Podczas zawodów CLIF Speed & Style Whistler byliśmy świadkami niesamowitego połączenia racingu i freestyle’u, a zawodnicy musieli znaleźć odpowiedni balans pomiędzy sztuczkami i prędkością. Tym samym kolejny dzień festiwalu Crankworx Whistler za nami.

Tomas Lemoine / zdjęcie: Clint Trahan

Tomas Lemoine błyszczał podczas całych zawodów, a jego przejazdy finałowe były prawdziwą wisienką na torcie.

Czułem się dziś niezbyt dobrze, bo byłem zmęczony przez wczorajszy występ, start w pumptracku i treningi do speed & style oraz slopestyle. Rano wydawało mi się, że to nie będzie dobry dzień, więc starałem po prostu się trzymać. Potem powiedziałem sobie, że muszę mieć ten medal i jak widać, udało się!

Tomas Lemoine
Billy Meaclem / zdjęcie: Clint Trahan

Warto wspomnieć, że Francuz poprzedniego wieczora dał prawdziwy show podczas imprezy, gdy jego alter ego „Lil Moine” dał prawdziwy popis rapowych umiejętności. Z kolei najlepsza wśród pań, Jordy Scott, miała zupełnie inne podejście do startu i starała się odpoczywać ile się dało.

Jestem bardzo zadowolona, bo miałam kilka ciężkich tygodni. Po Innsbrucku zachorowałam, a później zaliczyłam glebę w zawodach zjazdowych, przez co nie mogłam jeździć przez dwa tygodnie. Dlatego starałam się dużo odpoczywać, choć mentalnie nie byłam w ogóle przygotowana do startu. Czuję się jednak dobrze, więc wychodzi na to, że taki reset dużo mi dał.

Jordy Scott
Zdjęcie: Clint Trahan

Odpoczynek kontra impreza, prędkość kontra styl. Każdy mógł pokazać swoje mocne strony podczas zawodów Speed & Style i najważniejsze było znalezienie balansu pomiędzy tym wszystkim. Lemoine udowodnił już, że jest jednym z najbardziej stylowych zawodników na planecie, a finał był tylko tego potwierdzeniem.

Gdy zobaczyłem, że Bernd zaliczył glebę w pierwszym przejeździe, to po prostu dojechałem do mety robiąc 360-kę na drugiej hopie. W kolejnym przejeździe wiedziałem, że mam 2 sekundy przewagi, więc chciałem pojechać czysto. Zrobiłem 360 z podwójnym barspinem, a potem 360-kę na koniec i spokojnie mogłem świętować zwycięstwo.

Tomas Lemoine
Zdjęcie: Clint Trahan

Austriak również jest dobrze znany na scenie slopestyle’owej i dochodząc do finału pokazał się z bardzo dobrej strony.

Zawsze wybieram 360-kę z pojedynczym, podwójnym lub nawet potrójnym barspinem na łatwiejszej hopie, a potem backflip barspin na trudniejszej, ponieważ można pojechać trochę szybciej i przestrzelić skok, a przy tym da się to jakoś wpasować w cały przejazd. W finale niestety nie wyszło, ale i tak jestem bardzo zadowolony z wyniku.

Bernd Winkler
Harriet Burbidge-Smith vs Alma Wiggberg / zdjęcie: Clint Trahan

Wśród pań na drugim miejscu zawody ukończyła 16-latka ze Szwecji, Alma Wiggberg. Był to jej debiut na zawodach Crankworx i od razu zapisała się w historii jako pierwsza kobieta, która wykonała 360-kę podczas zawodów Crankworx Speed & Style.

Miałam opanowaną 360-kę na treningach, więc bardzo się cieszę, że mogłam ją robić przy każdym przejeździe. Potem poszłam w backflipa, bo nie miałam już nic do stracenia i jakoś poszło. W drugim przejeździe finałowym wiedziałam, że jestem sporo za Jordy, więc chciałam zrobić backflipa na ostatniej hopie, ale bałam się go, bo nie trenowałam tego na tej przeszkodzie… no ale nie miałam nic do stracenia :)

Alma Wiggberg
Robin Goomes / zdjęcie: Clint Trahan

Na trzecim miejscu wśród pań zawody ukończyła Robin Goomes, która w małym finale pokonała Natashę Miller, a w rywalizacji panów Billy Meaclem okazał się lepszy od Adriena Lorona.

Wyniki – CLIF Speed & Style Whistler

  1. Jordy Scott (USA) // Tomas Lemoine (Francja)
  2. Alma Wiggberg (Szwecja) // Bernd Winkler (Austria)
  3. Robin Goomes (Nowa Zelandia) // Billy Meaclem (Nowa Zelandia)
Zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results

Następną imprezą podczas festiwalu Crankworx Whistler będą loty bokiem, czyli Official Whip-Off World Championships Presented by POC, które tradycyjnie zostaną rozegrane na słynnych hopach Crabapple Hits. Warto śledzić oficjalne profile na instragamie Crankworx World Tour oraz Red Bull Bike gdzie będzie mnóstwo materiałów z imprezy.

Oglądaj zawody na żywo i sprawdź plan transmisji na naszej stronie:
Crankworx Whistler 2022: transmisje online

Poprzednio na Crankworx Whistler 2022:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr