Już za kilkanaście dni wystartuje wielce oczekiwana najważniejsza seria wyścigowa w kolarstwie górskim – Puchar Świata DH. W dniach 11-13 czerwca w austriackim Leogangu odbędzie się festiwal Out of Bounds, a jego częścią tradycyjnie będą zawody Mercedes-Benz UCI Mountain Bike World Cup XCO oraz DHI.

Valentina Höll / zdjęcie: Moritz Ablinger

Puchar Świata DH 2021 #1 – Leogang

Tegoroczny Puchar Świata DH podobnie jak w zeszłym roku zalicza późny start. Pierwsze zawody miały się odbyć pod koniec kwietnia w słoweńskim Mariborze, ale z powodu światowej pandemii koronawirusa zostały przeniesione na sierpień. Podobny los spotkał drugą rundę w szkockim Fort William, ale tu organizatorzy odwołali całkowicie imprezę. Tym samym pierwsza runda formalnie odbędzie się w Leogangu.

To zawsze świetne uczucie wrócić do Leogangu, to wspaniałe miejsce, a teraz będzie jeszcze lepsze, bo słyszałem, że pojawią się również kibice! Ściganie się bez nich nie jest tym samym i pozostaje tylko liczyć na to, że pogoda będzie lepsza niż na ostatnich Mistrzostwach Świata DH.

– Greg Minnaar
Bike Park Leogang / zdjęcie: Klemens König

Trasa

Podobnie jak w ubiegłych latach, główną trasą zawodów będzie słynna linia Speedster. 2.6km długości, 468 metrów przewyższenia oraz prędkości sięgające 70km/h z pewnością przyprawią kibiców o szybsze bicie serca. Z całą pewnością organizatorzy zadbają o drobne modyfikacje linii, a być może odpalą prawdziwą bombę, tak jak podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata DH, gdy trasa została puszczona kompletnie nową linią Valis Hölle (0.9km, 198m przewyższenia), nazwaną na cześć Mistrzyni Świata DH Juniorek Vali Höll, która pochodzi z Leogangu.

Reece Wilson / zdjęcie: Bartek Woliński

W zeszłym roku szło mi całkiem dobrze i dlatego były ogromne oczekiwania wobec mnie. Moja stopa ma się dobrze po kontuzji i liczę na to, że będzie jeszcze lepiej do dnia zawodów. W końcu to moja lokalna trasa.

– Vali Höll

Harmonogram

 • 10 czerwiec, czwartek
  • 8.30-17.00 treningi
 • 11 czerwiec, piątek
  • 8.30-11.45 treningi
  • 12.15 kwalifikacje Juniorki
  • 12.30 kwalifikacje Juniorzy
  • 13.30 kwalifikacje Elita Kobiet
  • 14.00 kwalifikacje Elita Mężczyzn
 • 12 czerwiec, sobota
Brook MacDonald / zdjęcie: Bartek Woliński

O Bike Parku Leogang

Więcej informacji o Bike Parku Leogang można znaleźć na stronach: bikepark-leogang.com, instagram.com/BikeparkLeogang oraz facebook.com/BikeparkLeogang.

Wiadomości bieżące oraz informacje o regionie Saalfelden Leogang można znaleźć na stronach:
saalfelden-leogang.com, instagram.com/Saalfelden_Leogang oraz facebook.com/SaalfeldenLeogang.

Jeżeli jesteś zainteresowany wyjazdem do Bike Parku Leogang, to na miejscu znajdziesz sporo hoteli przyjaznych rowerzystom. Są to m.in. Salzburger Hof, Rupertus, Bacher, Riederalm, Ritzenhof, Puradies oraz Hotel Der Löwe. Na miejscu znajdziesz także sklepy i serwisy rowerowe takie jak Sport Mitterer i Sport 2000 Simon. Więcej informacji można znaleźć na stronie: 
saalfelden-leogang.com/en/region-experience/bike/bikehotels