Ostatnie zawody festiwalu Crankworx Whistler zostały zdominowane przez Australijczyków. Podczas zawodów RockShox Canadian Open DH, które były zarazem ostatnią rundą Kanadyjskiego Pucharu DH, na podium stanęło aż pięcioro reprezentantów Australii oraz jedna zawodniczka z Wielkiej Brytanii.

Jackson Goldstone / zdjęcie: Clint Trahan

Jeśli ktokolwiek wie jak ścigać się pod presją, to z całą pewnością jest to była zawodniczka Pucharu Świata DH oraz nieoficjalna Królowa Canadian Open DH, Tracey Hannah. Australijka pokazała jak szybko przemieszczać się po ekstremalnie suchej trasie, zwłaszcza w stromych technicznych sekcjach i zwyciężyła w zawodach po raz piąty z rzędu. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka, Sian A’Hern, która była wolniejsza o zaledwie 0.7s.

To dla mnie ogromny szok, ponieważ nie jeździłam na rowerze przez sześć ostatnich tygodniu i tylko parę razy ćwiczyłam. Teraz też przejechałam trasę tylko kilka razy, bo wiedziałam, że moja forma nie jest optymalna. Musiałam pojechać mądrze, aby odpowiednio rozłożyć siły, ale na szczęście znam tą trasę dość dobrze, więc mogłam zjechać nawet bez oddychania.

Tracey Hannah
Tracey Hannah / zdjęcie: Clint Trahan

Czysta i pewna jazda była również kluczem do zwycięstwa Troya Brosnana, który również wydłużył swoją zwycięską serię. W końcu jest jakiś powód, dla którego ma już sześć złotych medali z rzędu, a pierwszy z nich zdobył w 2015 roku!

Mój przejazd był dobry, czułem się świetnie na rowerze i panowałem nad sytuacją przez cały czas. Popełniłem kilka małych błędów, ale nie wpłynęły one na mój wynik, więc bardzo cieszę się, że ponownie udało mi się wygrać.

Troy Brosnan
Tracey Hannah / zdjęcie: Clint Trahan

Jak to zwykle bywa podczas Crankworxa, gdzie ścigają się legendy, zawodowcy oraz kompletni amatorzy, była też historia o kopciuszku, który ukradł całą atencję i rozkochał publiczność. Peter Knott jest jednym z wielu Australijczyków, którzy przenieśli się do Kolumbii Brytyjskiej, aby uprawiać kolarstwo górskie i podczas Canadian Open DH pokazał się z bardzo dobrej strony. Stracił 3.1s do Brosnana, ale to pozwoliło mu na zajęcie drugiego miejsca.  

Po raz pierwszy w życiu wystartowałem w zawodach Crankworx i wciąż nie wiem czy to nie jest sen. Miałem bardzo dobrą sesję treningową i wiedziałem, że będzie dobrze, ale nie wiedziałem, że aż tak! Starałem się jechać jak najszybciej się da i jak widać opłaciło się to.

Peter Knott

Swoje pięć minut miała także druga na mecie Sian A’Hern, która cieszyła się nie tylko ze swojego dobrego wyniku, ale również z trzeciego miejsca jej brata, Kye’a. Podium wśród pań uzupełniła Louise Ferguson, która w ostatniej chwili zepchnęła z niego Vaeę Verbeeck.

Wyniki – RockShox Canadian Open DH

  1. Tracey Hannah (Australia) // Troy Brosnan (Australia)
  2. Sian A’Hern (Australia) // Peter Knott (Australia)
  3. Louise Ferguson (Wielka Brytania) // Kye A’Hern (Australia)
Podium RockShox Canadian Open DH: 2. Sian A’Hern & Peter Knott, 1. Troy Brosnan & Tracey Hannah, 3. Kye A’Hern & Louise Ferguson / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results

To by było na tyle jeśli chodzi o tegoroczny festiwal Crankworx Whistler. Festiwal powrócił do domu po kilku latach przerwy i od razu stał się wielkim sukcesem.

Kolejny przystanek serii Crankworx World Tour odbędzie się w australijskim Cairns, gdzie festiwal odbędzie się pośrodku dwóch stref UNESCO – lasu tropikalnego oraz wielkiej rafy koralowej.

Poprzednio na Crankworx Whistler 2022: