Najważniejsza zjazdowa seria na świecie wraca i już w ten weekend we francuskim Lourdes rozpocznie się tegoroczny sezon Pucharu Świata DH. Wszystkie zespoły są już na miejscu, a jutro ruszą pierwsze treningi. Aby jeszcze bardziej podgrzać atmosferę przed niedzielnym wyścigiem przypomnijmy sobie co się działo w ubiegłym sezonie.

Troy Brosnan / zdjęcie: Bartek Woliński @Red Bull

Puchar Świata DH 2021

1 runda – Leogang

Pierwotnie pierwsza runda miała odbyć się w słoweńskim Mariborze, a Leogang miał być dopiero rundą numer trzy. Jednak światowa pandemia koronawirusa oraz krajowe obostrzenia sprawiły, że Maribor został przełożony na późniejszy termin, a druga runda w szkockim Fort William została odwołana. Tym samym inauguracja sezonu odbyła się dopiero w czerwcu w Austrii.

Myriam Nicole / zdjęcie: Bartek Woliński @Red Bull

Pogoda podobnie jak podczas wcześniejszych Mistrzostw Świata DH 2020 nie rozpieszczała zawodników i dość mocno popadało. Na szczęście w trakcie finałów większość trasy zdążyła wyschnąć i mogliśmy emocjonować się wyścigiem. Wśród panów rewelacyjny przejazd zaliczył Troy Brosnan, który wygrał zawody głównie dzięki świetnej postawie na najtrudniejszej i najbardziej stromej oraz śliskiej części trasy. Drugie miejsce zajął Thibaut Daprela, a trzeci był Amaury Pierron.

Laurie Greenland / zdjęcie: Bartek Woliński @Red Bull

Wśród pań wszystkie oczy zwrócone były na zwyciężczynię kwalifikacji, Valentinę Höll. Jednak młoda Austriaczka miała ogromnego pecha i upadek na przedostatnim zakręcie sprawił, że musiała pożegnać się ze zwycięstwem, które przypadło Camille Balanche. Zresztą sporo pań zaliczyło upadki na trasie, a podium uzupełniła Monika Hrastnik.

2 runda – Les Gets

Kilka tygodni później odbyła się druga runda, której areną była trasa w Les Gets. Francuzi przygotowali trasę w mocno starym stylu, a padający deszcz zamienił świeże trawiaste odcinki w istne lodowisko. Bardzo mocno odczuły to panie: Nina Hoffmann złamała obojczyk jeszcze podczas treningów, a chwilę po niej z rywalizacji po upadku musiała wycofać się Marine Cabirou. Na glebie znalazła się także Tahnee Seagrave, ale poobijane treningi wyszły jej tylko na dobre, ponieważ wygrała całe zawody. Drugie miejsce zajęła Myriam Nicole, a trzecia była Camille Balanche.

W trakcie rywalizacji panów pogoda przeszła istne załamanie i mocno przetasowała karty. Drugi na mecie Max Hartenstern zaliczył najlepszy występ w historii swoich startów w Pucharze Świata DH, a zawody wygrał Thibaut Daprela, który… w Leogangu złamał szczękę i wybił kilka zębów. O skali trudności trasy niech świadczy fakt, że z czołowej 15-ki kwalifikacji pozycję utrzymał (i wręcz polepszył) tylko Greg Minnaar, który ostatecznie był siódmy. Podium uzupełnił Baptiste Pierron.

3 runda – Maribor

Przełożenie zawodów w Mariborze wyszło w sumie wszystkim na dobre, ponieważ było to kilka tygodni napakowanych zjazdowymi emocjami. Trzecią rundę Pucharu Świata DH poprzedziły Mistrzostwa Europy DH oraz trzecia runda iXS Pucharu Europy DH. W przeciwieństwie do poprzednich rund pogoda dopisała, a trasa była wyschnięta na wiór.

Myriam Nicole / zdjęcie: Bartek Woliński

Wśród pań najszybsza była Myriam Nicole, a drugie miejsce zajęła Eleonora Farina, dla której był to najlepszy rezultat w karierze. Podium uzupełniła Camille Balanche, która pomimo ogromnych problemów z trasą i tak uplasowała się na dobrej pozycji. Presji ponownie w sezonie nie wytrzymała Valentina Höll, której pech towarzyszył od samego początku sezonu.

Loris Vergier / zdjęcie: Bartek Woliński

Rywalizację panów można określić jako bardzo zaciętą i niespodziewaną. Kolejni zawodnicy mijający metę wyprzedzali swoich rywali o mrugnięcie okiem, ale ostatecznie swoje trzecie zwycięstwo w karierze zgarnął Loris Vergier, który w pokonanym polu zostawił Thibauta Daprelę i Lauriego Greenlanda.

YouTube player

Mistrzostwa Świata DH – Val di Sole

W połowie sezonu odbyły się Mistrzostwa Świata DH, a miejscem rywalizacji było włoskie Val di Sole. Rywalizacja pań przebiegała podobnie jak w trakcie sezonu, czyli kwalifikacje padły łupem Valentiny Höll, ale w głównym wyścigu ponownie zaliczyła upadek i musiała pożegnać się z dobrym wynikiem. Upadek bolesny o tyle, że przed kraksą miała aż 8-sekundowe prowadzenie!

Podium elity kobiet: 2. Marine Cabirou, 1. Myriam Nicole, 3. Camille Balanche / zdjęcie: Bartek Woliński

Na trudnej i stromej trasie w Val di Sole najszybsza okazała się Francuzka Myriam Nicole, która pokonała swoją rodaczkę Marine Cabirou i Słowenkę Monikę Hrastnik. Z kolei wśród panów na najwyższym stopniu podium stanął reprezentant RPA i absolutna legenda DH, Greg Minnaar. W wieku prawie 40 lat pokazał, że wciąż muszą się z nim liczyć i zdobył swój czwarty tytuł Mistrza Świata DH w karierze.

Podium elity mężczyzn: 2. Benoit Coulanges, 1. Greg Minnaar, 3. Troy Brosnan / zdjęcie: Bartek Woliński

Srebro przypadło Francuzowi Benoitowi Coulangesowi, a brąz zdobył Australijczyk Troy Brosnan.

YouTube player

4 runda – Lenzerheide

Zaledwie tydzień po Mistrzostwach Świata DH odbyła się czwarta runda Pucharu Świata DH, która miała miejsce w szwajcarskim Lenzerheide. Pogoda ponownie dopisała i mogliśmy się cieszyć ściganiem na najwyższym światowym poziomie.

Camille Balanche / zdjęcie: Bartek Woliński

W rywalizacji pań prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie i kolejne zawodniczki uzyskiwały coraz lepsze czasy. Świetny przejazd w końcu zaliczyła Valentina Höll, ale wystarczyło to zaledwie na trzecie miejsce. Szybsza od niej była Tahnee Seagrave, a ją z kolei pokonała świeżo upieczona Mistrzyni Świata DH, Myriam Nicole.

Tahnee Seagrave / zdjęcie: Bartek Woliński

Panowie przez długi czas mieli problem by pobić najlepszy czas z kwalifikacji i ta sztuka udała się dopiero ósmemu Lauriemu Greenlandowi. Jak się później okazało, taki wynik wystarczył jednak zaledwie na piąte miejsce na koniec wyścigu. Najszybszy tego dnia był Loris Vergier, drugie miejsce zajął Loic Bruni, a trzecie Thibaut Daprela.

YouTube player

5 runda – Snowshoe

Koniec sezonu przypadł na amerykańskie Snowshoe, gdzie rozegrana została podwójna runda. Takie zagranie organizatorów sprawiło, że na sam koniec mieliśmy naprawdę dużo emocji, a walka o końcowy triumf toczyła się do ostatniego przejazdu. Pierwsze starcie padło łupem Valentiny Höll, która tym samym osłodziła sobie pecha z początku sezonu i zgarnęła pierwsze zwycięstwo w elicie kobiet, oraz Reece’a Wilsona, dla którego był to pierwszy triumf w karierze. Podium wśród pań uzupełniły Camille Balanche i Marine Cabirou, a u panów Loic Bruni i Loris Vergier.

Zresztą wyniki tej rundy, głównie wśród panów, sprawiły że rywalizacja o końcowy triumf rozpoczęła się na nowo i kilku zawodników mogło zgarnąć Puchar Świata DH a.d. 2021.

YouTube player

6 runda – Snowshoe

Drugie starcie również padło łupem Valentiny Höll, która w końcu przełamała swoją niemoc i podczas weekendu w Snowshoe osłodziła sobie cały sezon, a dzięki zdobytym punktom wygrała całą klasyfikację generalną. W samym wyścigu nie brakowało emocji, choć nie były one zawsze pozytywne. Z powodu ogromnej kraksy Jessici Blewitt swoje przejazdy musiały powtórzyć Nina Hoffmann i Mille Johnset, a rywalizacja została przerwana na chwilę. Wcześniej z powodu kraks ze startu musiały wycofać się Veronika Widmann czy Monika Hrastnik. Ostatecznie podium w wyścigu uzupełniły Marine Cabirou i Camille Balanche.

Vali Höll / zdjęcie: Bartek Woliński

Wyścig panów stał pod znakiem zakończenia wyścigowej kariery przez Micka Hannaha, dla którego było to pożegnanie w jego stylu – z firmowym no handerem na ostatniej hopie.

Mick Hannah / zdjęcie: Bartek Woliński

Do rywalizacji nie mógł przystąpić lider klasyfikacji generalnej Amaury Pierron, który na ostatnim treningu upadł, kończąc zawody w szpitalu. Niespodziewanie prowadzenie objął Angel Suarez Alonso, który ostatecznie zakończył zmagania na trzeciej lokacie i był to jego najlepszy wynik w karierze. Jego czas przebił Troy Brosnan, a na starcie był już tylko Loic Bruni, który nie tylko walczył o zwycięstwo w wyścigu, ale i w całym sezonie. Loic pojechał jak na kilkukrotnego Mistrza Świata DH przystało, pewnie i szybko, dzięki czemu zgarnął zwycięstwo oraz Puchar Świata DH.

YouTube player

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com