Już za chwilę wystartuje nowy sezon zjazdowy w serii Crankworx World Tour, a to zarazem oznacza wiele zmian w całej serii. Organizatorzy wyłożyli karty na stół i tym samym dowiadujemy się, że będzie to bardzo ciekawy sezon!

Najważniejszą zmianą jest Rob Warner, który wraz z Eliotem Jacksonem będą odpowiadali za komentarz na żywo. Tym samym dochodzimy do transmisji, która będzie prowadzona na żywo przez Red Bull TV, a zarazem ilość kamer obecnych na trasie zostanie mocno zwiększona.

Sam Blenkinsop, Crankworx Innsbruck 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

Zmiany zaszły także w nagrodach. Na koniec sezonu tytuły Mistrza Crankworx World Tour Downhill przyznawane będą w kategoriach kobiet i mężczyzn, a od sezonu 2023 przyznawana będzie także nagroda 1199 Award, która honoruje Steviego Smitha. Do zgarnięcia będzie ekstra 10.000 dolarów kanadyjskich i wygra ją ten zawodnik lub zawodniczka, który przekroczy w sezonie 1199 punktów. Z kolei jeśli nikomu nie uda się osiągnąć takiego wyniku, to nagroda przechodzi na kolejny sezon, powiększając przyszłoroczną zdobycz. Tym samym łączna pula nagród w zjazdowym rankingu Crankworx World Tour sięgać już będzie 130.000 dolarów kanadyjskich!

Festiwale Crankworx zawsze tworzyły unikalne doznania w świecie kolarstwa górskiego. Mając tą zasadę w głowie, dokonaliśmy zmian w zawodach zjazdowych na sezon 2023. Skorzystaliśmy z możliwości ściągnięcia dream teamu do budki komentatorów, zwiększyliśmy ilość kamer i czasu antenowego oraz prezentujemy nową nagrodę. Nie możemy się doczekać, aż nasi kibice pojawią się przy trasie lub usiądą przed ekranami Red Bull TV, aby dopingować swoich ulubionych zawodników.

Darren Kinnaird, Dyrektor Generalny Crankworx World Tour
Crankworx Whistler 2022, nagroda 1199 / zdjęcie: Chris Pilling

Nagroda 1199 zostanie przyznana pierwszemu zawodnikowi lub zawodniczce, który przekroczy 1199 pkt w klasyfikacji generalnej Crankworx World Tour Downhill. Jest to hołd złożony kanadyjskiej gwieździe DH, Steviemu Smithowi, który w 2013 roku zdobył Puchar Świata DH z niesamowitą ilością punktów, 1199.

Zawodnicy będą walczyć o punkty podczas czterech rund zawodów RockShox Crankworx Downhill:

  • Rotorua, Nowa Zelandia
  • Cairns, Australia
  • Innsbruck, Austria
  • Whistler, Kanada

Struktura punktowa i zasady można przeczytać w tym miejscu.

Brook MacDonald, Crankworx Rotorua 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

Celem nowej nagrody jest zwiększenie wyzwań dla najszybszych i najpewniejszych zawodników. Dodatkowym smaczkiem będzie wręczenie nagrody na ostatnim przystanku w Whistler, gdzie powstała trasa dla uhonorowania dokonań Steviego Smitha.

Pierwsza runda zawodów Crankworx World Tour Downhill odbędzie się już za kilka tygodni w Rotorua w Nowej Zelandii.

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr