Wielki finał tegorocznej serii Crankworx World Tour nadchodzi wielkimi krokami! Już za dwa dni rozpocznie się najważniejszy freeride’owy festiwal rowerowy świata, czyli Crankworx Whistler. W dniach 21-30 lipca kanadyjskie miasto stanie się stolicą światowego freeride’u, a zanim poznamy tegorocznych Króla i Królową Crankworxa, przeżyjemy ponad tydzień napakowanych emocjami wyścigów! A wszystko to transmitowane będzie na żywo na antenie Red Bull TV.

Emil Johansson / zdjęcie: Bartek Woliński

Czego możemy się spodziewać w trakcie tegorocznego finału? W przypadku mężczyzn w najlepsze trwa walka o tytuł Króla Crankworxa, a pomiędzy prowadzącym Basem van Steenbergenem i goniącym go Tuhoto-Ariki Penem, jest zaledwie kilkadziesiąt punktów różnicy. Z kolei wśród pań sytuacja jest już chyba jasna, ponieważ musiałby wydarzyć się prawdziwy kataklizm, aby Caroline Buchanan straciła ponad dwustupunktową przewagę.

Król i Królowa Crankworxa

  1. Bas van Steenbergen (Kanada) – 596 // Caroline Buchanan (Australia) – 803
  2. Tuhoto-Ariki Pene (Nowa Zelandia) – 559 // Martha Gill (Wielka Brytania) – 600
  3. Jackson Frew (Australia) – 500 // Jenna Hastings (Nowa Zelandia) – 580

RockShox Canadian Open DH

23 lipca, niedziela, 16.00 PDT (poniedziałek, 1.00 CET), lista zawodników

Podczas tegorocznej edycji zaprezentowana zostanie kompletnie nowa trasa 1199. Zbudowana została ona, aby uhonorować legendarnego kanadyjskiego zawodnika Steviego Smitha, który w swoim najlepszym sezonie (2013 rok) zdobył 1199pkt. Sama trasa jest bardzo trudna i szalona, posiada trzy duże dropy, mnóstwo stromych sekcji i możliwości wyboru linii przejazdu. Jej długość to ponad 2.5km, a przewyższenie sięga aż 500 metrów.

Crankworx Whistler 2022, nagroda 1199 / zdjęcie: Chris Pilling

Ultimate Pump Track Challenge

26 lipiec, środa, 18.00 PDT (czwartek, 3.00 CET), lista zawodników

W ubiegłym sezonie w Whistler zaprezentowany został kompletnie nowy format rywalizacji na pump tracku, gdzie na jednym torze ścigało się równocześnie aż czworo zawodników, a sama trasa w ogóle nie posiadała zakrętów. Jak widać tego typu format bardzo przypadł do gustu miejscowym i z pewnością ponownie będziemy mogli liczyć na ogromne emocje.

Ultimate Pump Track Challenge Whistler / zdjęcie: Clint Trahan

Crankworx Whistler Dual Slalom

27 lipca, czwartek, 18.00 PDT (piątek, 3.00 CET), lista zawodników

Na potrzeby tegorocznych wyścigów równoległych w słynnym Boneyardzie przygotowana została kompletnie nowa trasa, która wyciśnie wszystkie soki z zawodników. Z całą pewnością można stwierdzić, że będzie to też jeden z ważniejszych eventów w kwestii rozstrzygnięć rywalizacji o tytuły Króla i Królowej Crankworxa.

Eddie Reynolds vs Cody Johnson / zdjęcie: Oisin McHugh

Outdoor Research Speed & Style Whistler

28 lipca, piątek, 17.30 PDT (sobota, 2.30 CET), lista zawodników

Podobnie jak w przypadku Dual Slalomu, również zawodnicy rywalizujący w ramach dyscypliny Speed & Style mogą liczyć na kompletnie nową trasę, która zbudowana została w strefie Boneyard. Swoją obecność podczas rywalizacji potwierdził najbardziej utytułowany zawodnik w historii dyscypliny, czyli Tomas Lemoine, a to oznacza, że walka o tytuł będzie bardzo zacięta.

Zdjęcie: Clint Trahan

Red Bull Joyride

29 lipca, sobota, 16.30 PDT (niedziela, 1.30 CET), lista zawodników

Z perspektywy polskich kibiców będą to najważniejsze zawody podczas tegorocznego festiwalu. Dawid Godziek z całą pewnością będzie walczył o pierwsze zwycięstwo w serii oraz przerwanie panowania Emila Johanssona, a na starcie zobaczymy także jego brata, Szymona.

Dawid Godziek / zdjęcie: Bartek Woliński

Pozostałe wydarzenia

Festiwal Crankworx Whistler to nie tylko najważniejsze imprezy, które transmitowane są na żywo na antenie Red Bull TV, ale także cała masa pobocznych atrakcji. Profesjonalni zawodnicy powalczą takżę podczas takich imprez jak:

Oprócz tego odbędą się takie imprezy jak Deep Summer Photo Challenge, Dirt Diaries Video Competition presented by Swatch, Liv A-Line Women’s Session oraz kompletnie nowa: Adaptive MTB B-Line DH Race.

Co działo się podczas Crankworx Whistler w 2022 roku?

Poprzednio na Crankworx World Tour 2023:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr