubert

Finały

Niedziela ponownie przywitała zawodników świetną pogodą, ale głównym pytaniem było jak długo tak pozostanie? Prognozowany był deszcz, a nawet silne burze, które mocno mogły skomplikować walkę o najwyższe cele.

Jak zwykle wyścig rozpoczął się od zmagań Mastersów, wśród których najszybszy był Niemiec Benjamin Herold (TNT Racing), który wyprzedził Włocha Paolo Allevę (Scoutbike.com) i Portugalczyka Luisa Ribeirę (Justbikes).

Podium Masters: 4. Maik Hohne, 2. Paolo Alleva, 1. Benjamin Herold, 3. Luis Ribeiro, 5. Daniele Galliani / zdjęcie: Rick Schubert

Następnie na trasie pojawiły się najmłodsze kategorie U17. Wśród panów z powodu kontuzji nie mógł wziąć udziału triumfator pierwszej rundy w Brandnertal Szwajcar Mike Huter (Gamux Factory Racing), a pod jego nieobecność najszybszy był Włoch Christian Hauser (3stars-Alessibici). Drugie miejsce zajął Fin Samu Kauppinen (Pyorahuolto.com), a trzecie Brytyjczyk Rudi Eichhorn (Canyon Collective FMD).

Podium Juniorów U17: 2. Samu Kauppinen, 1. Christian Hauser, 3. Rudi Eichhorn / zdjęcie: Rick Schubert

Wśród Juniorek U19 podobnie jak w kwalifikacjach triumfowała Holenderka Siel van der Velden (Commencal Nobl). Drugie miejsce zajęła Szwajcarka Delia da Mocogno (Bikewelt Factory Racing), a trzecia była Włoszka Giulia Sandrin (Trieste Gravity Team).

Podium Juniorek U19: 2. Delia Da Mocogno, 1. Siel van der Velden, 3. Giulia Sandrin / zdjęcie: Rick Schubert

Elita Kobiet

W kategorii Elity Kobiet do rywalizacji stanęło aż 27 zawodniczek. Wśród nich pojawiła się znana ze startów w Enduro World Series, Nowozelandka Rae Morrison (Liv Racing), i udowodniła, że może liczyć się w walce o zwycięstwo. Ostatecznie zmagania ukończyła na 4 miejscu i zrobiła to na… rowerze enduro. Tuż przed nią na najniższym stopniu podium uplasowała się Włoszka Alia Marcellini (ASD Camping Arizona).

Veronika Widmann / zdjęcie: Rick Schubert

Izabela Yankova ponownie pokazała się ze swojej najlepszej strony i wpadła na metę z aż 10-sekundową przewagą nad Marcellini, ale to i tak nie pozwoliło jej się zbliżyć do zwycięskiego czasu z kwalifikacji. W tym momencie na starcie była już tylko Veronika Widmann, która z czasem 4:02.420 pokazała kto rządzi w tej chwili na trasach iXS Pucharu Europy DH.

Podium Elity Kobiet: 4. Rae Morrison, 2. Izabela Yankova, 1. Veronika Widmann, 3. Alia Marcellini, 5. Marlena Neissl / zdjęcie: Rick Schubert

Juniorzy

Następnie na trasie pojawili się Juniorzy U19, a dobre warunki na trasie wciąż się utrzymywały, choć opady deszczu było coraz bliżej. Najlepsze czasy kwalifikacji dałyby miejsce w czołowej piątce Elity Mężczyzn, a to zapowiadało mnóstwo emocji, zwłaszcza że na starcie stanęło prawie 50 zawodników. Na koniec, najlepszy czas 3:53.635 wykręcił Niemiec Luis Kiefer, który pokonał zwycięzcę kwalifikacji, Włocha Davide Cappello (ASD After Skull) i Nowozelandczyka Lachlana Stevens-McNaba.

Luke Meier-Smith / zdjęcie: Rick Schubert

Super Finał Elity Mężczyzn

Na sam finał pogoda drastycznie się zmieniła i rozpadało się, a to oznaczało, że zawodnicy mogli pomarzyć o czasach na poziomie tych z kwalifikacji. Pierwszym zawodnikiem, który na dłużej rozsiadł się na fotelu lidera był Szwajcar Yannick Baechler (Baechler Brothers) – 3:51.901. Zaledwie ośmiu zawodników później z fotela lidera zepchnął go Australijczyk Luke Meier-Smith (Propain Factory Racing).

Matt Walker / zdjęcie: Rick Schubert

Następnie na starcie pojawili się Włoch Davide Palazzari (Rogue Racing After Skull) oraz Szwajcar Noel Niederberger (Privateer Powered by Bike Tech). Niestety nie dali oni rady pokonać czasu Meier-Smitha, blisko był także Fin Onni Rainio (Saracen SportSource), ale i on musiał obejść się smakiem.

Noel Niederberger / zdjęcie: Rick Schubert

W tym momencie na starcie zostali już tylko Tuhoto-Ariki Pene i Matt Walker. Pene zaliczył rewelacyjny przejazd i wpadł na metę z przewagą ponad 3 sekund i z niecierpliwością czekał na przejazd swojego najgroźniejszego rywala.

Tuhoto-Ariki Pene / zdjęcie: Rick Schubert

Wszystkie oczy zwrócone były ku zwycięzcy kwalifikacji, ale Walker nie dał rady presji i przyjechał na metę ze stratą ponad trzech sekund. Tym samym wynik 3:45.072 Pene’ego okazał się najlepszy i Mistrz Nowej Zelandii DH Juniorów wygrał swoje pierwsze zawody w seniorskiej rywalizacji. Drugie miejsce zajął Walker, a podium uzupełnił Meier-Smith.

Podium Elity Mężczyzn: 4. Onni Rainio, 2. Matt Walker, 1. Tuhoto-Ariki Pene, 3. Luke Meier-Smith, 5. Yannick Baechler / zdjęcie: Rick Schubert

Włoska Pila ponownie dostarczyła mnóstwa emocji i była to najlepsza reklama dla regionu, który ma ambicję powrócić do najważniejszego zjazdowego cyklu na świecie. Kolejna runda rozegrana zostanie już na początku sierpnia w słoweńskim Mariborze.

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube