Pierwszy tegoroczny festiwal serii Crankworx World Tour, czyli Crankworx Rotorua, oficjalnie rozpoczął się w Nowej Zelandii! Na początek odbyły się zawody zjazdowe, które od tego roku są transmitowane na żywo, a dodatkowo za komentarz odpowiada duet Rob Warner – Eliott Jackson. Na starcie RockShox Taniwha Downhill stanęli najlepsi zawodnicy na świecie, którzy korzystają z możliwości sprawdzenia się między taśmami, ponieważ do startu Pucharu Świata DH pozostały jeszcze długie tygodnie.

Loic Bruni / zdjęcie: Clint Trahan

Przez ostatnie dwa dni przed finałami dość intensywnie padało, a takie warunki w lokalnym lesie Whakarewarewa sprawiały, że zawodnicy zdecydowanie nie mieli lekko. Na szczęście w dniu finałów wyszło słońce i częściowo trasa dość mocno wyschła. W takich warunkach najlepiej na trasie odnalazł się pięciokrotny Mistrz Świata DH, Loic Bruni, który uzyskał czas dnia 3:00.348.

To były dobre zawody. Pierwszy dzień treningów był bardzo trudny z uwagi na padający deszcz. Z kolei w finałach mój przejazd był jako ostatni, więc musiałem być skoncentrowany, bo w lesie robiło się coraz ciemniej. Dobrze pojechałem górne sekcje, ale jakoś nie mogłem wczuć się w całą trasę. Brakuje mi ścigania po przerwie i po prostu wciąż jestem poza swoim rytmem, zgubiłem kilka linii oraz popełniłem parę błędów. Na szczęście udało mi się uzyskać świetny wynik i to dobry prognostyk na resztę sezonu!

Loic Bruni
Jess Blewitt / zdjęcie: Clint Trahan

Pierwsze zwycięstwo w elicie kobiet w karierze zgarnęła Jess Blewitt, która w 2020 roku wygrała zawody Crankworx Rotorua Downhill w kategorii juniorek.

Mój przejazd poszedł tak jak zaplanowałam. Chciałam przede wszystkim nie stracić przyczepności i to mi się udało. W kilku miejscach było bardzo ślisko, a tutejsza trasa jest wystarczająco trudna na sucho, więc tak naprawdę nie wiedziałam jak mocno mogę jechać.

Jess Blewitt
Jenna Hastings / zdjęcie: Clint Trahan

Zawodniczka, która na metę przyjechała na drugim miejscu, wprawiła lokalną publiczność w prawdziwą ekstazę. W końcu była to ich koleżanka i zarazem Mistrzyni Świata DH Juniorek, Jenna Hastings. Jej szanse na dobry wynik były bliskie pogrzebania na jednej z ostatnich hop, na której prawie przeleciała przez kierownicę, ale udało jej się utrzymać na rowerze i dotrzeć do mety.

W trakcie treningów skoczyłam tą dużą hopę dwa razy i było ok, ale w trakcie zawodów pojechałam za szybko. Nie miałam dobrego przełożenia, zbyt późno skończyłam się napędzać i poszłam mocno na przód – to było szalone! Nie wiem jak udało mi się to utrzymać, ale po lądowaniu mój kask zasłonił mi cały widok i musiałam go poprawić w trakcie zjazdu. Po takim czymś zdecydowanie nie mogę narzekać na wynik.

Jenna Hastings
Loris Vergier / zdjęcie: Clint Trahan

Wśród pań podium uzupełniła Shania Rawson, a to oznaczało, że na najwyższych trzech stopniach stanęły reprezentantki Nowej Zelandii. Wśród panów na drugim miejscu zawody ukończył Oliver Zwar, a trzecie miejsce zajął Neko Mulally.

Neko Mullaly

Wyniki – RockShox Taniwha Downhill

  1. Loic Bruni (Francja) 3:00.348 // Jess Blewitt (Nowa Zelandia) 3:35.792
  2. Oliver Zwar (Szwecja) 3:00.692 // Jenna Hastings (Nowa Zelandia) 3:42.234
  3. Neko Mulally (USA) 3:01.287 // Shania Rawson (Nowa Zelandia) 3:45.540
Podium Crankworx Rotorua Taniwha DH 2023 / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results/

Zobaczcie zwycięskie przejazdy:

YouTube player
YouTube player

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr