Austriacki Bike Park Semmering w miniony weekend był areną drugiej rundy iXS Pucharu Europy DH. Pogoda dopisała, zawodnicy licznie stawili się na starcie, a nasi rodacy bardzo dobrze zaprezentowali się na europejskiej arenie!

Adam Rojcek / zdjęcie: schnittbilder.at

iXS Puchar Europy DH 2023

Tegoroczny sezon rowerowy trwa w najlepsze, ale zawody iXS Pucharu Europy DH nie miały tyle szczęścia. Do tej pory rozegrana została zaledwie jedna runda, która miała miejsce w chorwackim Losinj w połowie kwietnia. Druga runda, która miała odbyć się w Mariborze, została przeniesiona na bliżej nieokreślony termin, a to oznacza, że drugie starcie przypadło na Semmering.

Bike Park Semmering już wielokrotnie gościł zawodników najważniejszego europejskiego pucharu. Tutejsza trasa to prawdziwe wyzwanie dla rywalizujących. Dwa i pół kilometra trasy najeżone jest wymagającymi technicznie naturalnymi sekcjami, licznymi korzeniami i kamieniami, a do tego podczas zjazdu o przewyższeniu 340m, zawodnicy muszą pokonywać liczne hopy i szybkie przesmyki.

Amelia Dudek / zdjęcie: schnittbilder.at

Treningi i kwalifikacje

Jak zwykle w piątkowe popołudnie przewidziane zostały 6-godzinne treningi, a zawodnicy chętnie korzystali z bardzo dobrej pogody. Sobotni poranek przewidziany był na kwalifikacje, gdzie z dobrej strony pokazał się startujący w kategorii masters, Aleksander Wieczorkiewicz, który zajął trzecie miejsce i zdecydowanie miał ochotę na lepszy wynik.

Finały

Niedzielne finały ponownie rozpoczęły się od świetnej pogody, a to oznaczało jeszcze lepsze warunki na trasie. W super finale mężczyzn najszybszy okazał się Adam Rojcek (Osmos Gravity Team), który aż o 3 sekundy wyprzedził Stefano Introzziego (Ridewill Bike Center Cimone) i o 3.5s Denisa Kohuta (CTM Racing Team). Do super finału nie dostał się żaden z naszych rodaków, a w małym finale 61 miejsce zajął Adrian Ścieszka (HR Racing).

Kategoria pań to triumf Justine Welzel, która była szybsza o 3s od Lisy Gavy (Honda Downhillher Scott Female) i 4.5s Kerstin Sallegger (Bike Club GIANT Stattegg). Z kolei w kategorii U19 triumfowała Eleonora Guglielmi (A.S.D. Porrettana Bike Team). Drugie miejsce zajęła Amelia Dudek (HR Racing), która w kwalifikacjach zaliczyła paskudny upadek i z obitą ręką pokazała moc w finale. Podium uzupełniła Leni Eller (Scott Sports x Rasenmaher Racing). Wśród pań U17 triumfowała Rosa Zierl (DH Team Tirol).

Hot Seat kategorii pań U19 / zdjęcie: schnittbilder.at

Lino Neumann (Team Hero Bikes) był najszybszy w kategorii panów U19, a tuż za nim na metę dojechali Ondrej Kolecik (Kellys Factory Team) i Sebastian Weinhandl (URC Radsport Scheicher). 31 miejsce zajął Jan Pająk (BSR DH Team), 38 był Mikołaj Gawronek, a Mikołaj Śliwka (BSR DH Team) nie wystartował w przejeździe finałowym. W kategorii U17 najszybszy okazał się Kasper Hickman (Hi5bikes).

W kategorii masters najlepszy okazał się Argentyńczyk (!) Santiago de Santiago (Pivot Argentina). Na drugim miejscu zawody ukończył Gabor Lenthar (FRO Racing), a trzeci był Dominik Suter (Radbar Racing). Podium o 0.25s przegrał Aleksander Wieczorkiewicz (Runo.design Team), który pomimo ogromnego niedosytu i tak zaliczył swój najlepszy start w iXS Pucharze Europy DH.

YouTube player

Kolejna runda iXS Pucharu Europy DH odbędzie się już za miesiąc. W dniach 15-17 sierpnia zawodnicy będą rywalizować w szwajcarskim Verbier.

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).