JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE JUŻ DOSTĘPNY!

Po czterech wyścigach, iXS Puchar Europy DH 2021 dobiegł końca. Ostatnia runda odbyła się w miniony weekend w czeskim Spicaku, a najszybszymi zawodnikami okazali się Izabela Yankova oraz Tristan Botteram.

Izabela Yankvova i Tristan Botteram / zdjęcie: Rick Schubert

Tegoroczny sezon był bardzo krótki i skończył się równie szybko co zaczął. Taka sytuacja związana była z niepewnością obecnych czasów oraz obostrzeniami, które uniemożliwiają długofalowe planowanie. Tym samym organizatorzy w tym roku zaplanowali zaledwie cztery rundy. Pierwsza z nich odbyła się na koniec czerwca w Brandnertal, następnie były zawody we włoskiej miejscowości Pila, a później przyszedł słoweński Maribor.

Marlena Neissl / zdjęcie: Rick Schubert

Trasa

Czeski Spicak jest doskonale znany zawodnikom ścigającym się w ramach europejskich serii iXS. Zawody iXS Pucharu Europy DH nieprzerwanie odbywają się tu od 2010 roku (!) i były świadkami wielu historii na i poza trasą. Rok po roku zawodnicy walczą z trasą „Struggle Trail”, która ma długość 1800m i przewyższenie 320m. Może nie jest ona najdłuższa w cyklu, ale posiada wiele mocno zmieniających się sekcji – od kamieni i korzeni, przez szybkie leśne przesmyki, aż po duże loty.

Jak zwykle zawody rozpoczęły się od piątkowego pieszego zapoznania z trasą, a większość obecnych zawodników wiedziała, że będzie to bardzo ciekawy weekend. Zwłaszcza Ci, którzy przyjechali tu po raz pierwszy, nabrali dużo respektu do trasy. Pogoda dopisywała, więc wystartowały pierwsze treningi.

Sabina Kosarkova / zdjęcie: Rick Schubert

Kwalifikacje

Sobotnie treningi wystartowały z samego rana i bardzo szybko można było zobaczyć, kto będzie liczył się w walce o zwycięstwo. Szwajcar Noel Niederberger dotarł na zawody nie w pełni zdrowy i było to widać na trasie. Niestety tym samym musiał odpuścić walkę o zwycięstwo, a zarazem stracił wszelkie szanse na triumf w klasyfikacji generalnej.

Wśród pań Izabela Yankvoa (Riders United) zrobiła to, czego wszyscy się mogli po niej spodziewać. Najlepszy czas kwalifikacji 3:41.967 i prawie 16-sekundowa przewaga były w zasadzie gwarancją niedzielnego zwycięstwa. Wśród panów najlepszy czas ustalił Johannes Fischbach (Raymon Racing), który uzyskał wynik 3:02.778.

Henri Kiefer / zdjęcie: Rick Schubert

Finały

Niedziela przywitała zawodników wspaniałą pogodą i było wiadomo, że to będzie udany dzień wyścigowy. Jako pierwsi tradycyjnie na trasę wyruszyli mastersi. Zwycięstwo zgarnął Billy Caroli (Fabien bike tramelan), który wyprzedził vce Mistrza Europy DH Franka Hedwiga (RAD-ART) oraz Christiana Domanegga (MTB-Raceshop.ch).

Następnie na trasie pojawili się juniorzy U17, gdzie Christian Hauser (3stars – Alessibici) potwierdził swoją niesamowitą formę przez cały sezon, nawet pomimo mało udanych kwalifikacji. Dzięki zwycięstwu wygrał również klasyfikację generalną. Drugie miejsce zajął Henri Kiefer, a trzeci był Samu Kauppinen, (Pyorahuolto.com), który dzięki temu wskoczył na drugie miejsce na koniec sezonu.

Christian Hauser / zdjęcie: Rick Schubert

Wśród pań nie było niespodzianki i ponownie zwyciężyła Izabela Yankova. Tym samym zapewniła sobie również triumf w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajęła Justine Welzel i dzięki temu była druga również na koniec sezonu. Podium uzupełniła Marlena Neissl.

Podium elity kobiet: 4. Ella Erickson, 2. Justine Welzel, 1. Izabela Yankova, 3. Marlena Neissl, 5. Charlotte Germann / zdjęcie: Rick Schubert

Następnie przyszła pora na juniorów U19, gdzie Dylan Maples (Commencal) zwyciężył w swoim pierwszym międzynarodowym wyścigu. Podium uzupełnili Andrea Scalcon (3stars – Alessibici) oraz David Cvinger (ORE MTB Racing Team).

Onni Rainio / zdjęcie: Rick Schubert

Najwięcej emocji przyniósł jednak wyścig elity mężczyzn, gdzie pod nieobecność Niederberga sprawa końcowego triumfu była mocno otwarta. Największe szanse na końcowy triumf miał Onni Rainio (Saracen SportSource), ale 18-te miejsce w super finale sprawiło, że mógł pożegnać się z marzeniami o końcowym tytule.

Tristan Botteram / zdjęcie: Rick Schubert

Następny na liście był Tristan Botteram (Canyon CLLCTV), który wykorzystał swoją szansę. Jego czas 3:04.847 nie tylko zapewnił mu zwycięstwo w zawodach, ale również w klasyfikacji generalnej na koniec sezonu. To dopiero jego trzeci sezon startów i pierwsze zwycięstwo w pojedynczym wyścigu, a zarazem pierwszy poważny triumf.

Drugie miejsce w zawodach zajął Adam Rojcek (Banshee Racing Brigade), a trzeci był Austin Dooley (Commencal). Wyścig był bardzo zacięty o czym świadczy fakt, że czwarty Johannes Fischbach miał zaledwie 0.021s straty do zwycięzcy. Rojcek stracił ledwie 0.012s, a Dooley 0.015s!

Johannes Fischbach / zdjęcie: Rick Schubert

W generalce triumfował Botteram, drugie miejsce zajął Niederberger, a trzeci sezon zakończył Rastislav Baranek (Kellys Factory Team), który w Spicaku był piąty.

Podium elity mężczyzn: 4. Johannes Fischbach, 2. Adam Rojcek, 1. Tristan Botteram, 3. Austin Dooley, 5. Rastislav Baranek / zdjęcie: Rick Schubert

I to by było na tyle jeśli chodzi o tegoroczny sezon iXS Pucharu Europy DH. Do usłyszenia za rok!

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube