W dniach 2-3 września 2023 Świeradów-Zdrój ponownie gościć będzie pasjonatów rowerowego enduro i ich rodziny. Mini-wyścig dla dzieci, zawody Makita Enduro MTB Series, atrakcje na stoiskach wystawców. To świetna okazja do aktywnego zakończenia wakacji na Dolnym Śląsku.

Dobry plan na początek września

Napisanie, że Góry Izerskie mają wielki, rowerowy potencjał to w zasadzie nic odkrywczego. Tereny te od lat są magnesem dla rowerzystów. Niemniej kojarzone są głównie z pierwszymi  zrównoważonymi trasami (tzw. singletrack), oraz „szutrowymi autostradami”. Ale od kilku lat fani kolarskiego enduro coraz częściej kierują się właśnie w stronę Świeradowa-Zdroju. Góry otaczające niemal z każdej strony miasto, szybki wyciąg gondolowy Ski&Sun wywożący nas w niespełna 10 minut na wysokość 1060 m.n.p.m. oraz lokalna społeczność oraz biznes pozytywnie nastawiona do rowerzystów. Dodając do tego dobrze zorganizowaną imprezę mamy sukces. I tak właśnie było na wcześniejszych edycjach Enduro MTB Series w 2021 i 2022. Oba wydarzenia zgromadziły w sumie ponad 600 kolarzy z Polski, Czech i Niemiec. Tegoroczne wydarzenie zapowiada się równie ciekawie.

Chcemy ponownie zaprosić do Świeradowa-Zdroju całe rodziny, stąd pomysł, aby w sobotę była możliwość zapoznania się z trasami zawodów enduro (z możliwością korzystania z wyciągu Ski&Sun), a po południu dać możliwość zabawy i poczucia sportowej rywalizacji dzieciom podczas mini-wyścigu. Udało się także porozumieć z kilkoma hotelami, które dla uczestników imprezy przygotowały specjalną, tańszą ofertę.

Grzegorz Miedziński, organizator Enduro MTB Series

Na uczestników imprezy czekają więc liczne atrakcje w miasteczku zawodów usytuowanym w centru miasta (róg ulic Zdrojowej i Parkowej). Eksperci Makita – sponsora tytularnego zawodów, zaprezentują wiele elektronarzędzi, które będzie można „sprawdzić w akcji”. Subaru Polska wraz z lokalnym dealerem Ligęza Subaru pokażą tę legendarną markę samochodową. Zaś specjaliści od IT z firmy Sinersio przygotują niespodziankę dla najmłodszych czyli „słodką chmurkę”. Będzie z nami również stanowisko „Hulaj Zdrowo”, na którym bezpłatnie będzie można dokonać analizy składu ciała i umówić się na konsultację żywieniową.

Nie byłoby takich możliwości organizacyjnych gdyby nie bardzo dobra współpraca z Urzędem Miasta, Miejskim Zespołem Szkół, a także fundacją Boskie Karkonoskie i grupą rowerową Izerriders. Ich aktywne zaangażowanie w przygotowanie wydarzenia, jest niesamowitym wsparciem dla naszej pracy nad całą imprezą. Jestem przekonany, że już za kilka dni Świeradów-Zdrój będzie ponownie żył kolarskim enduro, goszcząc setki zawodników i ich rodziny.

Grzegorz Miedziński, organizator Enduro MTB Series

Po takich rekomendacjach nic tylko rezerwować noclegi i pakować się na wyjazd w Izery. Plan Makita Enduro MTB Series wygląda następująco:

 • 2 września 2023 – sobota
  • 15:00 – 20:00 – biuro zawodów – odbiór pakietów startowych – Zespół Szkół (ul. M. C. Skłodowskiej 2)
  • 15:00 – 16:00 – zapisy na mini-wyścig dla dzieci w miasteczku zawodów (przy fontannie z żabą) >> kategorie (osobno chłopcy i dziewczynki): 3-4 lata, 5-6 lat, 7-8 lat
  • 16:00 – 17:00 – mini-wyścig dla dzieci – przy miasteczku zawodów, po wyścigu dekoracja zwycięzców
 • 3 września 2023 – niedziela
  • 7:00 – 10:00 – biuro zawodów – odbiór pakietów startowych – Zespół Szkół (ul. M. C. Skłodowskiej 2)
  • 8:50 – odprawa techniczna (live na naszym Facebook)
  • 9:00 – start grupy Race 1 z miasteczka zawodów – Park Zdrojowy (róg ul. Parkowej i ul. Zdrojowej)
  • 9:10 – start grupy Race 2
  • 9:20 – start grupa Race 3
  • 9:30 – start grupy E-bike
  • 11:10 – start ostatniej grupy z miasteczka zawodów
  • ok. 17:30 – rozpoczęcie dekoracji zwycięzców i losowania nagród – Park Zdrojowy (róg ul. Parkowej i ul. Zdrojowej)
 • Harmonogram może ulec zmianie.

Trasy i przebieg rywalizacji

Nie od dzisiaj wiadomo, że na wyścigu kolarskim najważniejsza jest trasa. Oczywiście pula nagród, pakiet startowy, atrakcje w miasteczku, ogólnie oprawa wydarzenia także są istotne. Niemniej koncepcja tras, ich przygotowanie, odpowiednie oznakowanie to „gwóźdź programu”. Dlatego w tej kwestii organizatorzy są przekonani, że uczestnicy będą usatysfakcjonowani, ponieważ wyznaczenie i przygotowanie tras odbywa się przy ogromnym wsparciu miejscowej grupy rowerzystów czyli Izerriders.

Góry Izerskie mają niesamowity klimat i charakterystykę, można tu przygotować niezwykle zróżnicowane trasy, które dadzą wiele przyjemności z jazdy – zarówno tym wytrawnym, jak i początkującym kolarzom. Dla uczestników przygotowaliśmy 5 odcinków specjalnych, w tym jeden podjazdowy dla grupy E-Bike. Każdy znajdzie na trasach takie fragmenty, które będą powodować uśmiech na  twarzy.

Maciej Bała, Izerriders

Mamy więc pięć odcinków specjalnych (czyli tzw. OS-y), z którymi zawodnicy będą mogli zapoznać się od soboty 2 września. Znakowanie tras odbywać się będzie w piątek 1.09. i wtedy też obowiązuje zakaz poruszania się po OSach, za łamanie którego będą nakładane kary czasowe.

 • OS 0 – Varta Power Stage (podjazdowy odcinek specjalny – tylko dla grupy e-bike)
 • OS 1 – Makita Trail (dość prosta technicznie, z elementami flow, w sam raz na rozgrzewkę)
 • OS 2 – Izerriders Elements (deser dla koneserów enduro)
 • OS 3 – Makita Trail (klimatyczny las, izerska ściółka i wiele zakrętów – będzie się działo)
 • OS 4 – Varta Power (OS, który sprawdzi Waszą moc – tylko dla grup Race)

Grupy Race będą miały do pokonania wszystkie cztery odcinki specjalne, których łączna długość wraz z dojazdami wyniesie około 34 km, co da w sumie nieco ponad 1600 metrów przewyższenia. Z kolei grupy Hobby będą miały do pokonania pierwsze trzy odcinki specjalne (NIE jadą OS 4). Ich rywalizacja zakończy się po około 27 km i pokonaniu ok. 1300 metrów przewyższeń. Zaplanowany jest także OS podjazdowy dla zawodników z kategorii e-bike czyli Varta Power Stage, który będą pokonywać w pierwszej kolejności – po drodze na start OS1. Na zawodników czeka tradycyjnie bufet regeneracyjny, po drugim odcinku specjalnym, zlokalizowany w miasteczku zawodów (w miejscu skąd startują rano zawodnicy), a zaopatrzony będzie przez Hulaj Zdrowo oraz Kresto.

Rejestracja i klasyfikacje

Zapisy uruchomione zostały 10 sierpnia, zakończą się 1 września.
Link do zapisów:  https://jutra.app/#/events/ems-swieradow

Tradycyjnie przed rejestracją polecamy uważną lekturę regulaminu, bo jest kilka istotnych zmian w porównaniu z sezonem 2022. To m.in. dodatkowe kategorie wiekowe (Masters Kobiet, Masters Mężczyzn 3) oraz zmiana sposobu liczenie klasyfikacji drużynowej, w której liczą się już punkty zdobyte przez zawodników z kategorii e-bike. Koszt wpisowego na wyścig enduro wynosi 180 zł, zaś sobotni mini-wyścig dla dzieci jest bezpłatny. W ramach zawodów zostanie rozegrana druga edycja Pucharu AZS, czyli szykuje się rywalizacji studentów z pracownikami uczelni wyższych. Projekt wspierany przez Akademicki Związek Sportowy koordynuje Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.

Przypominamy także, że ściganie w Świeradowie będzie czwartą, ostatnią edycją Polskiej Serii Enduro. Więcej informacji znajdziecie na www.enduromtbseries.com.pl oraz na FB, gdzie publikowane są informacje o zawodach (www.facebook.com/EnduroMTBseries).

O zawodach Enduro MTB Series

Ekipa organizacyjna zawodów kolarskich „Enduro MTB Series” to niezwykle ciekawa grupa ludzi. Są wśród nas pasjonaci rowerów, gór, podróży, fotografii, gier planszowych, a w codziennym życiu działamy w przeróżnych branżach, w marketingu, sprzedaży, motoryzacji, szkolnictwie, budowlance. Suma naszych wielu doświadczeń pozwala przygotować dla Was imprezy na odpowiednim poziomie, a przede wszystkim z pasją i pełnym zaangażowaniem. Organizacja zawodów ma być również dla nas przyjemnością, okazją do odwiedzania nowych miejsc, poznawania ciekawych ludzi, szkołą radzenia sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami. Dlatego Wy uczestnicy i my organizatorzy żyjemy w pewnego rodzaju symbiozie, bez nas nie byłoby zawodów, ale bez Was nie byłoby dla kogo je robić. Dziękujemy Wam za to, że jesteście kolejny sezon z nami, że współtworzycie klimat i charakter naszych imprez! Namawiajcie do startu nowe osoby, aby enduro nadal się rozwijało i rosło w siłę.

Oficjalna strona:
enduromtbseries.pl
Media:
facebook, instagram, youtube