Ledwo opadł kurz po ubiegłotygodniowych Mistrzostwach Świata DH w Val di Sole, a już wracamy z kolejnymi zjazdowymi emocjami. W dniach 4-5 września w szwajcarskim Lenzerheide odbędzie się czwarta runda Pucharu Świata DH i może ona być decydująca dla końcowego układu klasyfikacji generalnej.

Trasa

Z powodu światowej pandemii Covid-19 w sezonie 2020 nie mieliśmy okazji podziwiać zmagań zawodników w Lenzerheide, więc musimy cofnąć się aż do sezonu 2019. Tutejsza trasa jest doskonale znana zawodnikom i nie zmieniła się znacząco w ciągu ostatnich lat. Jej długość to 2200m, a przewyższenie sięga 413 metrów, co oznacza, że może nie jest tak stromo jak w Val di Sole, ale miejscami i tak należy się pilnować. Zarazem jest to jedna z najszybszych tras w całym cyklu Pucharu Świata DH.

Faworyci

Jeśli chodzi o faworytów zawodów, to mamy tu bardzo ciekawą sytuację. Dotychczasowe trzy rundy mają trzech różnych zwycięzców i ciężko jest wskazać konkretnego faworyta. Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej znajduje się zwycięzca drugiej rundy w Les Gets Thibaut Daprela (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction), który ma aż 237pkt przewagi nad drugim Troyem Brosnanem (Canyon Collective Factory Team), który z kolei wygrał inauguracyjną rundę w Leogangu. Tuż za nim znajduje się świeżo upieczony Mistrz Świata DH Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate).

Wśród wszystkich zawodników, którzy wystartują w kwalifikacjach, znalazło się również trzech Polaków. Trzymamy kciuki za Sebastiana Podgórskiego i Wojciecha Ranosza w kat. Elita mężczyzn oraz Kacpra Gawlak-Socka w kat. Juniorzy..

Greg Minnaar, Mistrzostwa Świata DH 2021 Val di Sole / zdjęcie: Bartek Woliński

Wyścigi są coraz bardziej zacięte i odniesienie zwycięstwa w każdym wyścigu jest prawie niemożliwe. Stawka zawodników jest bardzo otwarta i tak naprawdę każdy jest bardzo szybki i głodny zwycięstw, a to oznacza, że ciężko przewidzieć kto wygra danego dnia. Dla mnie nic się nie zmieniło od początku sezonu i wciąż nie odczuwam presji. Staram się skupić tylko na sobie i mojej jeździe.

– Thibaut Daprela (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction)
Loic Bruni, Puchar Świata DH 2019 Lenzerheide / zdjęcie: Bartek Woliński

Wśród pań rywalizacja jest dużo bardziej zacięta, ponieważ na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej znajdują się Mistrzynie Świata – Myriam Nicole (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction), która zdobyła złoty krążek tydzień temu oraz ubiegłoroczna triumfatorka Camille Balanche (Dorval AM Commencal). Obydwie panie uzbierały po 560pkt. Czołową piątkę z różnicą nie przekraczającą 150pkt z kolei uzupełniają Valentina Höll (RockShox Trek Race Team), Tahnee Seagrave (Canyon Collective FMD) oraz Mistrzyni Europy DH Monika Hrastnik (Dorval AM Commencal).

Marine Cabirou, Puchar Świata DH 2019 Lenzerheide / zdjęcie: Bartek Woliński

Rywalizacja wśród pań jest bardzo ekscytująca w tym sezonie. W końcu mamy sporo zawodniczek, które mogą wygrać zawody Pucharu Świata DH i przez to klasyfikacja generalna po trzech rundach jest tak skompresowana. Tu po prostu nie ma już miejsca na pomyłkę. Czuję się bardzo pewnie przed zawodami w Lenzerheide, bo zawsze szło mi tu dobrze, a dodatkowo będę miała wsparcie mojej lokalnej publiczności. Tutejsze wyścigi zawsze były szalone i nie mogę doczekać się dopingu fanów, więc z całą pewnością dam z siebie wszystko.

– Camille Balanche (Dorval AM Commencal)
Camille Balanche, Mistrzostwa Świata DH 2021 Val di Sole / zdjęcie: Bartek Woliński

Harmonogram imprezy

 • 3 wrzesień, piątek
  • 8.30-11.45 treningi
  • 12.15 kwalifikacje juniorek
  • 12.30 kwalifikacje juniorów
  • 13.30 kwalifikacje elity kobiet
  • 14.00 kwalifikacje elity mężczyzn
 • 4 wrzesień, sobota
  • 8.15-9.15 treningi
  • 9.45 finały juniorów
  • 10.30 finały juniorek
  • 10.50-12.05 treningi
  • 12.30 finały elity kobiet
  • 13.30 finały elity mężczyzn

Transmisję na żywo tradycyjnie przeprowadzi Red Bull TV. Start transmisji z finałów elity kobiet o 12.30, a elity mężczyzn o 13.45.

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com