Tegoroczny sezon zjazdowy nieubłaganie zbliża się do końca i do rozegrania została już tylko jedna runda, która odbędzie się już w najbliższy weekend w kanadyjskim Mont-Sainte-Anne. Tymczasem w miniony weekend zawodnicy ścigali się w amerykańskim Snowshoe i po raz kolejny byliśmy świadkami bardzo zaciętej rywalizacji.

Oisin O’Callaghan / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Juniorzy i juniorki

Tradycyjnie ściganie rozpoczęło się od zmagań juniorek, wśród których najszybsza okazała się Erice van Leuven (Commencal Les Orres). Nowozelandka ma jeszcze tylko matematyczne szanse na triumf w klasyfikacji generalnej, gdzie wydaje się, że prowadzenia nie odda trzecia w Snowshoe, Valentina Roa Sanchez (Transition Factory Racing). Drugie miejsce w zawodach zajęła jej koleżanka z zespołu, Taylor Ostgaard. Z kolei w klasyfikacji generalnej po piętach depcze jej Lisa Bouladou, która już trzecią rundę z rzędu zajmuje 4 miejsce.

W rywalizacji juniorów serię zwycięstw do czterech rozszerzył dominator tegorocznego sezonu, Ryan Pinkerton (GT-Continental Factory Racing). Ryan miał już przed tym wyścigiem zapewniony triumf w klasyfikacji generalnej, ale nie znaczyło to, że odpuści swoim rywalom. Drugie miejsce zajął Evan Medcalf (Evolve Racing), a trzeci był Mylann Falquet (Pinkbike Racing).

YouTube player

Wyniki juniorów i juniorek (top3):

 1. Ryan Pinkerton (GT-Continental Factory Racing) 3:16.424 // Erice van Leuven (Commencal Les Orres) 4:02.208
 2. Evan Medcalf (Evolve Racing) +0.327 // Taylor Ostgaard (Transition Factory Racing) +5.946
 3. Mylann Falquet (Pinkbike Racing) +1.964 // Valentina Roa Sanchez (Transition Factory Racing) +7.255

Klasyfikacja generalna (top3):

 1. Ryan Pinkerton (GT-Continental Factory Racing) 343pkt // Valentina Roa Sanchez (Transition Factory Racing) 330pkt
 2. Bodhi Kuhn (Trek Factory Racing Gravity) 213pkt // Lisa Bouladou 315pkt
 3. Leo Abella (Commencal Les Orres) 192pkt // Erice van Leuven (Commencal Les Orres) 280pkt

Elita kobiet

W rywalizacji elity kobiet wiele się działo już w półfinale, gdzie najszybsza okazała się Valentina Höll (RockShox Trek Race Team). Warto zaznaczyć, że Austriaczka wygrała przejazd półfinałowy pomimo zaliczenia upadku na trasie. Mniej szczęścia miała Nina Hoffmann (Santa Cruz Syndicate), która po spotkaniu z drzewem do finału przystępowała z szóstej lokaty.

Nina Hoffmann / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Przejazdy finałowe rozpoczęła Veronika Widmann (Continental Nukeproof Factory), która poprawiła swój czas z półfinału aż o 5 sekund. Nie nacieszyła się jednak prowadzeniem zbyt długo ponieważ jej czas poprawiła Monika Hrastnik (Dorval AM Commencal), a ją z kolei wyprzedziła znana ze startów w Pucharze Świata Enduro Gloria Scarsi.

Tahnee Seagrave / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Kolejna zmiana prowadzenia nastąpiła dopiero po przejeździe Niny Hoffmann (Santa Cruz Syndicate), która bardzo chciała się odegrać za nieudany półfinał i objęła prowadzenie z aż 6-sekundową przewagą. Tahnee Seagrave (Canyon CCLTV FMD) zaliczyła solidny przejazd, ale tego dnia wystarczyło to tylko na 4 lokatę.

Marine Cabirou / zdjęcie: Sebastian Schieck, Monster Energy

Następnie na trasie pojawiła się Marine Cabirou (Scott Downhill Factory), która na dobre wróciła do najwyższej formy. Rewelacyjny przejazd dał jej prowadzenie z przewagą 0.344s, a na trasie była już tylko Valentina Höll. Austriaczka pojechała dobrze, ale wystarczyło to tylko na trzecie miejsce.

Valentina Höll / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Jednak trzecie miejsce było wystarczające, aby Valentina Höll zapewniła sobie triumf w klasyfikacji generalnej na jedną rundę przed końcem. Z kolei o drugie miejsce na koniec sezonu powalczą jeszcze Nina Hoffmann i Marine Cabirou.

Marine Cabirou / zdjęcie: Sebastian Schieck, Monster Energy

Wyniki elity kobiet (top5):

 1. Marine Cabirou (Scott Downhill Factory) 3:41.042
 2. Nina Hoffmann (Santa Cruz Syndicate) +0.344
 3. Valentina Höll (RockShox Trek Race Team) +0.660
 4. Tahnee Seagrave (Canyon CCLTV FMD) +2.856
 5. Gloria Scarsi +6.613
Podium elity kobiet / zdjęcie: Sebastian Schieck, Monster Energy

Klasyfikacja generalna (top5):

 1. Valentina Höll (RockShox Trek Race Team) 2172pkt
 2. Nina Hoffmann (Santa Cruz Syndicate) 1703pkt
 3. Marine Cabirou (Scott Downhill Factory) 1674pkt
 4. Monika Hrastnik (Dorval AM Commencal) 1126pkt
 5. Camille Balanche (Dorval AM Commencal) 1020pkt
YouTube player

Elita mężczyzn

Wyniki elity mężczyzn po raz kolejny pokazały, że w tym sezonie może wydarzyć się wszystko. Na starcie nie zobaczyliśmy zwycięzcy poprzedniej rundy w Les Gets, Benoita Coulanges’a (Dorval AM Commencal), który uszkodził kość łódeczkowatą i musiał wycofać się z rywalizacji jeszcze przed półfinałem.

Loic Bruni / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Przejazdy finałowe rozpoczął Phil Atwill (Propain Positive), który po chwili musiał uznać wyższość Grega Minnaara (Santa Cruz Syndicate). Ten z kolei został zepchnięty z prowadzenia przez Dylana Levesque’a (Scott Downhill Factory). Również i on nie cieszył się długo prowadzeniem, a kolejnym zawodnikiem na fotelu lidera był Jordan Williams (Specialized Gravity).

Jordan Williams / zdjęcie: Sebastian Schieck, Monster Energy

W międzyczasie upadki zaliczyli Laurie Greenland (Santa Cruz Syndicate), Luca Shaw (Canyon CCLTV Factory Team) czy Adrien Dailly (Lapierre Zipp Collective), a kapcia złapał Richie Rude (Yeti/Fox Factory Race Team). Z kapciem na metę wpadł również Jackson Goldstone (Santa Cruz Syndicate).

Czasu Williamsa nie udało się pobić Finnowi Iles’owi (Specialized Gravity), a bardzo blisko był Andreas Kolb (Continental Atherton). Sztuka ta udała się dopiero Bernardowi Kerrowi (Pivot Factory Racing), a do końca zmagań było już tylko pięciu zawodników.

Dakotah Norton / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Dakotah Norton (Intense Factory Racing) pokazał, że jest bardzo mocny w końcówce sezonu i pewnie objął prowadzenie, ale chwilę później jego czas przebił Ronan Dunne (Continental Nukeproof Factory). W międzyczasie Loris Vergier (Trek Factory Racing Gravity) rozdzielił w klasyfikacji Nortona i Kerra.

Loris Vergier / zdjęcie: Sebastian Schieck, Monster Energy

Przejazd życia zaliczył natomiast Oisin O’Callaghan (YT MOB), który objął prowadzenie, a ostatecznie zwyciężył w całych zawodach. Stało się to jasne tuż po tym jak ostatni na trasie zawodnik, Loic Bruni (Specialized Gravity), zaliczył spektakularną glebę na kamieniach. Tym samym dwóch Irlandczyków (O’Callaghan i Dunne) okazało się najszybszych w Snowshoe!

Ronan Dunne / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu wciąż utrzymuje się Loic Bruni, jednak tuż za nim znajdują się Loris Vergier, Jackson Goldstone i Finn Iles.

Wyniki elity mężczyzn (top5):

 1. Oisin O’Callaghan (YT MOB) 3:07.624
 2. Ronan Dunne (Continental Nukeproof Factory) +0.496
 3. Dakotah Norton (Intense Factory Racing) +1.363
 4. Loris Vergier (Trek Factory Racing Gravity) +1.761
 5. Bernard Kerr (Pivot Factory Racing) +1.798
Podium elity mężczyzn / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Klasyfikacja generalna (top5):

 1. Loic Bruni (Specialized Gravity) 1518pkt
 2. Loris Vergier (Trek Factory Racing Gravity) 1458pkt
 3. Jackson Goldstone (Santa Cruz Syndicate) 1366pkt
 4. Finn Iles (Specialized Gravity) 1320pkt
 5. Andreas Kolb (Continental Atherton) 1262pkt
YouTube player

Co działo się w Pucharze Świata DH do tej pory?

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube