Tegoroczne zawody czwartej rundy Pucharu Świata DH nie miały szczęścia do pogody. Porywisty, momentami wręcz huraganowy wiatr, ulewne deszcze oraz bardzo szybka i trudna trasa, z tym wszystkim musieli mierzyć się zawodnicy podczas zmagań w Vallnord w Andorze.

Bernard Kerr / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Puchar Świata DH 2023 #4

Czwarta runda została rozegrana na nowej trasie w Vallnord w Andorze i był to dopiero drugi raz, gdy zawodnicy mogli się ścigać na tej konkretnej trasie. Przed zawodami było pełno obaw o to czy tegoroczna trasa będzie bezpieczna, ponieważ w ubiegłym roku organizatorzy, delikatnie mówiąc, nie popisali się. Jednak tym razem wyeliminowane zostały kontrowersyjne sekcje i zawodnicy pojechali nowym śladem. Żeby nie było jednak zbyt kolorowo, swoje trzy grosze postanowiła dołożyć pogoda…

O ile rywalizacja juniorów jeszcze miała względnego farta, choć mocny wiatr dawał już o sobie znać, to przejazdy elity były prawdziwą katastrofą. Do tego stopnia, że wpierw w ogóle odwołano przejazdy półfinałowe, a finał zdecydowano się przełożyć na wczesny ranek. Ostatecznie zmieniony harmonogram również nie doszedł do skutku, ale zawodnicy po kilku godzinach oczekiwania mogli ruszyć na trasę przy padającym deszczu.

Juniorki i juniorzy

W kwalifikacjach na 9 miejscu uplasowała się Amelia Dudek (HR Racing), która dobrze czuła się na trasie i zdecydowanie w finałach miała ochotę powalczyć o więcej. Niestety w przejeździe finałowym Amelia zaliczyła bardzo bolesny upadek na road gapie, który spowodowany był bocznym wiatrem. Na szczęście zakończyło się na potłuczeniach, ale przejazdu finałowego nie ukończyła i dokończenie tegorocznego sezonu Pucharu Świata DH również stanęło pod znakiem zapytania.

Wśród juniorek najszybsza była świeżo upieczona Mistrzyni Świata DH, Erice van Leuven (Commencal Les Orres), która z aż 5-sekundową przewagą wyprzedziła Valentinę Roę Sanchez (Transition Factory Racing). Podium uzupełniła Lisa Bouladou ze stratą ponad 13 sekund.

W rywalizacji juniorów na kwalifikacjach swój udział zakończyli nasi rodacy z ekipy BSR DH Team. Mikołaj Śliwka zajął 43 miejsce, a Jan Pająk był 57.

W przejazdach finałowych najszybszy okazał się natomiast Ryan Pinkerton (GT-Continental Factory Racing), który po bardzo zaciętej walce pokonał o zaledwie sekundę Christiana Hausera (Union – Forged by Steel City Media) i kolejne 0.3s Nathana Pontvianne’a (Pinkbike Racing).

YouTube player

Wyniki juniorów i juniorek (top3):

 1. Ryan Pinkerton (GT-Continental Factory Racing) 2:49.099 // Erice van Leuven (Commencal Les Orres) 3:21.045
 2. Christian Hauser (Union – Forged by Steel City Media) +1.028 // Valentina Roa Sanchez (Transition Factory Racing) +5.382
 3. Nathan Pontvianne (Pinkbike Racing) +1.309 // Lisa Bouladou +13.250

Elita kobiet

Najważniejszym wydarzeniem podczas przejazdów pań była ogromna kraksa jeszcze w kwalifikacjach Camille Balanche (Dorval AM Commencal). Podobnie jak nasza Amelia, również Camille dostała boczny podmuch na road gapie i ostatecznie obie panie skończyły na sąsiednich łóżkach w miejscowym szpitalu. Ostatecznie na przejazdy finałowe organizatorzy zdecydowali się zamknąć tą przeszkodę, co chyba było jedynym słusznym posunięciem.

Rywalizacja finałowa przyniosła sporo emocji, a prowadzenie obejmowały kolejne zawodniczki. Prowadzenie na dłużej udało się dopiero utrzymać Tahnee Seagrave (Canyon CLLCTV FMD), która z fotela liderki zepchnęła nową Mistrzynię Europy DH, Elonorę Farinę (MS Mondraker Team).

Tahnee Seagrave / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Następnie wolniejsze od Seagrave okazały się Marine Cabirou (Scott Downhill Factory) oraz Mille Johnset (Canyon CLLCTV Factory Team), ale wtedy na trasie zostały już tylko dwie zawodniczki – Nina Hoffmann (Santa Cruz Syndicate) oraz Valentina Höll (RockShox Trek Race Team).

Nina Hoffmann / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Nina pojechała rewelacyjnie i przy lekkim deszczu wykręciła czas aż o cztery sekundy lepszy od znajdującej się na prowadzeniu Tahnee Seagrave. Z kolei Valentina od samego początku trasy była wolniejsza, choć w środkowej sekcji odrobiła trochę straty. Finalnie okazało się, że na metę przyjechała prawie o trzy sekundy wolniej i tym samym zakończyła się jej zwycięska seria na rzecz Niny Hoffmann.

Valentina Höll / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Wyniki elity kobiet (top5):

 1. Nina Hoffmann (Santa Cruz Syndicate) 3:09.755
 2. Valentina Höll (RockShox Trek Race Team) +2.836
 3. Tahnee Seagrave (Canyon CLLCTV FMD) +4.192
 4. Marine Cabirou (Scott Downhill Factory) +4.641
 5. Elonora Farina (MS Mondraker Team) +5.825
Podium kat. Elita kobiet / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Na półmetku sezonu sytuacja w klasyfikacji generalnej uległa zmianie i prowadzenie objęła Valentina Höll. Jej przewaga nad resztą stawki (pomijając Camille Balanche, która może już w tym sezonie nie wystartować) jest na tyle duża, że bez większych problemów powinna zgarnąć zwycięstwo w tegorocznym Pucharze Świata DH.

Klasyfikacja generalna (top5):

 1. Valentina Höll (RockShox Trek Race Team) 1242pkt
 2. Camille Balanche (Dorval AM Commencal) 1020pkt
 3. Nina Hoffmann (Santa Cruz Syndicate) 868pkt
 4. Marine Cabirou (Scott Downhill Factory) 713pkt
 5. Rachel Atherton (Continental Atherton) 616pkt
YouTube player

Elita mężczyzn

Rywalizacja panów odbywała się już w bardzo niekorzystnych warunkach, przy mocnym wietrze i padającym deszczu. Prowadzenie zmieniało się od początku mniej więcej co dziesięciu zawodników, ale warto zwrócić uwagę na przejazd Antoine’a Vidala (Commencal Les Orres), który wykręcił taki czas w ostatnim sektorze, że z czołówki wyścigu tylko jedna osoba była szybsza.

Antoine Vidal / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Bardzo blisko zepchnięcia z prowadzenia Vidala był Bernard Kerr (Pivot Factory Racing), ale ostatecznie na mecie był wolniejszy o zaledwie 0.031s! Sztuka ta udała się dopiero najlepszemu zawodnikowi w historii, czyli Gregowi Minnarowi (Santa Cruz Syndicate), który był szybszy aż o 2.4s.

Greg Minnaar / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Jednak i Greg nie nacieszył się długo z prowadzenia, ponieważ tuż po nim jechał Thibaut Daprela (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction) i to on po rewelacyjnym przejeździe objął prowadzenie z przewagą zaledwie 0.1s! Na starcie zostało już wtedy tylko 10 zawodników, a warunki na trasie pogarszały się bardzo mocno.

Finn Iles / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Andreas Kolb (Continental Atherton) zaliczył upadek, a Benoit Coulanges () przytulił się do drzewa, które totalnie wybiło go z rytmu. Jackson Goldstone (Santa Cruz Syndicate) kończył przejazd z przebitą oponą, a pozostali zawodnicy z powodu pogody nie byli nawet w stanie nawiązać równorzędnej rywalizacji. Tym samym Thibaut Daprela mógł cieszyć się z pierwszego zwycięstwa w sezonie!

Wyniki elity mężczyzn (top5):

 1. Thibaut Daprela (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction) 2:46.455
 2. Greg Minnar (Santa Cruz Syndicate) +0.121
 3. Finn Iles (Specialized Gravity) +2.316
 4. Antoine Vidal (Commencal Les Orres) +2.559
 5. Bernard Kerr (Pivot Factory Racing) +2.590
Greg Minnaar / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

W klasyfikacji generalnej na prowadzenie wysunął się Finn Iles (Specialized Gravity), który dzięki równej jeździe konsekwentnie zbiera punkty. Jednak przewaga nad grupą pościgową nie jest duża i patrząc na tegoroczne wyniki, z całą pewnością nie zabraknie emocji do samego końca.

Klasyfikacja generalna (top5):

 1. Finn Iles (Specialized Gravity) 969pkt
 2. Jackson Goldstone (Santa Cruz Syndicate) 816pkt
 3. Thibaut Daprela (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction) 807pkt
 4. Loris Vergier (Trek Factory Racing Gravity) 782pkt
 5. Loic Bruni (Specialized Gravity) 768pkt
YouTube player

Zjazdowe emocje powrócą już za kilka dni. W dniach 1-3 września odbędzie się piąta runda, która będzie miała miejsce w znajdującym się po sąsiedzku Loudenvielle (Francja).

Co działo się w Pucharze Świata DH do tej pory?

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube