Kolejny sezon wzlotów i upadków prawie dobiegł końca. Ostatnią dużą imprezą tego roku jest finałowy przystanek serii Crankworx World Tour, czyli Crankworx Rotorua.

W dniach 1-7 listopada w Rotorua odbędzie się cała seria imprez, podczas których wyłonieni zostaną najlepsi zawodnicy Crankworxa w sezonie 2021. Rywalizacja toczyć się będzie o tytuły Króla i Królowej Crankworxa, a także poznamy zwycięzcę Mistrzostw Świata Crankworx FMBA Slopestyle.

Erik Fedko, Crankworx Rotorua 2020 / zdjęcie: Graeme Murray

Król i Królowa Crankworxa

W rywalizacji o tytuł Króla Crankworxa na prowadzeniu znajduje się Bas van Steenbergen, który ze sporą przewagą pewnie zmierza po tytuł. Gdyby udało mu się wygrać, to byłaby to miła nagroda za nieudany sezon 2020, gdy w ostatnich wyścigach stracił wszystkie szanse na końcowy triumf i prowadzenie dosłownie wymsknęło mu się z rąk.

Bas van Steenbergen vs Jackson Frew, Crankworx B.C. 2021 / zdjęcie: Clint Trahan

Biorę udział w Crankworxie od wielu lat i dopiero teraz mam szansę osiągnąć sukces w racingu, na który czekam. Po nieudanym sezonie 2019 miałem ochotę zakończyć ściganie i zacząć robić coś innego. Czułem, że po prostu nie idę w dobrym kierunku. A potem przyszedł rok 2020 i po pierwszym przystanku w Rotorua byłem na prowadzeniu. Zdecydowałem się wprowadzić zmiany i bardziej przyłożyć się do treningów. To dało mi ogromnego motywacyjnego kopa, a teraz na finał sezonu, znów wracamy do Nowej Zelandii.

– Bas van Steenbergen

W klasyfikacji van Steenbergen uzbierał 663pkt, a drugi Jackson Frew ma ich zaledwie 433, co oznacza, że tylko prawdziwy kataklizm może pozbawić Kanadyjczyka tegorocznego tytułu Króla Crankworxa.

Vaea Verbeeck, Crankworx B.C. 2021 / zdjęcie: Jake Paddon

Wśród pań na prowadzeniu jest partnerka Basa, Vaea Verbeeck. Również i ona posiada ogromną przewagę nad drugą w klasyfikacji Kialani Hines (751pkt vs 582pkt). Hines musi myśleć nie tylko o walce o zwycięstwo, ale także o obronie drugiego miejsca. Po piętach depczą jej Casey Brown (574pkt) oraz Harriet Burbidge-Smith (544pkt).

Każdy rok walki w Crankworxie jest zupełnie innym wyzwaniem. Wydaje mi się, że aby myśleć o końcowym triumfie, ważny jest także układ gwiazd, aby móc dobrze się zaprezentować haha. Przygotowuję się i walczę do samego końca na każdym rowerze, a do tego po prostu chcę dobrze się bawić. Po prostu cieszę się z każdego wyścigu i ewentualnej wygranej. A jeśli przegram, to cieszę się ze szczęścia lepszej ode mnie zawodniczki.

– Vaea Verbeeck
Casey Brown vs Harriet Burbidge-Smith, Crankworx B.C. 2021 / zdjęcie: Jake Paddon

Walka o końcowy triumf to nie tylko tytuł, ale także potężny zastrzyk finansowy. Za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej do zgarnięcia jest dodatkowa pula 22.000 dolarów nowozelandzkich. Za kolejne miejsca przewidziane są odpowiednio nagrody w postaci: 12.000NZD, 8000NZD, 5000NZD i 3000NZD.

Pełny ranking oraz wszelkie informacje o tytułach Króla i Królowej Crankworxa można znaleźć w tym miejscu.

Emil Johansson, Crankworx B.C. 2021 / zdjęcie: Jake Paddon

Mistrzostwa Świata Crankworx FMBA Slopestyle

Odkąd po raz pierwszy ogłoszone zostały Mistrzostwa Świata Slopestyle w 2018 roku (wcześniej była to Diamentowa Seria FMB), to tytuł należał tylko do jednej osoby: Bretta Rheedera.

Brett Rheeder, Crankworx Whistler 2019 / zdjęcie: Jim Stokoe

W tym roku za tytuł mistrzowski do zgarnięcia jest 15.000 dolarów kandyjskich, więc jest o co walczyć. Na prowadzeniu znajduje się Emil Johansson, który wygrał pięć ostatnich imprez slopestyle i w obecnej formie wydaje się być nie do zatrzymania. Jego najgroźniejszym rywalem w chwili obecnej wydaje się być Erik Fedko, który notuje sezon życia.

To zdecydowanie był mój najlepszy przejazd w trakcie zawodów slopestyle. Ciężko pracowałem w domu i opłaciło się to, aby pokazać najlepsze sztuczki podczas Crankworx B.C.. Cieszę się, że dodatkowo wylądowałem trik po raz pierwszy zaledwie dzień przed finałami, a potem powtórzyłem to w głównym przejeździe. Dzięki temu w optymistycznym nastroju jadę do Rotorua i będę chciał powalczyć o zwycięstwo.

– Erik Fedko
Erik Fedko, Crankworx Innsbruck 2021 / zdjęcie: Clint Trahan

Aktualna klasyfikacja wygląda następująco:

 1. Emil Johansson – 2000pkt
 2. Erik Fedko – 1620pkt
 3. Nicholi Rogatkin – 1556pkt
 4. Tim Bringer – 1168pkt
 5. Torquato Testa – 1168pkt
 6. Paul Couderc – 1076pkt

Pełna klasyfikacja Mistrzostw Świata Crankworx FMBA Slopestyle dostępna jest w tym miejscu.

Nicholi Rogatkin, Crankworx B.C. 2021 / zdjęcie: Clint Trahan

Potrójna Korona Slopestyle’u

Tu jest tylko jeden kandydat i jest to Emil Johansson.

Potrójna Korona Slopestyle’u to zadanie prawie niemożliwe do wykonania. Nagroda została stworzona w 2015 roku i od tamtej pory przyznana została tylko raz. Trzy imprezy slopestyle podczas festiwali Crankworx w jednym sezonie wygrał tylko Nicholi Rogatkin i uczynił to w 2018 roku. Warto dodać, że za zdobycie nagrody przyznawana jest dodatkowa nagroda w postaci 25.000 dolarów kanadyjskich.

Emil Johansson, Crankworx Rotorua 2020 / zdjęcie: Kike Abelleira

Nigdy w życiu nie byłem tak zestresowany. W 2016 roku wygrałem dwie pierwsze imprezy, a w dniu finałów Red Bull Joyride byłem taki nerwowy, że zrobiłem dwa przejazdy i w obydwu upadłem. Nie przydarzyło mi się to nigdy wcześniej, a chęć zdobycia nagrody sprawiła, że był to mój najgorszy sezon.

– Brett Rheeder
Robin Goomes vs Vaea Verbeeck, Crankworx B.C. 2021 / zdjęcie: Clint Trahan

Transmisja LIVE

Transmisje na żywo z poszczególnych imprez Crankworx Rotorua będzie można śledzić na Red Bull TV. Lista transmitowanych imprez wygląda następująco:

 • Specialized Dual Slalom Rotorua
 • Rockshox Rotorua Pump Track Challenge presented by Torpedo7
 • CLIF Speed & Style Rotorua presented by Mons Royale
 • Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza
 • Crankworx Rotorua Downhill presented by Gull

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr