Nieco ponad tydzień temu w naszym kraju odbyły się pierwsze zawody Local Series of Downhill w formule Air Downhill. Zawodnicy ścigali się na wszystkim dobrze znanej trasie Air line w PKL Bike Parks Góra Żar. Mimo niesprzyjającej pogody w niedzielę na bramce startowej pojawiło się ponad stu zawodników, w tym zawodnicy z Czech i Słowacji. Warto również zaznaczyć, że wśród startujących znalazło się aż sześć kobiet (WOW)!

Zawodnicy standardowo ścigali się w czterech kategoriach: kobiety, hardtail, junior i full, przy czym najliczniejszą kategorią okazali się ponownie juniorzy, co dobrze wróży na kolejne lata. Czas zawodów (2:30.54) wykręcił Rastislav Baranek, przedstawiciel Kellys Factory Team. Jak zwykle było zajawkowo, szybko i wysoko. Kilku rajderów podzieliło się z nami swoimi odczuciami na temat pierwszych tego typu zawodów w PL. Zobaczcie sami!

Dirt to totalnie inna bajka, spokojne, stylowe wysokie loty, przede wszystkim wszystko odbywa się zdecydowanie wolniej, niemniej o zawodach na czas na trasie typu airline marzyłam od zawsze! Konkretniej odkąd zobaczyłam dyscyplinę Air DH na zawodach z serii Crankworx – pomyślałam wtedy, ale byłoby super, gdyby w Polsce też odbyły się wyścigi na skocznej trasie – no i proszę! Doczekałam się! Z pewnością będę odwiedzała przyszłe edycje – mam nadzieję, że to będzie coroczna tradycja w kalendarzu rowerowych wyścigów w naszym kraju!

– Natalia Budner, pierwsza z Polek i dirtowa zajawkowiczka
Maciej Bojda / Zdjęcie: Dominik Baran

Oczywiście niesamowite, było to dla mnie wielkim zaskoczeniem. Nie spodziewałem się pudła, zwłaszcza przy tak wysokim poziomie jaki prezentowali zawodnicy z całego kraju i z poza jego granic. Jestem pewny, że taka forma zawodów była wyjątkowo trafnym pomysłem, przyciągnęła masę uczestników, którzy tak jak ja chcieli spróbować swoich sił na Air Downhill, oraz spore grono kibiców. Z przyjemnością jeszcze raz wezmę udział w tego typu zawodach.

– Wojciech Adamczyk
Zdjęcie: Dominik Baran

Zawody będę wspominał pozytywnie mimo niesprzyjającej pogody. Pierwsze zawody zawsze  weryfikują przygotowanie do sezonu, więc czeka się na nie z niecierpliwością,  nie inaczej było w tym przypadku. Fajnie, że wpadła ekipa z Kellysa, która pokazała „lokalesom”, że da się  jeszcze szybciej.

– Przemysław Szyndlarewicz
Zdjęcie: Dominik Baran

Patrząc na to co było w zeszły weekend sądzę, że taka formuła zawodów przydała by się w naszym kraju. Choć nie mamy zbyt wielu fajnych skocznych tras w PL, to jest to fajne odbiegnięcie od standardowej formuły po typowych trasach DH. Jeśli chodzi o patrzenie z mojej perspektywy to zdecydowanie wolę w górach skakać na dużych hopach, bo w końcu wywodzę się dirtu, więc moja odpowiedź jest jasna. Za to patrząc też na innych sądzę, że też im to by sprawiło więcej frajdy niż tylko korzenie i kamienie w dół na pełnej, chociaż to też ma swoje uroki. Moim zdaniem w Polsce przydało by się zbudować jeszcze kilka tras takich stricte z hopami przez umiejętnych budowniczych i można było by zdziałać sporo fajnych rzeczy.

– Antek Faszczewski

A najszybszymi w swoich kategoriach okazali się:

Kobiety:

 1. Košárková Sabina 2:55.45
 2. Budner Natalia 3:02.34
 3. Walczak Nina 3:07.94
Podium kat. Kobiety: 2. Natalia Budner, 1. Košárková Sabina, 3. Nina Walczak, 4. Martyna Puda, 5. Zuzanna Wróbel / Zdjęcie: Dominik Baran

Hardtail:

 1. Matuszny Marcin 2:59.67
 2. Wołoszyn Michał 3:05.12
Podium kat. Hardtail: 2. Michał Wołoszyn, 1. Marcin Matuszny / Zdjęcie: Dominik Baran

Junior:

 1. Fabry Kamil 2:37.46
 2. Gawlak-Socka Kacper 2:38.75
 3. Adamczyk Wojciech 2:39.31
Podium kat. Junior: 2. Gawiak-Socka Kacper, 1. Kamil Fabry, 3. Wojciech Adamczyk, 4. Antoni Faszczewski, 5. Michał Kokolus, 6. Szymon Zambrzuski / Zdjęcie: Dominik Baran

Full:

 1. Baranek Rastislav 2:30.54
 2. Rojcek Adam 2:31.24
 3. Král Antonín 2:32.37
Podium kat. Full: 2. Rojcek Adam, 1. Baranek Rastislav, 3. Král Antonín, 4. Mateusz Kostusiak, 5. Adrian Ścieszka / Zdjęcie: Dominik Baran

Jesteśmy totalnie usatysfakcjonowani, a zarazem zaskoczeni Waszym licznym i pozytywnym odbiorem. Meeeeeega cieszymy się z faktu, że byliście z nami i razem mogliśmy wziąć udział w pierwszych, lotnych zawodach w naszym kraju! O oprawę muzyczną i dodawanie zawodnikom skrzydeł dbał Red Bull!

Zdjęcie: Dominik Baran

Podziękowania dla sponsorów i partnerów:

 • 7ANNA
 • NS bikes
 • Aljot
 • Tygu
 • Deli Tire
 • Mad Pig
 • Redbull
 • PKL Bike Parks Góra Żar
Grzegorz Sołowij / Zdjęcie: Dominik Baran

Wielkie pięć dla każdego z osobna! Widzimy się już niebawem na kolejnej edycji! \m/

Klasyfikację generalną oraz pełne wyniki znajdziecie w tym miejscu:
Klasyfikacja generalna National Downhill League 2021

O zawodach Local Series of Downhill

LSD – Local Series of Downhill to cykl zawodów w zjeździe MTB mający na celu rozwój sportu wśród amatorów. Są to imprezy dające możliwość rywalizacji, aktywnego spędzania czasu wśród znajomych oraz spektakularnego widowiska dla kibiców. Trasy na wyścigi są wybierane spośród lokalnych miejscówek oraz znanych polskich bike parków, których poziom jest stosunkowo łatwy i przejezdny nawet dla początkujących, ale także dający satysfakcję z jazdy tym bardziej zaawansowanym rowerzystom. Każda odsłona zawodów jest ukierunkowana na luźne ściganki spędzone w pozytywnym klimacie tworzonym przez środowisko rowerzystów jak i ich znajomych.

Media:
facebook, instagram
Klasyfikacja generalna oraz wyniki:
43ride.com/wyniki-zawodow