Podwójna runda Pucharu Świata MTB we francuskim Loudenvielle dobiegła końca. Po raz kolejny pogoda dołożyła swoje trzy grosze do rywalizacji i mocno zamieszała w harmonogramie do tego stopnia, że zawody enduro odbyły się dzień wcześniej, a finałowa rywalizacja kategorii juniorskich w zjeździe została w ogóle odwołana.

Valentina Höll / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Juniorzy i juniorki

W związku z załamaniem pogody w nocy z piątku na sobotę, przejazdy finałowe w kategoriach juniorskich zostały odwołane. Była to decyzja delikatnie mówiąc dość kontrowersyjna, ponieważ w historii było wiele wyścigów, które odbywały się w fatalnej pogodzie, ale biorąc pod uwagę specyfikę trasy w Loudenvielle, decyzja ta mogła zostać podyktowana względami bezpieczeństwa.

Tym samym jako wyniki ostateczne przyjęto rezultaty z kwalifikacji. W juniorkach triumfowała Sacha Earnest (Kiwi DH) przed Erice van Leuven (Commencal Les Orres) i Valentina Roa Sanchez (Transition Factory Racing). Z kolei najszybszym juniorem został Ryan Pinkerton (GT-Continental Factory Racing), który w pokonanym polu zostawił Nathana Pontvianne’a (Pinkbike Racing) i Christiana Hausera (Union – Forged by Steel City Media). 52 miejsce zajął Jan Pająk (BSR DH Team), a Mikołaj Śliwka był 80.

YouTube player

W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu znajduje się Lisa Bouladou, która uzbierała 235pkt, a tuż za nią znajdują się Valentina Roa Sanchez (225pkt) i Erice van Leuven (220pkt). Z kolei wśród juniorów prowadzi Ryan Pinkerton z 223pkt. Drugi jest Bodhi Kuhn (Trek Factory Racing Gravity) z 195pkt, a trzeci Christian Hauser z 171pkt.

Wyniki juniorów i juniorek (top3):

 1. Ryan Pinkerton (GT-Continental Factory Racing) 3:35.582 // Sacha Earnest (Kiwi DH) 4:11.539
 2. Nathan Pontvianne (Pinkbike Racing) +1.493 // Erice van Leuven (Commencal Les Orres) +3.710
 3. Christian Hauser (Union – Forged by Steel City Media) +1.528 // Valentina Roa Sanchez (Transition Factory Racing) +9.588

Elita kobiet

Przejazdy finałowe rozpoczęła Gracey Hemstreet (Norco Factory Team), która obroniła się przed atakami Mille Johnset (Canyon CCLTV Factory Team), ale uległa Lisie Baumann (Commencal Les Orres) aż o 9.9s! Następnie na trasie pojawiła się Jenna Hastings (Pivot Factory Racing), która jednak popełniła sporo błędów i ostatecznie na metę dojechała na ostatniej 10 pozycji.

Gracey Hemstreet / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Kolejna zmiana prowadzenia nastąpiła po przejeździe Phoebe Gale (Canyon CCLTV FMD), ale nie nacieszyła się prowadzeniem zbyt długo, ponieważ ją pokonała Marine Cabirou (Scott Downhill Factory).

Marine Cabirou / zdjęcie: Sebastian Schieck, Monster Energy

W tym momencie na starcie były już tylko cztery zawodniczki, a pierwszą z nich była Monika Hrastnik (Dorval AM Commencal). Hrastnik miała dobry przejazd, ale błędy w końcowych sekcjach sprawiły, że ukończyła zmagania tuż za finałową piątką.

Tahnee Seagrave / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Tahnee Seagrave (Canyon CCLTV FMD) zaliczyła spektakularny upadek w swoim przejeździe i musiała pożegnać się z dobrym wynikiem. Również Nina Hoffmann (Santa Cruz Syndicate) nie ustrzegła się błędów, ale wystarczyło to na objęcie prowadzenia ze sporą przewagą nad Cabirou.

Nina Hoffmann / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Jednak ten dzień należał do Valentiny Höll (RockShox Trek Race Team), która na śliskiej trasie poradziła sobie doskonale i pomimo wolniejszego drugiego sektora, na metę wpadła prawie trzy sekundy szybciej niż Hoffmann.

YouTube player

Wyniki elity kobiet (top5):

 1. Valentina Höll (RockShox Trek Race Team) 4:00.593
 2. Nina Hoffmann (Santa Cruz Syndicate) +2.840
 3. Marine Cabirou (Scott Downhill Factory) +5.352
 4. Phoebe Gale (Canyon CCLTV FMD) +8.473
 5. Lisa Baumann (Commencal Les Orres) +9.164
Podium elity kobiet / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Klasyfikacja generalna (top5):

 1. Valentina Höll (RockShox Trek Race Team) 1642pkt
 2. Nina Hoffmann (Santa Cruz Syndicate) 1198pkt
 3. Camille Balanche (Dorval AM Commencal) 1020pkt
 4. Marine Cabirou (Scott Downhill Factory) 958pkt
 5. Monika Hrastnik (Dorval AM Commencal) 711pkt
YouTube player

Elita mężczyzn

Po emocjonujących przejazdach półfinałowych w finale mieliśmy prawdziwy festiwal upadków. Wśród 31 zawodników aż 9 zaliczyło upadki lub wycieczkę krajoznawczą poza trasę. To wszystko spowodowane było sobotnimi opadami, które sprawiły, że najbardziej stroma część trasy była bardzo śliska.

Finn Iles / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Wśród zawodników, którzy zaliczyli gleby w swoich przejazdach można wymienić takich zawodników jak Finn Iles (Specialized Gravity), Matt Walker (Madison Saracen Factory Team), Bernard Kerr (Pivot Factory Racing), Danny Hart (Cube Factory Racing), Thibaut Daprela (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction) czy Charlie Hatton (Continental Atherton).

Dakotah Norton / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Na 10 zawodników przed końcem na prowadzeniu znajdował się Dakotah Norton (Intense Factory Racing), który zanotował rewelacyjny przejazd i z prowadzenia zepchnął Remiego Thiriona (Giant Factory Off-Road Team DH). Wśród kolejnych pięciu zawodników tylko Dylan Levesque (Scott Downhill Factory) dojechał na metę bez problemów, ale jego czas sprawił, że znalazł się tuż za pierwszą piątką.

Jackson Goldstone / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Następnie na trasie pojawił się Jackson Goldstone (Santa Cruz Syndicate), który w trakcie treningów zaliczył kilka porządnych gleb, ale i tak był w stanie ukończyć zawody tuż za podium. Loic Bruni (Specialized Gravity) pokazał, że bardzo chce się odegrać za poprzednie nieudane zawody i pojechał jak natchniony. Rewelacyjny przejazd dał mu nie tylko prowadzenie, ale jak się później okazało, również zwycięstwo w całych zawodach.

Loic Bruni / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Przejazd Lauriego Greenlanda (Santa Cruz Syndicate) sprawił, że zameldował się na najniższym stopniu podium tuż za Dakotah Nortonem, a na trasie był już tylko Thibaut Daprela, który niestety zaliczył upadek i pożegnał się z szansami na dobry rezultat.

YouTube player

Wyniki elity mężczyzn (top5):

 1. Loic Bruni (Specialized Gravity) 3:31.785
 2. Dakotah Norton (Intense Factory Racing) +0.777
 3. Laurie Greenland (Santa Cruz Syndicate) +0.879
 4. Jackson Goldstone (Santa Cruz Syndicate) +1.356
 5. Remi Thirion (Giant Factory Off-Road Team DH) +2.578
Podium elity mężczyzn / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Klasyfikacja generalna (top5):

 1. Loic Bruni (Specialized Gravity) 1123pkt
 2. Finn Iles (Specialized Gravity) 1041pkt
 3. Jackson Goldstone (Santa Cruz Syndicate) 1036pkt
 4. Loris Vergier (Trek Factory Racing Gravity) 908pkt
 5. Thibaut Daprela (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction) 907pkt
YouTube player

Już w tym tygodniu czekają nas kolejne emocje związane z Pucharem Świata DH. We francuskim regionie Haute-Savoie odbędzie się festiwal rowerowy, którego częścią będzie szósta runda tegorocznego cyklu Pucharu Świata DH. W dniach 8-9 września zawodnicy będą ścigać się w Les Gets.

Co działo się w Pucharze Świata DH do tej pory?

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube