Po raz kolejny w tym sezonie musimy cały nasz rowerowy gear wrzucić do pralki, ponieważ ostatnia edycja #LSD2023 odbyła się w cieniu intensywnych opadów i dość niskiej temperatury. O ile aura nam nie sprzyjała, tak każdy uczestnik był pozytywnie nastawiony do tej formy ścigania. Jeśli gdzieś ma pojawić się błoto to niech będzie ono na górze Żar (oby nie na Palenicy w Szczawnicy ugh…). Wygląda na to, że Air DH na dobre wpisało się w kalendarz polskiego downhillu i przyciąga uwagę coraz to szerszej publiczności.

Zdjęcie: Dominik Baran

Jednak zacznijmy od początku – nastała sobota, punktualnie o 9:00 wystartowaliśmy z biurem zawodów, gdzie każdy z zawodników po zapisaniu został uzbrojony w zastrzyk energii od Monster Energy, aby mógł dzielnie walczyć z ulewnym deszczem i osiadającymi chmurami, które w niektórych miejscach wyjątkowo „umilały” jazdę riderom. W trakcie sobotniego treningu popołudniem zorganizowane zostały konkurencje dodatkowe.

Zdjęcie: Dominik Baran

Pomimo niesprzyjających okoliczności przyrody frekwencja była bardzo dobra. Na pierwszy rzut odpaliliśmy pociągi z kumplami, a czwilę po tym long jump contest w którym Sebastian Podgórski [Gravity Revolt] i Kacper Sidło [HIGH FIVE CREW] poszybowali na odległość 15 metrów. Bezzwłocznie po zakończeniu misji dalekolotnej przeskoczyliśmy do bardziej stylowych i chyba najbardziej pożądanej umiejętności każdego ridera, czyli Best Whip oraz Best Trick! Najlepsze gięcie zaprezentował Kacper Sidło [HIGH FIVE CREW], a najbardziej stylowymi trikami sypał Sebastian Podgórski [Gravity Revolt]. W ten piękny i wyjątkowo gorący sposób zamknęliśmy sobotni dzień. Każdy z nas potrzebował odpoczynku, aby nazajutrz móc wrócić do ścigania w niedzielnym Race Day.

Zdjęcie: Dominik Baran

Niedziela, można by zanucić …ta ostatnia… ponieważ to finałowa edycja #LSD2023, która z przytupem zamykała ten wspaniały sezon ścigania. Rankiem w biurze zawodów pojawiło się jeszcze kilkunastu dodatkowych śmiałków, którzy rzutem na taśmę zdecydowali się podnieść rękawicę i przystąpić do ścigania w warunkach dla koneserów. Deszcz nie zamierzał odpuszczać i przez cały czas mniej lub bardziej przypominał o swojej obecności.

Zdjęcie: Dominik Baran

Dodatkowym smaczkiem ostatniej edycji LSD był fakt, iż w większości kategorii klasyfikację generalną miał rozstrzygnąć właśnie ten, ostatni wyścig. Mimo pogody każdy zawodnik dołożył do pieca bez względu na okoliczności. Takie ściganie lubimy najbardziej! Najszybszym zawodnikiem tego dnia okazał się Michał Topór [NS Bikes Trezado] z czasem 2:34.70 niemniej jednak różnice między zawodnikami były bardzo małe, co wybitnie wskazuje na ogromne zaangażowanie każdego z riderów. Emocje na ostatniej rundzie sięgnęły zenitu, a walka toczyła się wręcz do ostatnich centymetrów trasy, mimo niskiej temperatury było naprawdę gorąco – musicie uwierzyć na słowo!

Wyniki Local Series of Downhill 2023 #4

Kids

 1. Kozieł Aleksander [HIGH FIVE CREW] 2:51.24
 2. Juroszek Mikołaj 2:57.01
 3. Chrapla Wojciech 3:00.28
Podium kat. Kids / zdjęcie: Dominik Baran

Kobiety

 1. Nowak Monika 2:49.22
 2. Powroźnik Klaudia [Force Team Enduro Bielsko] 3:14.77
 3. Zakrzewska Aleksandra [Kazoora Bike] 3:19.52
Podium kat. Kobiety / zdjęcie: Dominik Baran

Hardtail

 1. Mrożek Maciej 2:47.40
 2. Matuszny Marcin [HIGH FIVE CREW] 2:53.52
 3. Kaliciński Jakub [SLOW MOTION OPOLE] 2:57.27
Podium kat. Hardtail / zdjęcie: Dominik Baran

Masters

 1. Krajcarz Łukasz [HIGH FIVE CREW] 2:38.82
 2. Biela Dariusz [V-MAX MOTO] 2:40.63
 3. Rychter Artur 2:42.70
Podium kat. Full / zdjęcie: Dominik Baran

Junior

 1. Krawczyk Mateusz 2:35.59
 2. Sidło Kacper [HIGH FIVE CREW] 2:36.28
 3. Błażowski Tomasz [Trek Bielsko Racing] 2:39.98
Podium kat. Junior / zdjęcie: Dominik Baran

Full

 1. Topór Michał [NS Bikes Trezado] 2:34.70
 2. Olszewski Artur 2:35.88
 3. Podgórski Sebastian [Gravity Revolt] 2:36.39
Podium kat. Full / zdjęcie: Dominik Baran

Ostatnia edycja Local Series of Downhill była swoistym last dance w sezonie 2023, to tu każdy wykręcił swój najlepszy taniec i wspiął się na wyżyny swojego stylu i umiejętności. Tymczasem National Downhill League w roku 2023 zapisało się w kartach historii polskiej jazdy grawitacyjnej. Ten cykl to przede wszystkim ludzie, którzy uczestniczą w rywalizacji na najwyższym poziomie, najlepszych polskich miejscówkach oraz największym w Polsce cyklu zawodów downhillowych. Finalną i kompletną klasyfikację generalną National Downhill League znajdziecie w tym miejscu.

Na koniec mała fotogaleria od Bebok Foto:

Tekst: Michał Ligocki

O zawodach Local Series of Downhill

LSD – Local Series of Downhill to cykl zawodów w zjeździe MTB mający na celu rozwój sportu wśród amatorów. Są to imprezy dające możliwość rywalizacji, aktywnego spędzania czasu wśród znajomych oraz spektakularnego widowiska dla kibiców. Trasy na wyścigi są wybierane spośród lokalnych miejscówek oraz znanych polskich bike parków, których poziom jest stosunkowo łatwy i przejezdny nawet dla początkujących, ale także dający satysfakcję z jazdy tym bardziej zaawansowanym rowerzystom. Każda odsłona zawodów jest ukierunkowana na luźne ściganki spędzone w pozytywnym klimacie tworzonym przez środowisko rowerzystów jak i ich znajomych.

Media:
facebook, instagram
Klasyfikacja generalna oraz wyniki:
43ride.com/wyniki-zawodow